1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Serdar Nehir, cezasını Türkiye’de çekmek istiyor
Serdar Nehir, cezasını Türkiye’de çekmek istiyor

Serdar Nehir, cezasını Türkiye’de çekmek istiyor

24 Şubat 2008 tarihinde, aralarında alacak-verecek meselesinden husumet bulunan işadamı Mehmet Aytekin’i öldürmekten yargılanan Gaziantepli Serdar Nehir’in, Türkiye’ye iade edilmesi kararı Resmi Gazete’de onaylandı.

A+A-

 

Kuzey Kıbrıs tarihinde ilk kez “müebbet hapis” cezasına çarptırılan ve cinayetten mahkum olan Serdar Nehir, Türkiye’ye iade edilmeyi bekliyor. 24 Şubat 2008 tarihinde, aralarında alacak-verecek meselesinden husumet bulunan işadamı Mehmet Aytekin’i öldürmekten yargılanan Gaziantepli Serdar Nehir, cezasının geri kalanını Türkiye’de çekmek için bir süre önce müracaatta bulundu. Bakanlar Kurulu, 22 Nisan 2013 tarihli toplantısında Serdar Nehir’in Türkiye’ye iade edilmesi için karar alırken, bu karar 2 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazete’de ilan edildi.

Lefkoşa Merkezi Cezaevi Müdürü Salahi Hoca, iade işlemlerinin yapılması için birçok bürokratik işler yapılması gerektiğini, Türkiye Adalet Bakanlığı kabul ederse Serdar Nehir’in iade edilebileceğini belirterek, bu sürenin 1 buçuk 2 sene sürebileceğini açıkladı.

Resmi Gazetede yayınlandı
15 Nisan 2009 tarihinde Girne Kaza Mahkemesi tarafından “müebbet hapse” mahkum edilen Serdar Nehir, cezasının geri kalanını çekmek için Türkiye’ye iadesini istedi. Merkezi Cezaevi Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı’na ve Hukuk Dairesi’ne gerekli müracaatı iletirken, Hukuk Dairesi’nin uygun görmesiyle Bakanlar Kurulu 22 Nisan 2013 tarihili toplantıda Serdar Nehir’in Türkiye Cumhuriyeti’ne iade edilmesine karar verdi. Karar 2 Mayıs 2013’lü Resmi Gazete’de yayınlanarak, ilan edildi:
“Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, iade isteminde bulunan ve iadesi Hukuk Dairesi’nce uygun görülen T.C uyruklu mahkum Serdar Nehir’in 43/1988 sayılı Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlamlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası’nın 3’üncü maddesinin kendisine verdiği yetkiye atfen, T.C Devleti’ne iade edilmesine karar verdi”

Didem Menteş’in haberi bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 5178 defa okunmuştur