1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tavuk eti KORKUSU!
Tavuk eti KORKUSU!

Tavuk eti KORKUSU!

Hacı Ali İşletmeleri, Gümrük ve Veteriner Daireleri iddiaları reddetti.

A+A-


Hacı Ali İşletmeleri’nin Suudi Arabistan’a ihraç ettiği 4 tır tavuğun, ‘sağlığa aykırı bulunup geri gönderildiğine’ ilişkin haberler endişe yarattı.

Afrika Gazetesi’nin ‘Biz yeriz onlar yemez’ başlıklı haberi ile ortaya koyduğu
"Hacı Ali işletmelerine ait 4 tır tavuk, ihraç edildiği Suudi Arabistan'dan geri döndü. Yapılan tahliller sonucu tavuklar sağlığa aykırı bulundu ve geri gönderildi" iddiaları ise Hacı Ali İşletmeleri, Gümrük ve Veteriner Daireleri’nce reddedildi.

Hacı Ali İşletmeleri, Gümrük ve Veteriner Daireleri iddiaları reddetti.

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Deveci: “Tavuk ihracatında geriye dönüş yok”

Hacı Ali, “Aslı astarı olmayan olaylar, akıl almaz iddialar… İnsafız bir saldırı

HORMON TAHLİLİ YAPILAMIYOR!. Ülkemizde henüz hormon tahlilleri yapılamıyor olması endişeleri artırıyor.

Meltem Sonay’ın haberi bugün YENİDÜZEN’de

---------------------------

Tarım Bakanlığı: Haber doğru değil

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, dün bir gazetede manşetten verilen “Dört Tır Tavuk Etinin Suudi Arabistan’a ihraç edildiği ve sağlığa aykırı bulunduğu için geri döndüğü bu tavuk etlerinin Girne Limanından Ülkemize girdiği ve ilgili firmanın tesislerine iade edildiği” haberinin doğru olmadığını açıkladı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak yaptığımız incelemelerde, konu ile ilgili Gümrük Dairesi, Ticaret Dairesi ve Veteriner Dairesi’nden aldığımız bilgilere göre bu iddianın doğru olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.
Bakanlık açıklamasında, “Ülkemizden bugüne kadar yapılan tavuk eti ve yumurta ihracatlarında herhangi bir geri dönüş olmadığı yetkili makamlarımız tarafından doğrulanmıştır” ifadesine yer verildi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak bugüne kadar tavuk eti ile ilgili yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı da belirtilen açıklamada şöyle denildi:
“Bakanlığımız gıda güvenliği konusuna çok önem vermekte ve gıda güvenliği ile ilgili tüm çalışmalarını hassasiyetle yürütmektedir. Bahse konu gazete haberi ile ilgili elinde bilgi veya belge olanların Bakanlığımızla temasa geçmesi rica olunur.” TAK

-------------------

Mustafa Hacı Ali İşletmeleri:
“Geri ithal yönünde bir bulgu tespit edilmedi”

Mustafa Hacı Ali İşletmeleri açıklama yaparak, konu ile ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:
“Mustafa Hacı Ali İşletmeleri bünyesindeki Kırnı Piliçleri yaklaşık 50 yıllık geçmişe sahiptir.
Küçük bir işletmeden, dünya ölçeklerinde büyük ve her türlü itibara sahip, güvenilir bir konuma gelmişsek bunun temelinde insana verilen değer yatmaktadır.
Hiçbir değer insandan ve insan sağlığından önde olamaz. Gıda üretimi başka üretim kollarına benzemez.
Küçük bir ülkede büyük hedefler koyup yürütmek, uluslararası rekabet ve her türlü denetime açık olmayı gerektirir. Dünya standartlarında rekabete ve denetime ilk günden bu yana hazırız.
Bu anlayışla Ortadoğu'dan Çin'e kadar yeni pazarlarda önce yer bulduk, kısa bir süre sonra ise aranan bir marka olduk.
Atalarımızdan gelen namuslu işletme anlayışından asla taviz vermedik.
Rekabet ortamında da panikle saldırgan olmayı asla düşünmedik. Bizlerin iyi niyetli duruşu karşısında, farklı yaklaşım içinde olanlar bulunabilir.
Dün bir gazetemizin manşetinde şirketimizi hedef alan bir yayın gerçekleşmiştir. Bu yayında Suudi Arabistan'a gönderilen ürünlerimizin sağlık koşullarına uymadığı için bizlere, Kuzey Kıbrıs'a iade edildiği yazılmıştır. Yayın tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Suudi Arabistan ihracat yaptığımız ülkeler listesinde yoktur. Bir başka ülkeye yaptığımız ihracat ürünlerimizin de iadesi söz konusu değildir. Gümrük ve Rüsumat Dairesi Müdürlüğü yaptığımız başvuru üzerine araştırma yapıp iddia edildiği gibi tavuk ürünlerimizin geri ithali yönünde bir bulgu tespit edilmediğini yazılı olarak bize bildirmiştir.
Bu arada yayında ismi geçen Arıç Lojistik Nakliyat Şti. de şirketimizle herhangi bir ticari ilişki içinde olmadığını tarafımıza bildirip üzüntülerini ifade etmiştir.
İlk günden bugüne bizlere sahip çıkan Kıbrıs Türk Halkına saygı ile duyururuz.” TAK

Bu haber toplam 3694 defa okunmuştur