1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. YAĞMUR YİNE SEVİNDİRMEDİ
YAĞMUR YİNE SEVİNDİRMEDİ

YAĞMUR YİNE SEVİNDİRMEDİ

Bazı bölgelerinde öğle saatlerinde yağmaya başlayan gök gürültülü sağanak bazı bölgelerde su baskınlarına neden oldu.

A+A-

Bazı bölgelerinde öğle saatlerinde yağmaya başlayan gök gürültülü sağanak bazı bölgelerde su baskınlarına neden oldu.

Özellikle Lefkoşa ve çevresinde etkili olan sağanak, 3-4 saat sürmesine rağmen özellikle alt yapı ve dere yataklarının doldurulmasından kaynaklanan sorunlardan dolayı başkentte hayatı olumsuz etkiledi.

Yağmur sonrasında yaşanan su baskınlarından dolayı Dr. Fazıl Küçük Bulvarı ve Gönyeli Yenikent Öğretmenler Caddesi, bir süre trafiğe kapatıldı. Yol üstündeki birçok iş yeri ve evi sular bastı. Bazı arabalar sular altında kalırken, bazılar da sulara kapılıp gitti.

Sanayi Bölgesi, her yağmurdan sonra yaşadığı su baskınlarına bugün de teslim oldu. Birçok iş yeri ve fabrika sular altında kaldı. Selden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Yenikent bölgesi, özellikle Metehan-Gönyeli yolu ve çevresi, taşan derelerden gelen sulara gömüldü.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Gönyeli Belediyesi ekipleri, polis, itfaiye ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın yardımlarıyla mahsur kalan ve selden etkilenen bölge sakinlerine yardım yaptı.

Zaman zaman trafiğin aksamasına neden olan yağışlardan dolayı caddelerde uzun araç kuyrukları oluştu. Özellikle Gönyeli Çemberi ve Yenikent bölgelerinde trafik uzun süre durdu.

HARMANCI BÖLGELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Su baskınlarından etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, TAK muhabirinin sorularına verdiği yanıtta, sağanak yağmurların başkentte özellikle 4 noktada ciddi soruna neden olduğunu söyledi.

Hastane arkası, Sanayi Bölgesi, Dr.Fazıl Küçük Bulvarı ve Gönyeli Çemberi’nde biriken suları tahliye etmeye çalıştıklarını kaydeden Harmancı, Göçmenköy’de birkaç evi su bastığını ancak belediyenin gereken müdahaleyi yaptığını belirtti.

Özellikle Dr.Fazıl Küçük Bulvarı’nda devam eden boru döşeme çalışmalarından dolayı oluşan çukurların sularla dolduğunu kaydeden Harmancı, olası bir elektrik kaçağının soruna neden olmaması için bölgeye müdahale ettiklerini kaydetti.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ise yağmur suyunun taşınamadığı birkaç bölgede 1-2 evi su basması dışında ciddi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Yenikent’teki sıkıntının ise bölgedeki derenin Lefkoşa çıkışının kapalı olmasından kaynaklandığını kaydeden Benli, bu derenin her zaman soruna neden olduğunu belirtti.

POLİS SU BASKINI ŞİKAYETİ ALDI

Polis de yağmur sırasında özellikle Sanayi Bölgesi, Taşkınköy, Göçmenköy ve Yenikent bölgelerinden su baskını şikayeti aldı.

Polis ve itfaiye ekipleri, bazı iş yerleri ve evlerdeki su baskınlarına müdahale etti. Polis ayrıca tıkanan ya da sular altında kalan yollarda trafik akışını sağlamaya çalıştı.

EN ÇOK YAĞMUR LEFKOŞA’YA

Meteoroloji Dairesi’nden elde edilen bilgiye göre, öğle saatlerinde başlayan sağanak yağmur en çok Lefkoşa’ya düştü. Yakındoğu Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeye 37 kg., Lefkoşa’ya 26 kg. ve Türkeli’ye 26 kg. yağmur yağdı.

Yağışların bölgelere göre dağılımı şöyle oldu:
“Yakındoğu Üniversitesi: 37; Lefkoşa: 26 kg; Türkeli: 26: Esentepe: 22 kg; Alevkaya: 19 kg; Yeşilırmak: 7 kg; Kalkanlı: 6 kg; Gemikonağı: 5kg; Lefke: 2 kg. Alsancak: 1kg.

LTB KAPANAN YOLLARI DUYURDU

Lefkoşa Türk Belediyesi, bugün Lefkoşa genelinde yağan yoğun yağışlar nedeni ile vatandaşlardan aşağıda belirtilen 3 yolu araçları ile kullanmaması gerektiğini duyurdu;

Dr.Fazıl Küçük Bulvarı (Sanayi Yolu)
Dr.Burhan Nalbantoğlu Caddesi (Hastahane yolu)
Yavuz Gonnolu Sokak (Hastahane çemberi-Kermiya arası)

 

(TAK/fotoğraflar TAK- Sosyal medya)

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ 

Bu haber toplam 2012 defa okunmuştur