1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Turizm için CİNAYET'
Turizm için  CİNAYET

'Turizm için CİNAYET'

Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle “yolcu çıkış vergisi”ne yapılan % 125’lik zamma turizm acenteleri de büyük tepki gösterdi:

A+A-

 

 

İNTİHARDIR… Polatkan Turizm Acentesi Direktörü Ali Polatkan, uçak biletlerine yansıyan vergi artışını “intihar” olarak değerlendirerek,  turizm şirketleri olarak “yolcu çıkış vergisi”nin artırılmasına karşı olduklarını vurguladı.

SIKINTI OLACAK… Cyprus XP Travel Yöneticisi Vedat Yetkili ise yolcu çıkış vergisine yapılan zamların turizm açısından sıkıntılar yaratacağına vurgu yaparak, turistlerin ülkeler konusunda kıyaslama yapacağını söyledi.

BÜYÜK KAYIP… Yolcu çıkış vergisine yapılan artışın biletlere yansıyacağını, bilet fiyatı kadar vergi ücreti alındığını söyleyen Renk Turizm Direktörü Öcen Bökeyhan  vergilerin yüksek olmasından dolayı seyahat açısından en pahalı ülkeler arasında olduğumuzu bununda bir kayıp olduğuna dikkat çekti.

TURİZME DARBE… Side Tur Turizm Acentesi sahibi Tahiroğlu da Kuzey Kıbrıs’ta alınan yolcu çıkış vergisinin Türkiye’den çok daha fazla olduğunu, alınan bu yüksek vergilerin hem halka hem de turizme ağır bir darbe olduğunu vurgulayarak, ülkeye turist gelmesinin engellenmek istendiğini ifade etti.

Didem MENTEŞ

Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle “yolcu çıkış vergisi”ne yapılan yüklü miktardaki artışa turizm acentelerinden tepki yağdı.
Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle alanı kullanan işletmeler için şirket sahibinin fiyatları yükseltmesi ardından “yolcular için çıkış vergisi”nin % 125 oranında artırılması, Kuzey Kıbrıs turizmi için “cinayet” olarak nitelendirildi.
Turizm adasında alınan vergilerin oldukça pahalı olduğuna dikkat çeken turizm şirketleri, adada turist açısından “darbe” yaşanacağını dile getirdi.
Bilet fiyatlarına yansıtılan vergi artışının ileriki günlerde kendini göstermeye başlayacağını vurgulayan acente yöneticileri, ülkeye gelen yolcu sayısında gözle görülür bir azalma yaşanacağını aktardı. YENİDÜZEN’e konuşan turizm acenteleri, Hükümetin gerekli kontrolü alamadığına vurgu yaptı.

“VERGİ ARTIŞI BİR İNTİHAR… SIKINTILI GÜNLER YAŞANACAK”
Polatkan Turizm Acentesi Direktörü Ali Polatkan, uçak biletlerine yansıyan vergi artışını “intihar” olarak değerlendirerek,  turizm şirketleri olarak “yolcu çıkış vergisi”nin artırılmasına karşı olduklarını vurguladı. Yolcuların uçak biletlerine yansıyacak bu vergi fiyatlarının şuan kimsenin fark etmediğini ama büyük bir rahatsızlık yaratacağını aktaran Polatkan, vergilerin yükselmesiyle turizmin kötü etkileneceğini açıkladı.
Cyprus XP Travel Yöneticisi Vedat Yetkili ise yolcu çıkış vergisine yapılan zamların turizm açısından sıkıntılar yaratacağına vurgu yaparak, turistlerin diğer ülkelerin fiyatlarıyla kıyas yaparak daha ucuza yerler bulacakları için bir azalma yaşanacağını dile getirdi.

“TURİZM AÇISINDAN KAYIP… AĞIR BİR DARBE”
Yolcu çıkış vergisine yapılan artışın biletlere yansıyacağını, bilet fiyatı kadar vergi ücreti alındığını söyleyen Renk Turizm Direktörü Öcen Bökeyhan ise vergilerin yüksek olmasından dolayı seyahat açısından en pahalı ülkeler arasında olduğumuzu bununda bir kayıp olduğuna dikkat çekti.
Side Tur Turizm Acentesi sahibi Tahiroğlu da Kuzey Kıbrıs’ta alınan yolcu çıkış vergisinin Türkiye’den çok daha fazla olduğunu, alınan bu yüksek vergilerin hem halka hem de turizme ağır bir darbe olduğunu vurgulayarak, ülkeye turist gelmesinin engellenmek istendiğini ifade etti.

----


Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan:

“VERGİ ARTIŞI BİR CİNAYET, İNTİHARDIR…”

Polatkan Turizm Acentesi Direktörü Ali Polatkan, “yolcu çıkış vergisi”ne yapılan artışın ülkeye gelen yolcunun azalmasına neden olacağını söyledi. “Ercan Havaalanı özelleşeceği zaman biz bunun olacağını söyledik, bize kontrolün devlete ait olduğu söylendi” diyen Polatkan, vergilerin yükseltilmesinin kötü sonuçlar vereceğine dikkat çekti. Ercan Havaalanı’nın uluslar arası bir güzergah olmadığı için, şuanda ülkeye gelen uçakların zorla ülkeye geldiğine dikkat çeken Ali Polatkan, “burada bizim uçakların artmasına ihtiyacımız var. Havaalanının büyümesini, özelleştirilmesini istiyoruz yalnız vergilerin artmasını istemiyoruz” dedi. Uçak biletlerine yansıyan vergilerin artış göstermesini “cinayet ve intihar” olarak nitelendiren Polatkan Turizm Direktörü, turizm şirketleri olarak “yolcu çıkış vergisi”ni artmasına karşı olduklarını vurguladı. Yolcuların uçak biletlerine yansıyacak bu vergi fiyatlarının şuan kimsenin fark etmediğini ama büyük bir rahatsızlık yaratacağını dile getiren Ali Polatkan, vergilerin yükselmesiyle turizmin kötü etkileneceğini belirtti. Ali Polatkan, turizm şirketleri olarak vergilerin düşürülüp, teşvik sağlanması ve uçakların gelmesini hatta uçaklara vergisiz petrol verilmesini istemelerine rağmen vergilerin artırılarak masrafların yükseltildiğini aktardı. Polatkan, yolcu sayısında artış olduğunu ama “geldikleri gibi gideceklerini” de göz önünde bulundurulmasına dikkat çekerek, “masraflar yükseltilirse hükümetin verdiği teşvikte faydada etmeyecek” şeklinde konuştu.

----

Renk Turizm Direktörü Öcen Bökeyhan:

“BİLET KADAR VERGİ FİYATI VAR”

Renk Turizm Direktörü Öcen Bökeyhan, “yolcu çıkış vergisi”ne yapılan artıştan dolayı oldukça kızgın olduğunu belirterek, bilet fiyatı kadar vergi ücreti alındığını dile getirdi. Toplumun bir travma içerisinde olduğunu, yolcu çıkış vergisine yapılan artışla bir travma daha başladığına dikkat çeken Bökeyhan, “kim bu işi nasıl temizler bilemiyorum” dedi. Öcen Bökeyhan, “Hükümet kurultay peşinde, delege yakınlarını işe almakla uğraşır onun dışında memleket nasıl kalkınır, ekonomi nasıl düzelir bunu kimse düşünmez” dedi. Yalnızca yolcu çıkış vergisine artış yapılmadığını, 0 ila 2 yaş arasındaki çocuklara koltuk olmadığı için ücret alınmadığını ancak 2 yaşından büyük çocuklar için vergi alınmaya başladığını aktaran Bökeyan, “öğrenci fiyatı normal yolcu fiyatından 20 TL daha az ödeyecek” dedi.
Vergilerin yüksek olmasından dolayı seyahat açısından en pahalı ülkeler arasında olduğumuzu vurgulayan Bökeyhan, “vergiler çok yüksek bir bilet 90 TL’dir bilet kadar vergi fiyatı var. Ülkeyi lokomotif olarak bir şeyler kurtarabilir. Deniz, kum, güneş var ama yönetim yok” şeklinde konuştu.

/////////
Cyprus XP Travel Yöneticisi Vedat Yetkili:

“TURİZM AÇISINDAN SIKINTILAR YAŞANACAK”

Cyprus XP Travel Yöneticisi Vedat Yetkili, yolcu çıkış vergisine yapılan zamların bilet fiyatlarına yansıyarak, turizm açısından sıkıntılar yaşanacağına dikkat çekti. Yetkili, “satılık oteller paketlerinde, öğrencilerde ve çocuklarını ziyaret etmek isteyen aileler için sıkıntı yaşanacak. 50 TL’lik bir bilet 60- 65 TL’ye satılacak. Tek kişi için az görünse de genel anlamda bir pahalılık söz konusudur” dedi. Ülke turizminin kötü etkileneceğine değinen Vedat Yetkili, Türkiye pazarından gelecek olan turistlerin kıyas yapacağını dile getirdi. Yetkili, “Türkiye’den gelecek turistler kıyas yapmaya başlayacak. Artık deniz, kum güneş diyerek gelmeyebilir çünkü Antalya’da da bunlar var. Antalya’da 5 yıldızlı bir otelde Bin TL’ye tatil yaparken, Kıbrıs’ta uçak biletlerine gelen zamlardan dolayı daha yüksek olacağı için insanlar tercih yapacak. Bir kişide fazla görünmese bile ilerleyen günlerde bu durum kendisini göstermiş olacak” dedi.    
 

----

Side Tur Turizm Acentesi Direktörü Halil Tahiroğlu:

“ÜLKEYE TURİST GELMESİ ENGELLENMEK İSTENİYOR”

Side Tur Turizm Acentesi Direktörü Halil Tahiroğlu ise Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararla öğrenci yolcu çıkış vergisinin 14 TL’den 44 TL’ye çıkarıldığını, bu fiyatın normal yolcular için de uygulanmakta olduğuna dikkat çekti. Geçmişte 12 yaşını doldurmuş kişilerin öğrenci biletinden faydalanabildiğini ancak son kararla bunun ortadan kalktığını aktaran Tahiroğlu, “daha önce 12 yaşından küçük çocuklar için ise vergi alınmazdı ama şimdi % 25 indirimle 33 TL yolcu çıkış vergisi alınıyor” şeklinde konuştu. Normal yolcu çıkış vergisinin de 33 TL’den 44 TL’ye çıkarıldığını söyleyen Tahiroğlu, öğrenci fiyatların 30 TL’lik bir artış yaşandığına dikkat çekti. Halil Tahiroğlu, öğrenci bilet vergilerinin artırılmasıyla binlerce ailenin maddi olarak sıkıntıya gireceğini belirterek, “alınan tüm bu vergiler havaalanını kiralayan şirketin cebine girecek” dedi. Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara ve İstanbul’daki havaalanlarında yolcu başına 15 Euro alındığını, Adana, Hatay, Gaziantep ve Trabzon’da ise 10 TL vergi alındığını aktaran Side Tur Turizm Acentesi sahibi Tahiroğlu, Kuzey Kıbrıs’ta alınan yolcu çıkış vergisinin Türkiye’den çok daha fazla olduğunu vurguladı. Tahiroğlu, alınan bu yüksek vergilerin hem halka hem de turizme ağır bir darbe olduğunu, ülkeye turist gelmesinin engellenmek istendiğini ifade etti.

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur