1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye sürece dahil mi oluyor?
Türkiye sürece dahil mi oluyor?

Türkiye sürece dahil mi oluyor?

İsrail, doğalgazını Türkiye üzerinden nakletmeyi mümkün görüyor

A+A-

 

Delek Drilling şirketi CEO’su Yossi Abu’nun Financial Times’a yaptığı açıklamada Leviathan parselinden doğal gazın boru hatları ile ihraç edilmesi olanaklarına değinerek, Avrupa’ya ihracın Türkiye üzerinden gerçekleştirilebileceğine işaret etmesi, Kıbrıs Rum basını tarafından “bölgedeki doğal gazın denetimi oyununun belirlenmesi hedefiyle etki yaratma oyunları” olarak yorumlandı.
Fileleftheros “Doğal Gaz Konusunda Etki Yaratma Savaşı... Delek Boru Hattıyla Türkiye Üzerinden Nakil Konusunu Açık Bırakıyor... Lefkoşa’yla da görüşmeler” başlığıyla yansıttığı haberinde istisnasız bütün oyuncuların puan kazanmaya ve daha sonra kendi planlarına hizmet edecek sahneyi oluşturmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.
Gazete Abu’nun Financial Times’a “Leviathan’dan Türkiye’ye, Ürdün’e ve Filistin Yönetimine doğal gaz ikmaline ilişkin önemli bir ticari zemin var. Bölgemizdeki muhtemel müşterilerimizle–size isim veremem- görüşmeler yapıyoruz” ifadesini kullanarak çeşitli taraflara mesajlar verdiğini yazdı.
Doğal gazın nakli konusunda söz sahibi olanın İsrail hükümeti olduğunu, onun da henüz görüşünü resmen açıklamadığını belirten gazeteye göre Tel Aviv henüz doğal gazı nakil yöntemi konusunda karar vermedi. Ancak Doğu Asya’ya ve diğer pazarlara doğal gaz ikmali yapmak için Güney Kıbrıs’ta müşterek doğal gaz sıvılaştırma terminali (yaklaşık 10 milyar dolarlık bir proje) de öngörüyor.
Anahtar-kararın İsrail enerji parsellerinden istifade etmekte olan Amerikan Noble Energy şirketi ile İsrail’e ait Delek şirketi tarafından alınacağına dikkat çeken gazete, Türk hükümet yetkililerinin İsrail gazının Rusya, İran ve

Bağımlılık azalacak
Azerbaycan bağımlılığını azaltacağı görüşünde olduklarını belirterek şunları da yazdı:
“Bu savaşta elbette ki, söz sahibi de olan Kıbrıs da var. Lefkoşa İsrail’le direkt iletişim içerisindedir ve özellikle müşterek istifade konusunda görüşmeler yapıyor.” TAK

Bu haber toplam 1477 defa okunmuştur