1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Tek çare EYLEM"
Tek çare EYLEM

"Tek çare EYLEM"

KITSAB:“Eyleme geçmekten başka çaremiz kalmamıştır”

A+A-

 

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) tarafından 19 örgüt adına yapılan açıklamada, Ercan Havalimanı’nda hizmet ve yer kiralarına yapılan artışların aşırı olduğu belirtilerek eylem uyarısında bulunuldu.
Turizmle ilgili 19 örgüt isminin yer aldığı açıklamada, Ercan Devlet Havalimanı’nın özelleştirilmesi ve “Hava Limanları Hizmetleri ve Limanlar (Ücretleri) Yasası”nda yapılan değişikliklerin ardından Ercan’daki tüm hizmetlere yüzde yüzden fazla zam yapıldığı savunuldu.
Yazılı açıklamada, “Bugüne kadar bu hususta ilgili taraflarla 2 aydan beri yapmakta olduğumuz tüm girişimlere olumlu bir yaklaşım alınamaması nedeniyle bundan sonraki dönemde eyleme geçmekten başka çaremiz kalmamıştır” denildi.
Açıklamada, “(Zamlar), başta turizm ve eğitim sektörleri olmak üzere KKTC’yi olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır” denildi.
Artışların Ercan’ı Türkiye’deki tüm havalimanlarından pahalı duruma getirdiği savunulan açıklamada, “Ercan’daki artışların bir yılda toplumumuza 10 milyon Dolar’lık ek külfet getireceği anlaşılmaktadır” denildi.
Açıklamada, Ercan’daki tüm hizmetlere yapılan aşırı artışların havayolu şirketleri tarafından bilet fiyatlarına yansıtıldığı, bunun da turizm sektörünü olumsuz etkilediği kaydedildi.
Ambargolar altında bulunan KKTC’ye daha fazla seferler düzenlenmesini sağlamak maksadıyla Türkiye hükümeti tarafından KKTC’ ye yönelik tüm konma-konaklama vergilerinin sıfırlandığı ve teşvik verildiği vurgulanan açıklamada, ancak Ercan’da yapılan artışların turist ve öğrenci sayısını önemli oranda azaltacağı, Ercan’a sefer düzenlemekte olan hava yolu şirketlerinin rantabl olmayan seferlerini iptal etmesine neden olacağı ve Ercan’a gelmekte olan yolcuların Larnaka’ya kaymasına neden olacağı iddia edildi.

Artışlar
Açıklamada, Ercan’da hizmet ve yer ücretlerini yapılan düzenleme ile birlikte geçmişte yer ücreti alınmayan taksicilerden 40 bin Euro istendiği; KAİB, KIBHAS ve KITSAB üyesi işletmelerin araç parkı için kira ücretlerine aşırı artış yapıldığı; hizmet veren kuruluşlara ait kiraların 5 kat arttırıldığı; 8 bin 400 Dolar olan yıllık yer hizmetleri lisans ücretinin 84 bin Euro’ya yükseltildiği; üniversite öğrencilerine uygulanmakta olan Ercan yolcu servis ücretinin 14 TL’ den 42 TL’ ye çıkartıldığı; çocuklara uygulanmakta olan Ercan yolcu servis ücretinin 12 yaştan 2 yaşa indirildiği; Güvenlik Kuvvetleri mensuplarına uygulanmakta olan 5 TL Ercan yolcu servis ücretinin 42 TL’ye çıkartıldığı; Ercan’daki park ücretlerinin yüzde 20 oranında artırıldığı; Havaalanı’nda çalışanlara uygulanan aylık otopark ücretlerinin 25 TL’ den 40 TL’ ye yükseltildiği; geçmişte Ercan yolcu servis ücreti içerisinde bulunan Değirmenlik Belediyesi’nin almakta olduğu kişi başına 5 TL ve Güvenlik Kuvvetleri’ne ödenen 0.25 TL vergi’nin yeni uygulama ile Ercan yolcu servis ücretinin dışında talep edilmeye başlandığı; KKTC’nin tanıtılması amacıyla Turizm Fonu’na yatan kişi başı 9 TL’nin yeni uygulama ile Ercan’ı kiralayan şirkete ödenmeye başlandığı kaydedildi. TAK

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur