Tel-Senden tekelleşme uyarısı

Tel-Sen'den 'tekelleşme' uyarısı

Soysan, herhangi bir firmaya daireyi yok edecek herhangi bir imtiyazın verilmesini kabul etmeyerek sonuna kadar direneceklerini bildirdi.

A+A-

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen), haberleşmede, özel şirketlere imtiyazlar tanınmasının tekelleşmeye yol açacağını ve Telekomünikasyon Dairesi’ni ortadan kaldıracağını savunarak, daireyi yok edecek herhangi bir imtiyazın verilmesini kabul etmeyeceğini, sonuna kadar direneceğini bildirdi.

Tel-Sen Yönetim Kurulu, gerek Telekomünikasyon Dairesi’nin yapılandırılması, gerekse fiberoptik kablo hattı çekilmesi yönünde her türlü girişim ve yasal hakları doğrultusunda eylem ve grev hakkını kullanacağını da kaydetti.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan yazılı açıklamasında, uzun zamandan bu yana Telekomünikasyon Dairesi’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için mücadele verdiklerini, ancak son günlerde ortaya çıkan gelişmeler ve bu gelişmelerden “özele tanınan imtiyazların haberleşmede tekelleşmeyi sağlayacağını ve Telekomünikasyon Dairesi’ni ortadan kaldıracağı”nı anladıklarını belirtti.

Soysan, Tel-Sen Yönetim Kurulu olarak sesleri duyulana kadar mücadelelerini devam ettirme kararlılığında olduklarını kaydederek, herhangi bir firmaya daireyi yok edecek herhangi bir imtiyazın verilmesini kabul etmeyerek sonuna kadar direneceklerini bildirdi.

“NİYE DAİRENİN ÖNERİSİ KABUL EDİLMİYOR?”

Bir firmanın, fiber optik kablo hattı döşenmesi konusunda kendisine imtiyaz tanınmasına zemin hazırladığını iddia eden Soysan, açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:

“İlgili firma, samimi değildir. Burada amaç tekelleşmeyi yaratmak değil daha kaliteli hizmeti sunmaksa, hukuk dışı imtiyazlar talep etme yerine niye Telekomünikasyon Dairesi’nin önerisi olan altyapıyı ortak kullanma teklifi kabul edilmiyor.

Fiber optik hat döşeme tamamen ulusal stratejiyi ilgilendiren bir konudur ve bu konu ile ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağı Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirtilmesine rağmen düzenlemeler yapılmadan birileri tabiri caizse yangından mal kaçırmaya, haberleşme altyapısını tekeline almaya çalışmaktadır.”

“ÇÖZÜM İDARİ VE MALİ ÖZERKLİK”

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Telekomünikasyon Dairesi’nde çözümün, idari ve mali özerkliğin sağlanmasıyla olacağını kaydederek, 2010’dan beri bunu savunduklarını hatırlattı ve aksi halde
dairenin önü tıkalı, yatırım kabiliyetinin sınırlı olacağını ve ‘batır kurtul’ zihniyetiyle halkın gözünden düşürülmeye çalışılacağını öne sürdü.

Soysan açıklamasının sonunda “Tel-Sen Yönetim Kurulu gerek Telekomünikasyon Dairesinin yapılandırılması yönünde gerekse fiberoptik kablo hattı çekilmesi yönünde her türlü girişim ve yasal hakları doğrultusunda eylem ve grev hakkını kullanacağı gibi idari ve mali özerkliğin Telekomünikasyon da kısmen ne şekilde başlatılabilir çalışmasını da tüm kesimlerle paylaşarak bu adımın desteklenmesini isteyecektir” ifadelerine yer verdi.

(tak)

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur