1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Toplumumuza gelecek vaat etmiyor”
“Toplumumuza gelecek vaat etmiyor”

“Toplumumuza gelecek vaat etmiyor”

KTOEÖS Başkanı Gökçebel, Kıbrıs Türk Eğitim Sistemi’nin, TC eğitimiyle paralel hale getirilmesinin birçok sorunu da beraberinde ithal ettiğini söyledi

A+A-

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Kıbrıs Türk Eğitim Sistemi’nin, Türkiye Cumhuriyeti eğitimiyle paralel hale getirilmesinin bir çok sorunu da beraberinde ithal ettiğini savunarak; “İthal edilen ezberci ÖSS sistemi, yarışmacı sınavlar, TC müfredat programları, Kıbrıs Türk toplumuna bırakın gelecek vaat etmeyi, günlük sorunların çözümüne bile yardım etmemiştir. Toplum hayatın gerçeğinden, üretimden kopartılmış, kendi kültürüne yabancılaştırılmıştır” yorumunda bulundu.

Gökçebel yaptığı yazılı açıklamada, TC Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, Milli Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan’ı ziyaret ettiğini ve arkasından KKTC Eğitim Sistemi’nin nasıl kurtulacağıyla ilgili teşhislerini ortaya koyarak gittiğini söyledi.
“Yıllardır bir o yana bir bu yana savrulan tamamen siyasallaşmış olan TC eğitim sistemi dünyada en başarısız eğitim sistemleri arasındadır” diyen Gökçebel, OECD ülkeleri içerisinde en başarısız eğitim sistemleri arasında yer alan, yine bu ülkeler içerisinde öğrenci başına en az harcama yapan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu savundu.
Gökçebel, “Eğitimin çağdaş, laik temelleri kopartılarak eğitimde muhafazakarlaşma, dinsel yüklenmeye gidilmiştir. Eğitimde yenilik diye getirilen, Fatih Projesi bile eğitimin niteliğini ele almayan, sorunlarına yeni bir bakış açısı getirmeyen eğitimin daha çok piyasalaşmasına yönelik bir adımdır. Eğitimde finansmanı artırmayan, ailelerin üzerine sürekli yük yükleyen anlayış gelişmiştir. Her yıl yenilenmesi gereken ve pahalı olan akıllı tahta, tablet, yazılım ve diğer elektronik ders araç gerecini veliler, okul idareleri mi yüklenecektir?” dedi.
“Tüm verileriyle başarısız bir eğitim sistemi olan, özellikle Anadolu’da ciddi anlamda kamusal eğitimde sıkıntıları olan Türkiye Eğitim sistemi ve onun Eğitim Bakanı kendi ülkesindeki sorunların çözümüne yoğunlaşacağı yerde birçok sorunu Kıbrıs Türk Eğitim Sistemine ihraç etmekle uğraşmaktadır” diyen Gökçebel, 4+4+4 sisteminin “din istismarlığı koktuğunu”, bununla ancak “sorunların derinleşip, Türkiye vatandaşları arasında bölünmeler yaratacağını” göremeyen TC Eğitim Bakanı’nın, “Kıbrıs’a 4+4+4 yüzde yüz uymaz” gibi söylemlerde bulunduğunu öne sürdü.

“..dünyada çok başarılı eğitim sistemleri var”
Kıbrıs Türk Eğitim sistemi eğer örnek alacaksa dünyada çok başarılı eğitim sistemleri olduğunu savunan Gökçebel, bu eğitim sistemlerinin dogmatik anlayıştan, ezbercilikten uzak, çağdaş, laik, klasik, ihtiyaca, geleceğe dönük olduğunu ifade etti.
Gökçebel, bu eğitim sistemlerinin hiç birisinin bin sene önce okutulan, dogmatik müfredatlardan oluşmadığını da belirterek, ”Öğrencinin, toplumun gelecek ihtiyaçlarını, öğrencinin bireysel başarılarını yukarı çeken bir anlayıştadır” dedi.
Gökçebel açıklamasına şu şekilde devam etti;“Öğretmende yaratılan statü düşüklüğü, kamusal, çağdaş, parsız, laik eğitimde yaratılan zaafiyet, devlet okullarından esirgenen mali destek (bütçe), (bir yandan kendi müfredatımı yazıyorum derken) TC Eğitim Bakanı ile görüşülen ve uygulanan müfredat programları, bağlanılan YGS sistemi değişmedikçe, ülkemize, geleceğe, gençliğe fayda gelmeyecektir.
Müdürü, muavini, hademesi, sekreteri eksik, otobüs tutarak spor karşılaşması yapacak parası olmadığı için elenmeyi göze alan, inşaatı yarım kalan alt yapısı, sınıfı eksik okullarımıza katkı yapılmadıkça, okul, sınıf yerine külliye, cami anlayışı değişmedikçe, TC Eğitim Bakanı’nın ziyaretinden bir hayır gelmez. Sayın Eğitim Bakanı eğitimde çözülebilecek ve devlet okullarını birer yaşam alanı, üretim merkezi haline getirecek, mezun olacak çocuklarımıza iş imkanı yaratacak, formülü istiyorsa bu bizde vardır. Asimileci, entegrasyoncu, dayatmalardan çare gelmez bunu bilmelidir. Çağrımız ülkemiz ihtiyaçlarına göre çocuklarımızın geleceğine yatırım yapılmasıdır. İthal Dayatmalara, misyonerlik faaliyetlerine dur denilmelidir.”

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur