1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Son dakikada 20 milyon sterlinlik kıyak
Son dakikada 20 milyon sterlinlik kıyak

Son dakikada 20 milyon sterlinlik kıyak

Bakanlar Kurulu, seçim yasaklarına saatler kala, Karakum’daki Kooperatif iştirakleri arasında yer alan Zeyko Yağ Fabrikası’nın kullanımındaki milyon sterlinlik arazinin, 49 yıllığına Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik AŞ’ye kiralanması için Mal

A+A-

ZEYKO gitti!

Hükümet, 2011 yılında da araziyi 49 yıllığına Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik AŞ.’ye kiralama kararı almış, ancak mahkemenin ara emri ile kiralamayı iptal etmek zorunda kalmıştı.

Meltem SONAY

Bakanlar Kurulu, seçim yasaklarına sayılı günler kala, Karakum’daki Kooperatif iştirakleri arasında yer alan Zeyko Yağ Fabrikası’nın kullanımındaki milyon sterlinlik arazinin, 49 yıllığına Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik AŞ’ye kiralanması için Maliye Bakanlığı’na yetki verdi.
UBP Hükümeti, değeri milyon sterlinlerle ifade edilen ve Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd.’in ve ona bağlı iştiraklerden biri olan KOOP- SÜT kullanımında olan  araziyi, sahiplerinden habersiz, sessiz sedasız 49 yıllığına kiralamak için karar üretti.

Son dakikada peşkeş…
Bakanlar Kurulu 27 Mayıs tarihli toplantısında, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd.’in kullanımında olan Zeyko Yağ Fabrikası arazisinin “Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik A.Ş.”ne kiralanması için Maliye Bakanlığı’na yetki verdi. Bakanlar Kurulu’nun 27 Mayıs tarihli kararı, 29 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak seçim yasaklarından hemen önce yürürlüğe girdi.

Daha önce de verilmişti…
2011 yılı başından itibaren yatırım yapmak isteyen iş adamlarının göz hapsinde olan denize sıfır yaklaşık 45 dönümlük arazi, taliplerinden Rocks Hotel Grubu ile Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik AŞ. arasında gidip gelmişti.
UBP Hükümeti, 2011 yılında da araziyi 49 yıllığına Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik AŞ.’ye kiralama kararı almış, ancak mahkemenin ara emri ile kiralamayı iptal etmek zorunda kalmıştı.

Mahkemeden ‘ara emri’ alınmıştı
Arazinin taliplerinden Rocks Hotel Grubu, Bakanlar Kurulu’nun Girne’de eski Zeyko Yağ Fabrikası arazisinin, Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik’e 49 yıllığına kiralanması kararına yönelik mahkemeye başvurarak “ara emri” almıştı. Söz konusu bölgede 44 dönümlük araziye sahip olan Rocks Hotel Grubu’na bağlı şirketler, 3-4 yıl önce Zeyko Yağ Fabrikası arazisini almak için gerekli başvurularını bakanlık ve dairelere yaptığını açıklamış, arazinin Kaya Tesisleri’ne verilmesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Değeri çok büyük
Eski Zeyko Yağ Fabrikası’nın bulunduğu yaklaşık 45 dönümlük arazinin bugünkü değerinin çok yüksek olduğu ifade ediliyor.
Yaklaşık olarak 20 milyon sterlinlik değere sahip arazi devlete ait; ancak kullanım hakkı ise kooperatifte… Karakum bölgesindeki araziye yatırım yapmak isteyen kişilerin yıllardır iştahının kabardığı arazi, yıllardır da ‘peşkeş’ endişeleri ile anılıyor.

***

Kooperatif Görevlileri Sendikası Başkanı Mehmetali Güröz:
“20 milyon sterlinlik kıyak”

Kooperatif Merkez Bankası’nın % 100 sahibi olduğu iştiraklerinden Koop – Süt’e bağlı Zeyko Yağ Fabrikası arazisinin Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 49 yıllığına kiralanmasının ’20 milyon sterlinlik kıyak’ olduğuna işaret eden Kooperatif Görevlileri Sendikası Başkanı Mehmetali Gürgöz, gerekli yasal işlemi başlatacaklarını ifade etti.
Bu kararı veren Bakanlar Kurulu’nun ve göz yuman Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun ‘suçlu’ olduğunu ifade eden Güröz, sendika ve KOOP-SÜT hissedarları olarak buna şiddetle karşı olduklarını vurguladı.

“Ara emri için mahkemeye başvuracağız”
Kararın gözden geçirilmesini talep eden Güröz, ara emri için mahkemeye başvuracaklarını ve gerekli yasal işlemleri başlatacaklarını kaydetti.

“Yönetim Kurulu’na da dava açacağız”
Bakanlar Kurulu kadar, ‘göz yuman’ Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun da sorumlu olduğu görüşünü belirten Güröz, Merkez Bankası Yönetim Kurulu’na da dava açacaklarını ifade etti.
“Merkez Bankası Yönetim Kurulu burayı elden çıkarmak istiyorsa, Kaya Tesisleri’nden parayı alır, devletin Merkez Bankası’na olan borcuna yatırdı” diyen Güröz, “Bunun adı kıyak… Suçludurlar ve yargılanacaklar” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 4037 defa okunmuştur