1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Uyuştucu için de test yapılmalı
Uyuştucu için de test yapılmalı

"Uyuştucu için de test yapılmalı

  Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, özellikle ağır...

A+A-

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, özellikle ağır yaralanmalı ve ölümlü kazalarda, sürücü kanında uyuşturucu aramasının yapılması gerektiğini kaydetti.

Avcı, bu konuda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’nün işbirliği yapması ve caydırıcı adım atması gerektiğini vurguladı.

Yazılı açıklamasında, alkol tesiri altında araç sürmeyi önlemek ve caydırmak amacıyla trafik polisleri tarafından etkin denetlemeler yapıldığını, bu nedenle alkol alan sürücülerin yakalanma korkusu yaşadığını ifade eden Avcı, ancak meydana gelen ağır yaralanmalı, ölümlü kazalarda alkol oranın sıfır çıkmasının, ilaç veya uyuşturucu tesiri altında olmadığı anlamına gelmediğini belirtti.

“Bazı uyuşturucuların kolay alınabilinmesi, trafikte sürücüde uyuşturucu denetimi olmaması, özellikle ağır yaralanmalı ve ölümlü kazalarda da sağ kalan sürücülerde uyuşturucu aranmaması, uyuşturucu aldıktan sonra direksiyon başına geçmeyi caydırmamakta, hatta uyuşturucu kullanan sürücülere kolaylık gösteriliyor imajı vermektedir” diyen Avcı, yollarda hareket halindeki uyuşturucu kullanımının ancak sürücü kanında uyuşturucu aranmasıyla önlenebileceğini ifade etti.

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur