1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. VİCDANSIZLIK!
VİCDANSIZLIK!

VİCDANSIZLIK!

Sorumsuz kişiler “sokak hayvanlarından kurtulmak” amacıyla sağa sola zehir bırakıyor

A+A-

 Veteriner Sibel Güzen Kin: Son bir ayda çok sayıda zehirlenme oldu. Zehirlenen havyaların % 70’i ölüyor

“Çocuklarımızın da kaldırımlarda, yollarda oyun oynadığı bir gerçektir ve çocukta merak duygusu vardır ve bu zehirleri gördüğünde ellemek isteyebilir ister bilinçli ister bilinçsiz olsun bunu yapabilir”

Son bir ay içerisinde artan hayvan zehirlenmeleri ile ilgili konuşan Veteriner Sibel Güzen Kin, geçtiğimiz ay içerisinde çok fazla sayıda zehirlenmelerin olduğunu ve bunlardan % 70’inin öldüğünü ve sadece % 30’unun kurtulduğunu belirtti. Girne-Çatalköy bölgesine konulan zehirleri yalayan köpeklerin kurtulduğunu ancak yiyenlerin ise öldüğünü ifade eden Kin, bu zehrin çok güçlü bir zehir olduğunu ve sümüklü böcekler için kullanılan zehirden şüphelendiklerini söyledi. Çok etkili bir zehir olduğundan yapılan tedavi etki etmedi ve 8 saat can çekişip de kurtaramadıkları köpekler olduğunu belirtti.

Çocuklarımız da tehdit altında
Konulan bu zehirlerle birlikte tüm canlıların öleceğine dikkat çeken Kin, kimsenin duyarlı olmadığını, ancak bir çocuğun zehirlenmesi durumunda ciddiye alınacağını söyledi ve bunun da yaşanmaması için de en erken zamanda müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı. “Çocuklarımızın da kaldırımlarda, yollarda oyun oynadığı bir gerçektir ve çocukta merak duygusu vardır ve bu zehirleri gördüğünde ellemek isteyebilir ister bilinçli ister bilinçsiz olsun bunu yapabilir” diyen Kin, “Hayvanlarınızın ve çocuklarınızın dışarıda oynamasına izin vermeyin bırakmayın” dedi.

Halk bilinçlendirilmeli
Bu zehirleri koyan insanların bilinçsiz olduğuna da dikkati çeken Kin, insanların bu zehirleri koyarken tilkileri, zarar veren hayvanları ve sokak köpeklerini öldüreceğini düşünürken, konulan bu zehirlerin yeraltına (toprağa) emildiğini oradan da sulara karıştığını ve bir şekilde de insan vücuduna geçtiğini bilmediklerini söyledi ve bu konuda bilinçlendirilmeleri gerektiğini vurguladı. Küçük bir adada yaşadığımızı ve bu derece kanser vakalarının olmasının sebeplerinden biri de bu zehirlerin bir şekilde vücudumuza geçmesini kendi kendimize sağlıyoruz dedi.
Yapılan zehirlenmelerle ilgili olarak konuşan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, bu konuyla Çatalköy Belediyesi’nin ilişkisi olmadığını, yapılan bu olayın utanç verici olduğunu ve kendilerinin belediye olarak bu konuda hassas davrandıklarını, konuyu gerekli merci ve polise sürekli olarak ilettiklerini belirterek bu olayın en kısa zamanda durdurulması gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1275 defa okunmuştur