1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ve UZLAŞI
Ve UZLAŞI

Ve UZLAŞI

“Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Kısa bir süre önce eski KTHY çalışanlarına 10 milyon TL’lik ödeme yapıldı”

A+A-


2 gün süren açlık grevi sonuç verdi. Hükümet yetkilileri ile dün Başbakanlık’ta bir toplantı gerçekleştiren Eski CAS çalışanları uzlaşıya vardı. Eski KTHY ve CAS Personeli 69 kişi 2015 Ocak’ta Özelleştirme yasası kapsamında istihdam edilecek

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, eski KTHY personeli 69 kişinin, 2015 Ocak’ta Özelleştirme Yasası kapsamında istihdam edilmeleri konusunda mutabakata varıldığını açıkladı.  Başbakanlık’ta saat 19,00’da bir grup eski KTHY çalışanıyla birlikte açıklama yapan Başbakan Yorgancıoğlu, ardından da çadır eylemi yapanların yanına giderek onlarla sohbet etti ve varılan mutabakatın ayrıntılarını anlattı. Mutabakata varılmasının ve yazılı taahhüt verilmesinin ardından açlık grevi ve çadır eylemi sona erdirildi. Başbakanın çadır ziyareti sırasında, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, bazı milletvekilleri ve sendika yetkilileri de hazır bulundu.

“Sözümüzün arkasında durduk”
Başbakanlıkta yaptığı konuşmada, KTHY personeli olup da CAS’ta görevlendirilenlerin uzun zamandır yaşadıkları sorunları anlatan Yorgancıoğlu, önceki akşam yazılı bir öneri yaptıklarını ve bu öneri üzerinde dün gerçekleştirdikleri görüşmeler sonrasında, 69 eski KTHY çalışanının 2015 Ocak’ta Özelleştirme Yasası kapsamında istihdam edilmeleri konusunda mutabakata vardıklarını belirtti. UBP döneminde yaratan tahribatlardan birini daha ortadan kaldırmak için adım attıklarını belirten Yorgancıoğlu, Muhalefetteyken bu konuda verilmiş sözleri olduğunu ve iktidara geldiklerinde de bu sözlerin arkasında olduklarını açık ve net şekilde söylediklerini anımsattı.

“Geleceğe yönelik daha güvenceli olmalarını sağlamak için”
Yorgancıoğlu, bu konuyla ilgili verdikleri sözler olduğunu ve sorunu çözme noktasında kararlı olduklarını belirterek, “Hem arkadaşların sorunlarını çözmek hem de geleceğe yönelik daha güvenceli olmalarını sağlamak için bu akşam bu olayı sonlandırmış olduk” dedi.
Çadır ziyareti sırasında, “5 aydır işsiz olan ve maddi sıkıntı çeken kişilere ocak ayında işe girene kadar maddi olarak bir katkı yapılacak mı?” soruna ise Yorgancıoğlu, bu kişilerin CAS’a geçmek ve işsizlik parası alma konusunda tercih yaptıklarını ve o zamandan beri işsizlik parası aldıklarını, geçmişten kalan alacakları için de çeşitli girişimler yapıldığını ifade etti. Yorgancıoğlu kimsenin mağdur olmasını istemediklerini belirterek, kısa bir süre önce eski KTHY çalışanlarına 10 milyon TL’lik ödeme yapıldığını da vurguladı.


--------------------------------------------------------------------

KTHY çalışanlarının sözcüsü Osman Yücelen
“Başbakan Yorgancıoğlu her zaman yanımızda oldu, haklarımızın verilmesini sağladı”

Yorgancıoğlu’nun açıklamalarının ardından konuşan eski KTHY çalışanlarının sözcüsü Osman Yücelen ise, 2 aydır gerçekleştirdikleri çadır eyleminin ardından, pazar gününden itibaren de açlık grevine başladıklarını anlatarak, bunun son bulmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Yücelen, Başbakan Yorgancıoğlu’nun her zaman yanlarında olduğunu ve öneri yaparak haklarının verilmesini sağladığını belirterek, ona ve 118 günde kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Eski KTHY çalışanlarından Osman Çelikoğlu da, kendilerine destek verenlere teşekkür ederek, bu yolda kendilerine kapısını kapamayan Başbakan Yorgancıoğlu’na da haklılığını görerek çözüm çabası göstererek kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

TAK

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur