1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Su Projesi''nde sona yaklaşıyor
“Su Projesinde sona yaklaşıyor

“Su Projesi''nde sona yaklaşıyor

Mersin'den Kuzey Kıbrıs’a denizin altından su götürecek su temin projesi kapsamında yapılan Alaköprü Barajı'nın yüzde 72'sinin tamamlandığı bildirildi

A+A-


Türkiye’deki Mersin'den Kıbrıs’a denizin altından su götürecek Su Temin Projesi kapsamında yapımı devam eden Alaköprü Barajı'nın yüzde 72'sinin tamamlandığı bildirildi.
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, baraj inşaat alanında incelemede bulundu. Proje Şube Müdürü Ali Çakmak ve yüklenici firma yetkilisi Süleyman Aktan'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Güzeloğlu, projeyi ''Türkiye'nin yüz akı'' diye nitelendirdi.
Projenin Türkiye'nin prestiji olduğunu belirten Güzeloğlu, ''Dünyada bir ilk olan projenin 3 aşamasından birisi de Alaköprü Barajı. Barajın dolgu kısmının büyük oranda bitirildiğini görmek bizi memnun etti. İnşallah planlanan tarihte proje bitecek ve KKTC'ye su verilecek.
Proje sayesinde Anamur'da da 8 bin hektar alan sulanacak'' dedi.
Proje Şube Müdürü Ali Çakmak da gövde yüksekliği 99 metre olan baraj dolgusunun bitirilmesine 12 metre kaldığını belirterek, fiziki çalışmaların yüzde 72 oranında tamamlandığını, 2 hafta içinde dolgu işleminin sona ermesinin planlandığını söyledi.
Barajdan Ören beldesindeki dengeleme havuzuna kadar 22 kilometrelik iletim hattının da yapıldığını ifade eden Çakmak, ''İletim hattında çalışmaların kesintiye uğramaması için acele kamulaştırmalar yapıldı. Kazı tamamlanarak, 5 bin metre boru montajıyla olası arızalara karşı havalandırma vanaları yapılıyor'' diye konuştu.
Baraj rezervuar alanı ve isale hattının geçtiği yerlerde kamulaştırmalar yapıldığını, burada yaşayan vatandaşların yeni yerleşim yerlerini nakledilmesi konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Çakmak, şu bilgileri verdi:
''Proje kapsamında kamulaştırmalara 2012 yılında 60 milyon lira, bu yıl da şu ana kadar yaklaşık 7 milyon lira ödendi. 40 milyon lira da ek ödenek alacağız. 326 aile yeniden yerleşime hak kazandı. Bu ailelerin yerleşeceği alanların jeolojik etüt raporları onaylandı ve imar planları askıyı çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, askı süresi bitimi olan 14 Nisan sonrası inşaat ihalesi yapacak.''
(aa)

Bu haber toplam 2173 defa okunmuştur