1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Turanlı’nın tavrı tepki topladı
Turanlı’nın tavrı tepki topladı

Turanlı’nın tavrı tepki topladı

Turanlı’nın basın mensuplarının sorularına verdiği ‘agresif’ yanıtlar, bazı basın mensuplarının protesto edip basın toplantısından ayrılmasına yol açarken, bazı basın mensupları da tepkisini dile getirerek Turanlı’dan ‘daha sakin olmasını’ istedi.

A+A-

Ercan’ın işletmesini alan T&T yetkilileri basın toplantısı düzenledi. Şirketin büyük ortağı Taşyapı sahibi Turanlı esti, yağdı:

“Hizmet veriyoruz, Bedelini alacağız!”

Turanlı’nın basın mensuplarının sorularına karşılık verdiği yanıtlarda ‘İhale şartnamesindeki hakkımızı kuruşu kuruşuna alacağız’, ‘hizmet veriyoruz bedelini alacağız’, ‘sözleşmedeki haklarımla istediğim yönetmenliği yaparım”, “bu masadan galip çıkma şansınız yok” gibi ifadeleri dikkat çekti.

Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’nın konuştuğu basın toplantısı oldukça ‘gergin’ geçti.

Turanlı’nın basın mensuplarının sorularına verdiği ‘agresif’ yanıtlar, bazı basın mensuplarının protesto edip basın toplantısından ayrılmasına yol açarken, bazı basın mensupları da tepkisini dile getirerek Turanlı’dan ‘daha sakin olmasını’ istedi.

Turanlı ‘azarlar’ tavrı yanı sıra, basın mensuplarının sorularının çoğunu da ‘yalan, yanlış’ diyerek kestirip attı.


Meltem SONAY


Ercan Havaalanı ihalesini kazanan T&T Havalimanı İşletmeleri yetkilileri, Ercan Havalimanı’ndaki yenilikler ve gelinen aşamaya ilişkin güncel bilgileri paylaşmak amacıyla basın toplantısı düzenledi.
Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’nın konuştuğu basın toplantısına, T&T İşletmeleri ortaklarından Güliz Kaner, Kaan Kaner ile şirket yöneticileri Serhat Özçelik, Vedat Erbaş ve Mehmet Saydam da katıldı.
Turanlı’nın basın mensuplarının sorularına karşılık verdiği yanıtlarda ‘İhale şartnamesindeki hakkımızı kuruşu kuruşuna alacağız’, ‘hizmet veriyoruz bedelini alacağız’, ‘sözleşmedeki haklarımla istediğim yönetmenliği yaparım”, “bu masadan galip çıkma şansınız yok” gibi ifadeleri dikkat çekti.
Turanlı, ‘Amerikalı ortak’ iddiaları ile ilgili sorulara karşılık da  ‘ortaklığa açık oldukları’ mesajları verdi.

Turanlı’nın tavrı tepki topladı
Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’nın konuştuğu basın toplantısı oldukça ‘gergin’ geçti. Turanlı’nın basın mensuplarının sorularına verdiği ‘agresif’ yanıtlar, bazı basın mensuplarının protesto edip basın toplantısından ayrılmasına yol açarken, bazı basın mensupları da tepkisini dile getirerek Turanlı’dan ‘daha sakin olmasını’ istedi.
Turanlı ‘azarlar’ tavrı yanı sıra, basın mensuplarının sorularının çoğunu da ‘yalan, yanlış’ diyerek kestirip attı.

“Sebebini anlayamadığım laflar yazıldı…”
İhaleyi aldıkları günden bu yana ‘sebebini anlayamadıkları’ ifadelerin yazılıp çizildiğini söyleyen Turanlı, ‘Bu şirket altından kalkamayacak’, bedelini ödeyemeyecek’ iddialarının ortaya atıldığını ifade etti.
Turanlı, ihaleyi aldıktan 2-3 ay sonra ‘kısmen’ teslim yapılmaya başlandığını ve ‘kati teslim’ yapılmadan ödeme yapma zorunlulukları olmamasına karşın 100 bin Euro’luk ödeme yaptıklarını belirtti.

“40 yıllık esnafım, söylediklerimi hep yaptım”
Ercan Havaalanı’nda sözleşmede olmadığı halde ‘çok güzel’ iyileştirmeler yaptıklarını da söyleyen Emrullah Turanlı, “Temizlik, bakım, onarım, güvenlik, sağlık… Hiçbir eksik yok, mükemmel” dedi.
2-3 ayda yapılabileceklerini yaptıklarını kaydeden Turanlı, söz konusu olanın 300 milyon euro’luk çok ciddi bir yatırım olduğunu söyledi.
“Ciddi özveriyle karar alıp bu işe girdik” diyen Emrullah Turanlı, 40 yıllık esnaf olduğunu ve bugüne kadar da söylediklerini yaptığını ifade etti.
“Para bulmak çok zor iş” diyen Turanlı, buna rağmen imzaları attıklarını ve bu işe girdiklerini kaydetti.

“4 yılı beklemeden yapacağız…”
Şartnamede verilen sürenin 4 yıl olduğunu hatırlatan Turanlı, “4 yıl dolmadan, 3-3.5 buçuk yılda aslanlar gibi 150 bin metre kare havaalanını yapacağız” şeklinde konuştu.
Kuzey Kıbrıs için yatırımın önemine dikkat çeken Turanlı, Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya anlatıp insanların Kıbrıs’a gelmesine vesile olma amacında olduklarını da belirtti. Basına büyük görev düştüğünü belirten Turanlı, “Basın hatalarımızı, eksiklerimizi yüzümüze vuracak ama doğruları yapmak için de hep birlikte yol göstereceğiz” dedi.
Şu anda havaalanında çalışan personelin % 90’ının Kuzey Kıbrıs yurttaşı olduğunu söyleyen Emrullah Turanlı, yerli istihdam dengesine de dikkat edeceklerini belirtti.

“Vakıf değil, ticari işletmeyiz”
Taksicilerin ‘artan ücretlerle’ ilgili şikayetlerinin hatırlatılması üzerine Emrullah Turanlı, “Devletiniz ihaleye çıkmış, biz de ihale ile aldık. Alan şirket vakıf değil ki, ticari işletme... Bedel almadan hizmeti nasıl yapacağız” şeklinde konuştu.
Taksicilerle görüştüğünü ve şikayetçi olanların ‘3 kişi’ olduğunu savunan Turanlı, havaalanı içinde de ihale yapılacağını ifade ederken, “Kim çok parayı veriyorsa o da alıp işletecek, benim gibi…” dedi. Turanlı, Kıbrıslı esnafla el ele vermek istediğini söylerken, basın mensuplarına yönelik, ‘Size anlatılanlar yalandır, yanlıştır” şeklinde konuştu. Turanlı ayrıca, ‘taksileri kimin kullandığı bile belli değil” dedi.
Yeni havalimanında tüm hizmetlerin ihaleye açılacağını ve kendisi gibi en fazla parayı verenin işletme hakkını alacağını ifade eden Turanlı, “Verdiğimiz hizmetin karşılığını alacağız. Örneğin otopark hizmeti alan kimse arabasını bedava alana bırakıp gidemez” dedi.

“Ne sorduğunuzu bilmiyorsunuz”
Bir basın mensubunun ‘100 milyon Euro’luk ödemeyi Taşyapı mı yaptı, ortaklarla birlikte mi yapıldı” sorusuna öfkelenen Emrullah Turanlı, “Siz ne sorduğunuzu bilmiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Turanlı, şirketin üç ortaklıktan oluştuğunu ve ticari işbirliği konusunda kimseye bilgi vermek zorunda olmadığını söyledi.

“Terminal binasının yapılması zaruri değil demedim”
Kuzey Kıbrıs’ta iş çevreleri ile yaptığı görüşmelerde ‘terminal binasının yapılmasının zaruri olmadığına’ ilişkin ifadeler kullandığı iddialarına da, ‘Öyle bir şey söylemedim” diyerek yanıt veren Turanlı, işletmeleri nasıl hizmet verebilineceği çerçevesinde ziyaret ettiğini belirtti.

“Zam yapan biz değiliz…”
“Ercan’da fiyatlar uçtu, bunu nasıl başardınız” sorusunu ve ‘Ercan Havaalanı’nın bir çok havaalanından daha pahalı olduğuna ilişkin rakamları da kabul etmeyen Turanlı, “Biz hata yapmadığımız için sizi sevindiremeyeceğim. Bu laflar size boş söyleniyor” diye yanıtladı.
“Zammı yapan biz değiliz” de diyen Emrullah Turanlı, Ercan’ın diğer havaalanlarından daha ucuz olduğunu savundu.
Turanlı, Ercan Havalimanı’nda hizmet bedellerini şirketin belirlemediğini, bu konuda kamuoyuna ve basına yanlış bilgilendirmeler yapıldığını savundu.

“Uçuşlar durursa çok üzülürüm…”
Havayolu şirketlerinin tepkisi ve ‘uçuşları durdurmaya’ gidebilecek tavırları hatırlatılan Turanlı, havayolu şirketi yetkilileri ile görüştüğünü herhangi ve bir sıkıntının olmayacağı görüşünü belirtti.
Havayolları şirketlerinin uçuşlarını durdurması durumunda tepkisinin ne olacağı sorulan Turanlı, “Üzülürüm, çok üzülürüm” şeklinde konuştu.

“KDV tahsil edilir, sonra ödenir”
Bir başka basın mensubunun ‘ödenmemiş %16 KDV ‘ ile ilgili sorusuna da tepki gösteren Turanlı, ‘Bir tek lira bile KDV kesmediklerini’ ve aksattıkları hiçbir ödeme olmadığını savundu.
100 bin Euro’nun %16 KDV’sini kabul etmeyen Turanlı, “KDV tahsil edilir, öyle ödenir. Bizim de KDV tahsil etme hakkımız olmalı” şeklinde konuştu.
300 milyon Euro ile Ercan’ın işletmesi ve yapımını üstlendiklerini, tüm yükümlülüklerini yerine getirdiklerini, zamanından önce ödemeyi yaptıklarını, ancak haklarında “akla mantığa gelmeyen haberler” yapıldığını söyleyen Turanlı, haberlere konu olan KDV konusunun ise devletle çözüleceğini kaydetti.

***


Basından ‘sakin olun’ talebi…

Emrullah Turanlı’nın agresif tavrına tepki gösteren basın mensupları Turanlı’dan ‘Biraz daha sakin olmasını’ isterken, ‘Yanlış anlaşıldıysam affola’ diyen Turanlı, ‘Yüksek sesle konuşmanın’ yapısı olduğunu belirtti.
Turanlı’ya soru sormak üzere mikrofonu alan hemen her basın mensubu, Turanlı’nın üslubundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

“Güvenlik talebinden daha doğal ne olabilir”


Meclis’te de tartışma konusu ‘silahlı özel güvenlik’le ilgili soru üzerine, “Kıbrıs’ı yönetenlerden destek istedik. Evet özel güvenlik talep ettik” diyen Turanlı, “Bundan daha doğal ne olabilir, bu iş kamyonu değil ki, uçak… Güvenliğin en üst noktaya çıkarılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Ercan’daki güvenliğin yeterli olmadığı görüşünü de belirten Turanlı, “Biz Ercan’ı uluslar arası sertifikası olan bir havaalanı haline getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 3168 defa okunmuştur