1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. SURLARİÇİ TÜMDEN UNUTULDU
SURLARİÇİ TÜMDEN UNUTULDU

SURLARİÇİ TÜMDEN UNUTULDU

YENİDÜZEN, Lefkoşa’nın unutulmuş yüzünü gezdi, insanlarla konuştu. Surlariçi’ni kaderine terk edenler bugün ‘oy’ için bölgeyi anımsarken, semtin sakinleri isyanda: “Biz de her insanın istediği gibi güzel ve temiz bir yaşam istiyoruz”

A+A-

 

 

Didem MENTEŞ


Lefkoşa’nın unutulmuş yüzü, Surlariçi… Bir zamanlar pırıl pırıl olan sokaklarından eser kalmayan Surlariçi, kaderiyle baş başa bırakılmış durumda. Lefkoşa’nın her bölgesi seçime kilitlenmişken, Surlariçi gözlerden uzak bakımsız haliyle içler acısı bir durumu yaşıyor. 
Her sokağında çöp, her yolunda çukur olan Surlariçi temiz ve daha güvenilir günlerini arıyor. Binaların çürümüş, yolların bozuk, sokakların kötü koktuğu Surlariçi’nde, insanlar yaşadıkları yere bir “el” değmesini bekliyor. Lefkoşa’nın iki yüzünden biri olan Surlariçi güvenlik konusunda da endişeli.

“İlgi bekliyoruz”
Surlariçi’nde yaşayan insanlar yürüdükleri sokakların temizlenmesini isteyerek, eski binaların da tamir edilmesini istedi.
En fazla çöplerin toplanmamasından yakınan Surlariçi sakinleri, “yolların temizlenmesini ve çöplük yerlerin ilaçlanmasını istiyoruz” dedi.
Bugüne kadar hiçbir yetkilinin Surlariçi’ni ziyaret etmediğini ve buradaki sorunlarla ilgilenmediğini aktaran vatandaşlar, yetkililerin Surlariçi’ne gerekli ilgiyi göstermesini istedi.

Sabiha Gökçen:
“Nerede eski Lefkoşa… Eskiden her şeyimiz güzeldi şimdi her şey berbat. Yollar çukur dolu, sokaklarımız çöp içerisinde. Sadece yollar, sokaklar değil insanlarda değişti. İyi insanı da var kötü insanı da var. Para arsa seni görürler paran yoksa yüzüne bakmazlar. Fakirlik çekeriz sosyal yardımdan para alırım, aldığım para yetmez. Yollarımızın düzeltilmesini, sokakların silinip süpürülmesini istiyoruz. Buralarda odun sobaları yakanlar var, dumanın boğuluyoruz buna bir çare bulsunlar”

Velit Boztepe:
“Biz de her insanın istediği gibi güzel ve temiz bir yaşam istiyoruz.  İleriye dönük olarak çevre düzeni istiyoruz. Yolların düzeltilmesini, sokakların düzenli olarak temizlenmesini bekliyoruz. Kaldırımların yeniden yapılmasını istiyoruz. Bugüne kadar Surlariçi’ni sadece Cemal Bulutoğluları ziyaret etti, başka kimse de etmedi. Yeni gelecek olan başkan çöpleri düzenli olarak toplatsın ve ilaçlama yapsın. Çünkü mahallede bir evden iki günde bir kamyon dolusu çöp çıkıyor. Hem çöp vergisi vermesin diye. Bunların kontrol edilmesini ve temizlenmesini bekliyoruz”

Ali Asker Koç:
“Ben Mecde Sokak’ta pansiyon işletiyorum. Surlariçi tamamen kaderine terk edilmiş durumda. Pansiyonumun önünde bulunan harap halindeki binada 20- 30 kişi yaşıyor. Pansiyona gelen müşteriler karşı binadan kafasını çıkaran birini görünce, binanın başlarına yıkılacağından endişe duyuyor. Bu binalar denetime alınmalı. Sokaklar güvenilir değil. Polis devriyesi yok. Surlariçi tamamen kaderine terk ediliş durumda. Ne devlet ne sistem var. Biz yatırımımızı buraya yaptık gidecek yerimiz yok, ekonominin durumu ortada. Surlariçi’ne ilgili bekliyoruz”

Hatice Ilıkan:
“Yollarımızın düzeltilmesini istiyoruz. Çocuklarımız bu kötü yollarda oyun oynuyor. Çöpler hiç temizlenmiyor, sokaklar kokuyor. Sularımız kesiliyor düzenli su gelmesini istiyoruz. Zaten sularda çok temiz değil. Çocuklarımız için düzgün bir oyun alanı isteriz. Değişik bir şeyler yapmalarını istiyoruz”

Halit Karabina:
“Ben yıllardır 1954 yılından beri esnaflık yapıyorum. Surlariçi’nin hali hal değil. Bence buralara hiç bir şey yapamazlar. Lefkoşa’yı düzeltmeye KKTC’nin bütçesi yetmez. Yollar çukurdan geçilmez halde. Geçen gün yolda gelirken motorumla çukura düştüm sonra biraz çakıl alıp gidip o kuyuyu kapattım. Sadece Surlariçi değil Lefkoşa’nın her tarafı düzenleme ister. Örneğin Marmara bölgesindeki köprü de düzenleme ister”

Ayşegül Albayrak:
“Öncelikle evi olmayanlar yuva verilsin, fakirlere yardım edilsin istiyorum. Sokakların güzelleşmesini istiyorum. Gece sokağa çıkamıyoruz. Sokaklar güvenli değil bu nedenle bizi sokağa bırakmıyorlar. Ayrıca bizim burada gidebileceğimiz bir panayır, eğlence yeri bulamıyoruz. Bu taraflara ilgi gösterilmiyor”

Özlem Güç:
“Vakit geçirecek yer bulamıyoruz. Kötü insanlar olduğu için gece çıkıp sokakta yürüyemiyoruz. Bu sokaklar daha güzel ve düzgün hale getirilsin istiyoruz. Temizlik yapılmıyor, sokakların temizlenmesini istiyoruz”

Bu haber toplam 1612 defa okunmuştur