1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İthal patateste mantar hastalığı
Saray açıklama yapar mı?

Saray açıklama yapar mı?

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Dr. Derviş Eroğlu’nun göreve başlaması ile birlikte, yurt dışı seyahatlerine yönelik işlemlerde çok önemli oranda kızının sahip olduğu seyahat acentesini tercih ettiği iddiaları konuşuluyor. YENİDÜZEN iddiaları ‘Cumhurbaşkanlı

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda son 4 yıllık ‘yurt dışı’ ziyaretleri için bilet ve rezervasyon işlemleri hangi seyahat acentelerinden yapıldı?

2010’dan bugüne Cumhurbaşkanı’nın ve heyetinin yurt dışı ziyaretleri NE KADARA mal olmuştur?

Yapılan bu ziyaretler ve harcamalara yönelik döküm nedir?

Hangi seyahat acentesine NE KADAR ödeme yapılmıştır?

 

Cumhurbaşkanlığı’nın yurt dışı seyahatlerinde, bilet ve rezervasyon işlemleri için “çok önemli oranda” Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun kızına ait ‘seyahat acentesi’nin tercih edildiği iddiaları yeni bir tartışmayı gündeme getirdi: “Devlet harcamalarında kriterlere yönelik boşluk mu var?”
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun kızı Aslı Eroğlu Saray’da ‘Danışman’ olarak görevini sürdürürken, ‘yurt dışı’ seyahatleri için bir diğer kızı Resmiye Canaltay’a ait Res-Tur’un ‘yoğunlukla’ kullanıldığı iddiaları, YENİDÜZEN tarafından farklı kaynaklarca doğrulandı.

Saray açıklama yapar mı?

“Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda son 4 yıllık ‘yurt dışı’ ziyaretleri için bilet ve rezervasyon işlemleri hangi seyahat acentelerinden yapıldı?”
Bu ‘döküm’ Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanır mı?
İşte tüm bu sorulara yanıt verilmesi durumunda, tartışma, çok daha ciddi bir temel üzerinden ilerleyebilecek.
Özellikle “şeffaflık” ve “temiz toplum” talebiyle Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan kimi isimlerin bu gelişmelerden rahatsız olduğu da öne sürülürken, gözler, iddialar sonrasında yetkili makamlara çevrildi.

‘Yasal’ sorun yok!. Mesele “etik”

Eroğlu'nun seçildiği günden bugüne yaptığı birçok yurt dışı ziyaretini kızının şirketi RES-TUR'dan satın aldığı iddiası sonrası, YENİDÜZEN konuyu bir Sayıştay uzmanı ile konuştu.
İsim vermek istemeyen yetkili, “Yasa dışılık yok, yasal boşluk var, mesele etik üzerinden tartışılmalı” dedi, şunları ekledi:
“Yasa dışı bir uygulama ya da yolsuzluktan söz etmek doğru değil. Meseleyi ancak etik üzerinden ele alabiliriz. Bu tür harcamaların da ihale kapsamında düzenlenmesi gerekiyor. Böyle bir iddia varsa Cumhurbaşkanlığı ilgili dökümleri kamuoyuna açıklamalı.”

Saray kaynakları doğruluyor

Resmi kaynaklar Cumhurbaşkanlığı'nın düzenlediği yurt dışı ziyaretlerinin önemli çoğunluğunun RES-TUR üzerinden yapıldığını doğruluyor. Cumhurbaşkanı'nın kızına ait şirket üzerinden yapılan yurt dışı organizasyonları Saray çevrelerinde de rahatsızlığına neden olurken, konu 'aile ilişkileri' bağlamında yorumlanıyor. Cumhurbaşkanlığı'nı herhangi bir şirket ile çalışmaya, ya da çalışmamaya zorlayacak bir yasal düzenleme bulunmuyor. Yani Cumhurbaşkanı yurt dışı ziyaretlerini, uçak biletlerini istediği şirketten satın alabiliyor.


 

Bu haber toplam 1772 defa okunmuştur