1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Uyuşturcu suçlarının para cezası komik"
Uyuşturcu suçlarının para cezası komik

"Uyuşturcu suçlarının para cezası komik"

Hukukun Üstünlüğü Hareketi, bugün yapmış olduğu açıklamada, uyuşturucu suçları için öngörülen para cezalarının artırılması gerektiğini savundu.

A+A-

Hukukun Üstünlüğü Hareketi, bugün yapmış olduğu açıklamada, uyuşturucu suçları için öngörülen para cezalarının artırılması gerektiğini savundu.

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Av. Barış Mamalı imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Ülkemizdeki işlenen suç oranlarındaki yüksek artış insanlarımızı ciddi endişeye sevk etmektedir.  Uyuşturucu madde ile alakalı suçların yaygınlığı ve önlenemez yükselişi, toplumun her kesimi yanında özellikle çocuk ve gençlerin hayatlarını tehdit eder pozisyona gelmiştir.

Bu büyük tehlikeye rağmen uyuşturucu maddelerin ülkemize fütursuzca girişine karşı herhangi bir ciddi önlem alınmamaktadır. İstatistiki rakamlara bakıldığında, ülkede işlenen ağır suçların takriben %70’ini uyuşturucu madde suçları oluşturmaktadır. Uyuşturucu maddelerin ülkemize sokulmasında güvenlik sistemimizde önemli bir zaafiyet olduğu inkar edilemez bir gerçekliktir. Ancak bu kötü manzarayı düzeltme ve uyuşturucuyla mücadele etme noktasında hükümetlerin politika üretmeyip bu soruna karşı sessiz kaldıklarını da görmekteyiz.

Toplumun daha huzurlu ve daha güvenli bir ortamda yaşayabilmesi için hiçbir siyasi etki ve düşünce altında kalmadan derhal genelde suçla ve özelde ise uyuşturucuyla mücadele etmek için ciddi bir devlet politikası üretilmelidir.

Cezaevine girmiş olan uyuşturucu mahkumlarına baktığımız zaman bunların çok büyük bir çoğunluğunun basit içiciler veya bağımlılar olduğunu görmekteyiz. Bugün gelişmiş ceza infaz sistemlerine sahip olan devletlerde bu tür bağımlılar ve basit içiciler için cezaevine gönderme yerine farklı tedbirler veya cezalar öngörülmektedir. Gelişen hukuk ve sosyal bilinç içerisinde bu tür suçlular, esas uyuşturucu satıcıları ve mafyadan ayrı değerlendirilmekte ve kamu menfaati için direk olarak hapislik cezası verme yerine bağımlı kişinin topluma kazandırılması yönü öne çıkmaktadır.

Ancak yürürlükteki 4/72 Sayılı Uyuşturucu Maddeler Yasası içerdiği komik para cezası nedeniyle en hafif sayılabilecek basit içicilerin veya çok cüzi miktarda madde tasarruf edenlerin dahi zorla hapse gönderilmesine sebebiyet vermektedir. Çünkü Yasada bu tür suçlar için öngörülen para cezası en fazla 50TL. olarak düzenlenmiştir. Bu durumda mahkemeler, toplum vicdanını sarsmamak adına veya komik bir cezayla mahkumiyete sebebiyet vermemek veya başka alternatif ceza şekillerinin yokluğu nedeniyle bu tür meselelerde çok büyük oranda hapislik cezası vermek durumunda kalmaktadır.

Bu nedenle 4/72 Sayılı Uyuşturucu Maddeler Yasası acilen tadil edilip para cezaları artırılmalı ve verilebilecek başka tür cezalar da yaratılmalıdır.

Bizim önerimiz, para cezasının üst limitinin 150.000TL’ye çıkartılması ve bu para cezalarıyla oluşacak yeni bir “Uyuşturucuyla Mücadele ve Tedavi Fonu” kurulmasıdır. Bu oluşacak yeni Fonda birikecek parayla hem uyuşturucuya karşı etkin mücadele için yeni bir maddi kaynak oluşacak, hem de en büyük eksikliğimiz olan uyuşturucu bağımlısı olan vatandaşlarımıza devlet tarafından modern bir tedavi sunma imkanı yaratılacaktır.

Bunun yanında sadece uyuşturucu madde kullanıcıları için hapislik ve para cezası yanında alternatif olarak “zorunlu kamu hizmeti” ve “evde kısa süreli göz hapsi” gibi modern hukuk sistemlerindeki ceza türleri de yasaya ilave edilmelidir.

Unutmayalım ki, cezalandırmanın amacı kamu menfaatini korumak yanında suçlunun ıslahı ve topluma kazandırılmasıdır.

Devletin bir bağımlıyı tedavi edip uyuşturucudan kurtarması yerine, kötü koşullara sahip cezaevine göndermesi ve tahliye ettikten sonra ardından o kişiyi bağımlıdır diye tekrar cezalandırması ve hapse atması insana dayalı sosyal devlet anlayışı tarafından kabul edilebilecek bir anlayış olamaz.”

Bu haber toplam 1936 defa okunmuştur