1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sebze ve meyveye denetim
Sebze ve meyveye denetim

Sebze ve meyveye denetim

Tasarıyla, ülkedeki toptancı hallerinin çalışma şekillerindeki sıkıntıların ve buralara getirilen sebze ve meyvelerdeki denetimsizliğin neden olduğu karmaşıklık ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması amaçlanıyor

A+A-

Sebze ve meyve ticaretinin kalite, standart ve sağlık kurallarına uygun serbest rekabet ortamında, belediyenin denetim ve gözetiminde yapılması amacıyla “Sebze ve Meyve Toptancı Halleri Yasa Tasarısı” hazırlandı.

Tasarıyla, ülkedeki toptancı hallerinin çalışma şekillerindeki sıkıntıların ve buralara getirilen sebze ve meyvelerdeki denetimsizliğin neden olduğu karmaşıklık ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunulan tasarı, sebze ve meyve ticaretinin mümkün olduğu oranda haller aracılığıyla ve denetim altında yapılmasını; üretici ve tüketicilerle sebze ve meyve ticaretini meslek edinenlerin çıkarlarının dengeli ve eşit şekilde korunmasını; toptancı hallerinin de modern ve çağdaş bir alt yapıya kavuşturulmasını hedefliyor.

Ayrıca yurt dışından ithal edilen sebze ve meyvelerin yurt içinde kontrollü satış şekillerini de düzenleyen Sebze ve Meyve Toptancı Halleri Yasa Tasarısı, özel işletme veya kooperatif şeklinde kurulan sebze ve meyve muhafaza yerleri, soğuk hava depoları ve paketleme tesislerinin de kuruluş ve işletme şekillerini düzenliyor.

Hallerdeki satış işlemlerinin nasıl yapılacağı, üreticilerin ve mal alanların hak ve menfaatlerinin nasıl korunacağı, halin güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve yasaya uymayanlara ne gibi cezaların verileceği de tasarıda yer alıyor.

(tak)

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur