1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Talat KTAMS’ı ziyaretinde vurguladı
Talat KTAMS’ı ziyaretinde vurguladı

Talat KTAMS’ı ziyaretinde vurguladı

Talat: “Hükümet yaşanan ekonomik çöküşten haberdar değil ya da haberdar değilmiş gibi davranıyor bunu anladığım yok”

A+A-


HÜKÜMET EKONOMİK ÇÖKÜŞTEN HABERDAR DEĞİL

 

“Kıbrıs Sorunu’nun çözümü konusunda da müthiş bir durgunluk yaşanıyor”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ülkede idari ve yönetsel kaosun yanında çok ciddi ekonomik çöküş bulunduğunu, ancak ekonomik çöküşü hissetmeyen bir devlet yönetimi de olduğunu, hükümetin yaşanan ekonomik çöküşten haberdar olmadığını ya da haberdar değilmiş gibi davrandığını savundu, bunu anlamadığını kaydetti. Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da müthiş bir durgunluk yaşandığını belirten Talat, çözüm yönünde bir girişim olmadığını, tam bir tıkanıklık ve durgunluk yaşandığını söyledi.
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)’ı ziyaret etti.Yaşanan ekonomik çöküşü hissetmeyen bir devlet yönetimi bulunduğunu ileri süren Talat, çalışanların yaşam kalitelerinde düşüş olduğunu, esnafın tam bir yıkım yaşadığını söyledi.

“SONUÇ VERİP VERMEYECEĞİ BİLİNMİYOR…”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun göreve gelmesiyle çözüm konusunda tıkanıklık olacağını zaten bildiğini söyleyen Talat, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Seçilen Anastasiadis’in göreve başlamasıyla yeni bir efor ortaya konacağını, ancak bunun sonuç verip vermeyeceğinin bilinmediğini belirtti.

“İLERLETİCİ GÜÇ KIBRIS TÜRK TARAFI”
Kıbrıslı Türkler için en önemli hususun Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu ifade eden ve çözüm yönünde ilerletici gücün kesinlikle Kıbrıs Türk tarafı olduğunu dile getiren Talat, Kıbrıs Türk tarafının kendini küçümsemeyip çözüm için çalışması, motivasyon ortaya koyması halinde çözüm olabileceğini düşündüğünü dile getirdi. Talat, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs Rum tarafının kendini sürüklemesini beklemesinin abes olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının çözüme daha fazla ihtiyacı olduğunu da kaydetti.

Tüm bunların çözümünün halkta olduğunu belirten Talat, halk iradesinin tecelli ettiği dönemlerde doğru tecelli etmesinin sorunları çözebileceğini söyledi.

“EROĞLU İLE SÜREÇ TIKANDI”
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun seçilmesiyle Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin tıkandığını, tıkanmasına çanak tuttuğunu, Eroğlu Cumhurbaşkanı olduğu sürece kimsenin çözüm beklememesi gerektiğini savunan 2. Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türk halkının seçimlerle ilgili karar verirken rasyonel karar vermeye özen göstermesin diledi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada ülkede hiçbir ilerleme yaşanmadığını ve ekonomik ve sosyal anlamda sorunlar yaşandığını, çok zor günlerden geçildiğini savundu.  Çözüm ve ülkenin bölünmüşlüğünün ortadan kalkması yönünde hiçbir umut ışığı bulunmadığını söyleyen Kaptan, kendilerini anlayan ve sorunları çözecek bir iktidar ile Cumhurbaşkanının bulunmadığını öne sürdü. Ülkede bir bolluk yaşandığının gösterilmeye çalışıldığını söyleyen Kaptan, ekonomik sıkıntıların üst seviyeye ulaştığını ve ülkeden göçlerin başladığını savundu.

“ÖLÜDEN GÖZYAŞI BEKLEMEKLE EŞDEĞER”
Kaptan, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda ilerleme olmadığını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bölünmüş Kıbrıs’ın varlığını yıllarca savunduğunu ve mevcut durum en iyi çözümdür mantığının arkasında duran bir kişi olduğunu söyledi ve Eroğlu’ndan çözüme yönelik adım beklemenin ölüden göz yaşı beklemekle eşdeğer olduğunu ileri sürdü.

“HALK İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE FAKİRLEŞİYOR!”
TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın KKTC’li devlet yöneticileri varken istikrardan bahsetmesinin yanlış olduğunu iddia eden Kaptan, TC’li yetkililerle kendilerinin gördüğü istikrarın farklı olduğunu, aslında halkın istikrarlı bir şekilde fakirleştiğini, göç ettiğini, istikrarlı bir şekilde işsizliğin arttığını, sorunların katlanarak belirtti. “Buysa kastedilen doğru bir tanımlamadır” diyen Kaptan, TC’li yetkilileri “ülkenin iç işlerine karışmakla” da eleştirdi. (tak)

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur