1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sendikalardan Dev-İş eylemine destek
Sendikalardan Dev-İş eylemine destek

Sendikalardan Dev-İş eylemine destek

KTAMS, Dev-İş’in başlatacağı açlık grevi eylemine “En güçlü desteği” vereceğini açıkladı

A+A-

 

KTAMS, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasası’na karşı Dev-İş’in başlatacağı açlık grevi eylemine “en güçlü desteği” vereceğini açıkladı.

KTAMS, Anayasal ve evrensel bir hak olan toplu sözleşme hakkını kısıtladığı, eşitlik ilkesini yerle bir ettiği gerekçesiyle, gündeme geldiği günden beri hayata geçmemesi için büyük mücadeleler verdikleri, “Göç Yasası” diye niteledikleri bu yasanın çalışanların hakları için ne büyük bir tehlike olduğunun her geçen gün ortaya çıktığını savundu.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan yaptığı açıklamada, emekten, eşitlikten yana olduğunu iddia eden, muhalefetteyken kendileriyle birlikte bu yasaya karşı mücadele edenlerin şu anda hükümette olmalarına rağmen yasayı değiştirmek için hala daha bir adım atmadığını öne sürerek,” ’Emek en yüce değerdir’ diyen bir partinin hükümetin büyük ortağı olduğu bir dönemde emekçilerin haklarına öldürücü bir darbe olan bu yasanın hala yürürlükte olması bu partinin ilkelerine ve ideolojisine ne kadar bağlı olduğunu gözler önüne sermektedir” ifadelerini kullandı.


Koop-Sen'den  de destek 

Kooperatif Görevliler Sendikası (Koop-Sen) de Dev-İş tarafından başlatılacak açlık grevine tam destek vereceğini açıkladı.

Koop-Sen, “hükümeti ülkedeki iş barışını bozmama adına çok geç olmadan yaptıkları bu büyük hatadan dönmeye” davet etti.

Koop-Sen Genel Sekreteri Rıfat Tuğsal yaptığı açıklamada, çalışanların haklarına yönelik saldırıların “Göç Yasası”yla birlikte geri dönülmez bir hal almak üzere olduğunu savundu.

“Sayıştaylık Genelgesi ile çalışanların Toplu iş Sözleşmesi yapma hakkına vurulmaya çalışılan bu son darbenin hükümetin büyük ortağı tarafından uygulamaya konmasının ise ayrıcadüşünülmesi gereken bir olgu olduğunu” savunan Tuğsal,”Göç Yasasına karşı Sendikalarla birlikte omuz omuza mücadele veren bir partinin bu konuda mazeret üretmekten başka hiçbir şey yapmaması ve işçi sınıfının haklarının gaspına alet olması, Kıbrıs'ın Kuzeyindeki son durumu gözler önüne sermektedir” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur