SÖZLEŞME İMZALANDI

SÖZLEŞME İMZALANDI

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs’a insani yardım amaçlı elektrik satılması konusunda, Güney Kıbrıs’tan yetkililerle bu sabah sözleşme imzalandığını açıkladı. Deniz üssündeki patlama nedeniyle ana santrallarından Larnaka yakınlarındaki Vasil

A+A-

Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs’a insani yardım amaçlı elektrik satılması konusunda, Güney Kıbrıs’tan yetkililerle bu sabah sözleşme imzalandığını açıkladı.

Deniz üssündeki patlama nedeniyle ana santrallarından Larnaka yakınlarındaki Vasiliko’nun devre dışı kalmasıyla büyük ölçüde elektrik açığı doğan Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi transferi, öğle saatlerinde başlayabilir.

Güney Kıbrıs Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mavros Mavromatis ile Kıb-Tek arasında imzalanan sözleşmeye göre, bugünden itibaren Ağustos sonuna kadar 60 ile 120 megawatt arasında elektrik enerjisi 0.43 TL karşılığında Güney Kıbrıs’a satılacak. Talep olduğu takdirde sözleşme yenilenebilecek.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise, Güney Kıbrıs Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mavros Mavromatis ile sözleşmenin bu sabah saat 08:00’de imzalandığını aktardı.

Elektrik enerjisinin iletilmesinin birkaç saat içerisinde başlamasını beklediklerini, bu kapsamda Teknecik Santrali Üretim Şefi ile Güney Kıbrıs muadilinin direkt iletişim içerisinde olacağını ifade eden Atun, talebin yoğun olduğu saatlerde 60-70 megawatt düşük olduğu saatlerde ise 100-120 megawatt arasında elektrik verileceğini söyledi.

.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur