1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Uyarılara rağmen gerekli önlem alınmadı”
Uyarılara rağmen gerekli önlem alınmadı”

"Uyarılara rağmen gerekli önlem alınmadı”

19 yaşındaki gencin hayatını kaybettiği inşaat kazası konusunda İnşaat Taşeronları Birliği’nden açıklama

A+A-

 

“Göçme riski uyarılarına rağmen gerekli önlem alınmadı”

İnşaat Taşeronları Birliği (İTB), Girne’de iş kazasının yaşandığı inşaat kazısının göçme riski taşıdığı uyarısının yapılmasına rağmen ilgili firmanın önlem almayarak, 19 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğunu iddia etti.
Girne’de 19 yaşındaki Cuma Cemiloğlu’nun hayatını kaybettiği iş kazası ile ilgili İTB’den yapılan yazılı açıklamada, “Oda teknik heyetinin, kaza öncesinde Girne Belediyesi’ni, İnşaat Encümeni’ni ve projenin inşaat mühendisi müellifini ‘inşaat kazısının göçme riski taşıdığı’ uyarısında bulunmasına ve Girne Belediyesi’nin de denetleyip uyarı yapmasına rağmen ilgili müteahhit tarafından hiçbir tedbir alınmayarak, 19 yaşındaki bir çalışanın ölümüne yol açmıştır” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, müteahhit firma yetkilileri hakkında Polis ve savcılığın derhal gerekli yasal soruşturmayı başlatması ve “ihmali görülenlerin” derhal yargıya havale edilmesi çağrısında bulundu.
Açıklamada, olayın sorumlusunun öncelikle Hükümet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile inşaatı yapan ilgili firma olduğu da savunuldu.

Denetlenmedi iddiası
Birliğin, inşaat sektörünün denetlenmesi talebine rağmen denetlenmediği savunulan açıklamada, Bakanlığın her zaman konu hakkında mazeret ürettiğini ileri sürüldü.
İnşaat sektöründe işçilerin yoğun olarak güvencesiz çalıştırıldığı savunulan açıklamada, “bakanlığın ihmalleri ve sorumsuzluğu yüzünden onlarca işçi hayatını kaybetti veya çalışamaz hale gelerek sakat kaldı” denildi. Açıklamada ayrıca, iş kazalarına kesin önlem alınması için ilgili makamlara çağrıda bulunuldu.

(tak)

Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur