Sınır tanımayan tutku

Sınır tanımayan tutku

Yeni bir haftadan tüm YENİDÜZEN okurlarına merhaba. Bu haftaki sayımda sizlere RC (model araba) hakkında güzel bir söyleşi yaptım. Model arabalar herkesin gözünde ilk izlenim olarak küçük çocukların oynadığı basit ve zevk vermeyen bir önyargı içinde maal

A+A-

Sınır tanımayan tutku

 

 

Yeni bir haftadan tüm YENİDÜZEN okurlarına merhaba. Bu haftaki sayımda sizlere RC (model araba) hakkında  güzel bir söyleşi yaptım. Model arabalar herkesin gözünde ilk izlenim olarak küçük çocukların oynadığı basit ve zevk vermeyen bir önyargı içinde maalesef boğulmuş durumda.İşte bu ön yargıyı kırdığımız zaman diğer sporlar kadar zevk verici yaş sınırı olmayan ve bunların yanı sıra bir o kadarda zor olan bir spor olduğunu anlayacağız. Bu haftaki konuğum Cahit Akınsal. Cahit kardeşimle maalesef pek gündeme alınmayan bu sporu sizlere tanıtmaya çalıştık. KKTC nüfusuna göre RC sporu şu anda çok sayıda katılımcı ve seyirci çekmeyi başarmıştır. Özellikle son düzenlenen halı pistlerde yurtdışındaki yarışları aratmayacak organizasyonlar düzenlenmektedir.RC sporu kesinlikle başlıktan da anlaşılacağı üzere sınırı olmayan bir tutku haline zaman içinde dönüşmektedir bu sebepten dolayı herkesin bir sefer da olsa bu sporu denemesini tavsiye ediyorum çünkü bir sefer deneyen bir daha kolay kolay bu tutkudan vazgeçemez diyor ve Cahit’le olan söyleşimize geçiyoruz.

 

·        YILTAN MUSLU: Bizlere biraz kendinden bahseder misin?

·        CAHİT AKINSAL: İsmim Cahit Akınsal, 4 yıldır RC  servisiyle uğraşmaktayım. İlk yıllarımda iş olarak uğraştığım RC sporu şimdilerde  benim en büyük hobim ve tutkum .

 

·        YILTAN MUSLU: RC hakkında bizlere kısaca bilgi verir misin?

·        CAHİT AKINSAL: RC hakkında  söylenecek benim için çok şey olmasına rağmen kısaca bilgi vermeye çalışacak olursam Model arabaları temelde güç kaynağına göre (elektrikli-yakıtlı),ölçeklerine göre (1/5-1/8- 1/10-1/12-1/18-1/24) ve kullanım alanlarına göre (onroad-offroad) olarak kategorilere ayırabiliriz.En çok kullanılan ölçekler  ise 1/10 ve 1/8’dir. Bu arabaların bir diğer farkı ise hemen hemen hepsinin az ya da çok, bir şekilde ayarlanabilir olmasıdır. Aldığınız model arabaya göre değişiklik gösterse de, üst seviye model arabalarda,gerçek arabalarda aklınıza gelen hemen hemen tüm ayarları yapabilmeniz mümkündür.Bu arabaların eskiyen veya kırılan parçalarını en küçük vidasına kadar temin edebilmek mümkündür. Bu açıdan bakıldığında, aldığınız bir model arabayı çok uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.Ayrıca onroad olarak elektrikli veya benzin olarak da seçenekler mevcuttur.

 

·        YILTAN MUSLU: Ne kadar süredir RC sporunun içindesin?

·        CAHİT AKINSAL: Bu yaz dört sene oldu .Çok keyif alarak yaptığım bu sporu daha uzun seneler yapmak istiyorum.

 

·        YILTAN MUSLU: Sence bu spor ülkemizde yeterince ilgi görüyor mu veya bu sporu daha ilerilere taşımak için neler yapılmalıdır?

·        CAHİT AKINSAL: Aslında RC’ye ülkemizde ilgi çok büyük,genel olarak baktığımızda hemen hemen  her  evde  RC araç  görmek mümkündür fakat bu ilgiyi spor olarak maalesef yapmıyorlar. ASM RACİNG, TEAM NCRC ve   X-TREME PAİNTBALL  AND  RC OFFROAD  RACEWAY olarak biz bu ilgiyi spor haline getirmek için yoğun uğraşlar içerisindeyiz. Bu spora ilgi duyanların bize katılmalarını  bekliyoruz.

 

·        YILTAN MUSLU: Uzun yıllardır bu sporun içinde bulunan ve belki de adada bu sporun sevilmesinde öncülerden olan Atilla Selamet’in yanındasın. Gerek mekanik olarak gerekse yarışmalara katıldığın zamanlar yarışlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

·        CAHİT AKINSAL: Atilla abinin sponsorluğunda, iyi ekipman ve sıkı bir antrenman sonrasında yarışlara hazırlanıyoruz. Bu arada Atilla abiye da sizin aracılığınızla bize desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.

 

·        YILTAN MUSLU: Daha çok mekanik olarak seni yarışlarda görüyoruz senin gözünde ne gibi eksikler  göze çarpıyor?

·        CAHİT AKINSAL: Son zamanlarda  geride bıraktığımız yarışlarda gözlemlediğim  kadarıyla  Avrupa’da yapılan  yarışlardan  bir farkımız yıllar geçtikçe kalmadı. Tek eksiğimiz daha eğlenceli daha heyecanlı yarışlar için RC severlerin bizlere gerek seyirci olarak gerekse yarışmacı olarak katılmasıdır. Bu arada da TEAM NCRC’ye düzenlemiş olduğu organizasyonlar içinde çok  teşekkür  ediyorum.

 

·        YILTAN MUSLU: Bu spora başlamak isteyen bir kişi nasıl ve nerden başlamalı?

·        CAHİT AKINSAL: Bizim tavsiyemiz yeni başlayacak  arkadaşlar  ilk etap’ta başlangıç modelleriyle başlayarak bilgilerini ve sürüş yeteneklerini geliştirerek profesyonelliğe doğru  ilerlemelerinden yanayız. Gerekli bilgileri www.bandabulya.com dan  alıp bizlere kolayca ulaşabilirler.

 

·        YILTAN MUSLU: Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

·        CAHİT AKINSAL: RC sporu herhangi bir yaş sınırı olmaksızın her yaşta insanın ilgilene bileceği ve bunun yanında  iyi vakit geçirebileceği bir hobidir.Bundan dolayı herkes bu sporu çekinmeden ve zevk alarak yapabilir.Ayrıca kısa bir süre önce RC severlere  1/10 off road yarış  pistini kazandırdığı için X-treme paintball & rc off road raceway   direktörü  Erdem Tuncel’e  desteklerinden dolayı  teşekkürlerimi iletiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur