1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ve Başbakan açıkladı: Aşılı kişilere testler ücretsiz
Ve Başbakan açıkladı: Aşılı kişilere testler ücretsiz

Ve Başbakan açıkladı: Aşılı kişilere testler ücretsiz

YENİDÜZEN'in kamuoyu ile paylaştığı gelişme doğrulandı, tepkiler karşısında Başbakan Ersan Saner, aşılı kişilere testlerin yeniden ücretsiz yapılacağını açıkladı.

A+A-

YENİDÜZEN'in kamuoyu ile paylaştığı gelişme doğrulandı, tepkiler karşısında Başbakan Ersan Saner, aşılı kişilere testlerin yeniden ücretsiz yapılacağını açıkladı.

Başbakan Ersan Saner, “aşılı kişilerin test giderlerinin Devlet tarafından karşılanacağını” duyurdu, ancak "hızlı (antijen)" ve PCR testleri ile ilgili detay vermedi.


1 Eylül'den itibaren tüm testlerin ücretli olacağı kararı sonrasında yükselen tepkiler ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin tavsiyeleri sonucu Başbakan Saner, bazı Bakanlar’la bir değerlendirme toplantısı yaptı.Başbakan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “ biz daha önce aşılanmayı teşvik için bir karar aldık. Ancak gerçekten ciddi bir kaynak sıkıntımız da söz konusudur. Buna rağmen tüm imkanlarımızı zorlayarak salgınla mücadelemizde zafiyet yaratmamak adına daha önce aldığımız kararı revize ediyoruz. Lütfen halkımız bizi anlasın. Test yaparak hayatımızı devam ettirmeyiz.Aşılamaya ve maske, mesafe, hijyen koşullarına uymalıyız” dedi.Ersan Saner açıklamasında şunları belirtti:

“ Kovid-19 salgını devam ederken, bir taraftan aşılama çabalarını sürdürüyor diğer taraftan tüm kesimlerden gelen talepler, ilgili kurullarımızın görüşleri ışığında bir açılma sürecini devam ettiriyoruz.
 
Açılma sürecinin ekonomimize olumlu yansımaları olduğu bir gerçektir.
 
Herkesin bildiği üzere hedefimiz tüm sektörleri bir an önce canlandırmak ve salgın geçer geçmez eski durumlarına, hatta ondan da iyi duruma getirmektir.
 
Ancak son günlerde vakalarda tedirgin edici bir artış söz konusudur. 
 
10-17 Ağustos ile 17-24 Ağustos tarihleri arasındaki rakamlarda tedirgin edici artışlar görülmesinin yegane sebebi aşılama oranımızın yüzde ellilerde kalması,ve  kurallara gerektiği şekilde uymamaktır..
 
Dolayısı ile yapmamız gerekenler bellidir.
 
Biz hükümet olarak üzerimize ne düşerse yapmaya devam ederken halkımız aşılamaya gereken önemi vermeli , ilgili makamlar da denetim görevlerini eksiksiz yapmalıdır..
 
Geçen Bakanlar Kurulu toplantımızda aldığımız kararların toplumuzda bir hassasiyet oluşturması üzerine bugün ilgili Bakan arkadaşlarımla bir durum değerlendirmesi yaptık.
 
Bu değerlendirme sonucu aşılı kişilerin test giderlerinin Devlet tarafından karşılanması noktasına geldik.
 
Ancak seyahat amaçlı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrılacak olanlar kendilerinden talep edilen testlerin giderlerini kendileri karşılayacaklardır.
 
Detaylar önümüzdeki günlerde kamuoyumuzla paylaşılacaktır.
 
Herkese, sağlıklı , mutlu günler diler, saygılarımızı sunarım”.

 

 

Bu haber toplam 2871 defa okunmuştur