1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Troyka’dan tasarıya müdahale
Troyka’dan tasarıya müdahale

Troyka’dan tasarıya müdahale

Troyka, bankaların ıslahıyla ilgili yasada değişiklik yapılması girişimlerine “müdahalede” bulundu

A+A-

Troyka, bankaların ıslahıyla ilgili yasada değişiklik yapılması girişimlerine “müdahalede” bulundu. Bu durum Kıbrıslı Rum Milletvekillerinin sert tepkisine neden oldu. Alithia gazetesi “Troyka-Merkez Bankası Arasında Açık Hat... Islahla İlgili Yasadaki Değişiklik Mecliste Bile Tartışılmadan Troyka Olumsuz Yanıt Verdi” başlıklarıyla verdiği haberinde, DİSİ ile Çevreciler ve Ekologlar Hareketi’nin, bankalar ıslahı yasasında, Islah Makamına Merkez Bankası’nın yanı sıra Kıbrıs Rum Hükümeti adına Maliye Bakanlığı’nın da katılması yönünde değişiklik yapılmasını öngören bir öneri sunduğunu yazdı.

Haber yayılır yayılmaz Merkez Bankası Islah Grubu Başkanı Mihalis Stilyanu’nun, Troyka temsilcilerine, ıslah yasasında değişiklik yapılmasını öngören bir önerinin Meclis Maliye Komitesi’nde görüşüleceği bilgisini verdiği bir e-mail gönderdiğini kaydeden gazete, bu gelişme üzerine Troyka’nın derhal, Maliye Bakanı Haris Georgiodis ve Merkez Bankası Başkanı Panios Dimitriadis’e konuyla ilgili hoşnutsuzluğunu dile getirdiği bir mektup yolladığını aktardı.
Habere göre Troyka Avrupa Komisyonu temsilcisi Maarten Verwey, Troyka’nın IMF temsilcisi Delia Verkulesku ve Avrupa Merkez Bankası temsilcisi Isabel von Koppen adına da yazdığını belirttiği mektupta, mevcut ıslah yasasının Troyka ile sıkı müzakerelerin ardından şekillendiğini; bu nedenle yasayla ilgili değişiklik önerisini şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirdi.
Islah Makamına Maliye Bakanının da katılmasının faydaları olabileceğini, Troyka’nın bu konuyu görüşmeye karşı olmadığını belirten Verwey, bu tür faaliyetlerin Troyka ile görüşüldükten ve onayının alınmasının ardından ileri götürülmesi gerektiğine işaret etti. Verwey, ayrıca, Güney Kıbrıs makamlarının, tüm çabasını, Kıbrıs Rum ekonomik sistemine yönelik güvenin yeninden kazanılmasına yoğunlaştırması gerektiği öğüdünde de bulundu. Gazete haberinin devamında, yaşanan gelişmelere Milletvekillerinin sert tepkiler gösterdiğini yazdı.
Habere göre değişiklik önerisini yapanlardan biri olan Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis, Merkez Bankasını, Troyka çıkarlarına hizmet eden “casus” olarak nitelendirdi.
Maliye Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos, Maliye Bakanı’nın yüksek öneme sahip konularda sorumluluğunun olması gerektiğine dikkat çekerken, DİSİ Milletvekili Prodromos Prodromu, ıslah sürecinin Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası ile ortak olarak yürütülmesi gerektiği tezinde ısrar edeceklerini ifade etti.

FITCH Güney Kıbrıs’ın notunu kırdı 

Öte yandan gazete bir başka haberinde, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, durgunluğun beklenenden daha yüksek olması nedeniyle, destek programının hayata geçirilmesi olanağına ilişkin kuşkularını dile getirerek Güney Kıbrıs’ın kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.
Habere göre kuruluş, Güney Kıbrıs’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B”den, “B-”ye; yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu da “B”den “CCC”ye düşürdü.
Fitch not düşürme sebepleri olarak, bankalar sisteminin yeninden düzenlenmesi ve programda anlaşmaya varılanların uygulanmasındaki büyük tehlikelere bağlı olarak Güney Kıbrıs ekonomisindeki artan belirsizliklere değindi. TAK

Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur