1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Santrale ‘filtre’ için az kaldı
Santrale ‘filtre’ için az kaldı

Santrale ‘filtre’ için az kaldı

AKSA’da baca gazı arıtım sistemi aralık sonunda hazır

A+A-

Kalecik’te faaliyet gösteren ve ülkedeki iki elektrik üretim santralinden biri olan AKSA’da baca gazındaki zehirli gazların Avrupa Birliği limitlerinin altına çekilmesi için sürdürülen çalışmaların Aralık ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Zararlı gazlar arasında olan azot bileşenli gazların limitlerin altına çekilmesi için AKSA santralinde çöp arabası büyüklüğünde 8 filtrenin monte işlemi sürüyor.
AKSA Müdürü Murat Çaptuğ, “Şu an yapılan sistem son çıkan yönetmelik sayesinde zorunlu oldu” dedi.

Santralin bacasından salınan gazda bulunan kükürt oksit ile azot oksitlerin 17 Şubat 2014’te hayata geçen Hava Kirletici Emisyonların Sınırlandırılması Tüzüğü’ndeki değerlerin altına düşürülmesi gerektiğini belirten Çaptuğ, “Sistem devreye sokulduğunda hava yönetmeliğindeki tüm parametreleri sağlıyor olacağız” şekline konuştu.

Maliyeti 20 milyon TL civarında olan sistemin hayata geçirilmesiyle ilgili Çaptuğ, “Hedefimiz Aralık sonu bunu devreye almak” ifadelerini kullandı.
2014’te hayata giren hava kalitesiyle ilgili bir tüzük çerçevesinde şirkete iki kez ceza yazıldığını kaydeden Kusetoğulları filtrenin takılmaması halinde cezai müeyyidelerin uygulanmasına devam edileceğini ifade etti.
(İbrahim Diren/TAK)

Bu haber toplam 1327 defa okunmuştur