1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Söylenti panik yarattı
Söylenti panik yarattı

Söylenti panik yarattı

Güney Kıbrıs’ta önceki gün, kooperatiflerdeki mevduatlarda da kesintiye gidileceği söylentileri üzerine halk büyük bir panik içerisinde mevduatlarının bulunduğu bankalara akın etti.

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ta önceki gün, kooperatiflerdeki mevduatlarda da kesintiye gidileceği söylentileri üzerine halk büyük bir panik içerisinde mevduatlarının bulunduğu bankalara akın etti. Kıbrıs Rum Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve Kooperatif Hareket söylentilerin ve SMS mesajlarının doğru olmadığını açıkladı.
Alithia gazetesi “SMS ve Fısıltı Gazetesi İle Teröristler... Hükümet Başsavcılıktan Araştırma İstiyor” başlıklarıyla manşetten verdiği ve iç sayfasında “Moral, Kıbrıslı? Sıfır... Binlerce Vatandaş Mevduatlarını Almak İçin Kooperatiflere Koştu... Söylentiler Aşırıya Kaçtı” başlıklarıyla aktardığı haberinde, yaşanan gelişmelerle, Güney Kıbrıs vatandaşının ruh halinin, Kıbrıs ve Laiki Bankalarındaki mevduatlarda “tıraşlama” yapılacak olması dolayı kötü bir vaziyette bulunduğu, panik halinde olduğu ve psikolojilerinin en düşük seviyelerde gezindiğinin kanıtlandığını belirtti.
Bir internet sitesinde kooperatiflerden bulunan mevduatlarda da “tıraşlama” yapılacağını ima eden haberin yayımlanması ve cep telefonlarında konuyla ilgili mesajların dolaşmasıyla, dün Güney Kıbrıs’ta büyük bir korku, panik ve kaosun hakim olduğunu kaydeden gazete, binlerce vatandaşın mevduatlarını çekebilmek ya da “tıraşlamayı” mümkün olduğunca sınırlayabilmek için kooperatiflere hatta Konut Finans Kurumu ofisine koştuğunu, vezneler önünde yollara kadar uzanan uzun kuyruklar oluştuğunu kaydetti.
Kıbrıs Rum Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve Kooperatif Hareket’in, söylentiler ve SMS mesajlarının doğru olmadığını açıkladığını aktaran gazete, ancak açıklamaların vatandaşları sakinleştirmeye yetmediğini belirtti. TAK

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur