1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Sağlık' eylemine muhalefetten destek
Sağlık eylemine muhalefetten destek

'Sağlık' eylemine muhalefetten destek

Yorgancıoğlu, hastanede bazı sağlık sorunlarında ilk müdahaleyi yapacak doktorların bulunmamasını eleştirdi ve diğer yerlerde nüfusa göre bu yapı oluşturulmuşken, Girne’nin bu hizmette niye mahrum edildiğini sordu?

A+A-

Tıp-İş, KTAMS, Kamu-Sen ve Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası’nın  Girne Akçiçek Hastanesi’ne yapılmayan kadro istihdamları nedeniyle süresiz olarak başlattığı eylem sürüyor.
Muhalefet partileri; CTP-BG, TDP ve DP eylem destek amacıyla bugün Girne Akçiçek Hastanesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette, eyleme destek verdiklerini açıklayan  CTP-GB Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ve DP Girne İlçe Başkanı Mustafa Özdeğirmenci ile beraberindeki parti yetkilileri açıklamalarda bulundu.

Eylemle ilgili  hastanede görevli eski başhekim ve doktorları; DP Girne İlçe Yönetim Kurulu Üyesi eski Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Baysan Keleşoğlu,  CTP-BG Girne Milletvekilleri Dr. Salih İzbul, Abbas Sınay yanında TDP Girne İlçe Başkanı Zeki Çeler de konuyla ilgili görüş belirtti.

YORGANCIOĞLU

CTP-GB Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu,  Girne Akçiçek Hastanesi doktor , hemşire ve sağlık çalışanlarının sorunların çözülmesi adına başlatılan eyleme destek verdiklerini belirterek,, bugün yapmış oldukları ziyarette sorunlar yanında bazı acı gerçeklerle karşılaştıklarını söyledi.
“Ocak ayında açılış yapıldıktan bir gün sonra kapısına kilit vurulan doktor ve hemşiresi bulunmayan Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum ve Cerrahi Servisi yanında, nüfusu 65 bine çıkmış olan kentte tek sağlık merkezi olan hastanede sağlık ihtiyacını karşılayacak gerekli doktor ve hemşirenin bulunmadığını üzülerek gördük” diyen Yorgancıoğlu, hastanede bazı sağlık sorunlarında ilk müdahaleyi yapacak doktorların bulunmamasını eleştirdi ve diğer yerlerde nüfusa göre bu yapı oluşturulmuşken, Girne’nin bu hizmette niye mahrum edildiğini sordu?

Yorgancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sağlık Bakanı Hasipoğlu; ‘Kalp sorunu yaşayan hastalar Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne transfer ediliyor’ diyor. Peki bu insanlara burada ilk müdahaleyi yapacak doktor olmasının ne sakıncası var? Başka yerlerde nüfusa göre bu yapı oluşturulmuşken Girne halkı niye bundan mahrum bırakılıyor? Sağlık Bakanının bu durumu izah etmesi gerekir. Sağlık her ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da birincil sorun olması gerekirken, bu kadar az önemsenmesinin hatta hiç kaale alınmamasının bana göre izahı yok. İnsan hayatına yönelik algısız bir anlayış ve affedilecek bir durum değildir. “

Özkan Yorgancıoğlu, Girne Akçiçek Hastanesi’nin nüfusa göre doktor, hemşire ve altyapı açısından ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğine de işaret ederek, bunun yapılmadığı takdirde geçmişte doktor bulunmayışı nedeniyle müdahale yetersizliğinden yaşamların yitirilmesinin yeniden yaşanabileceğine dikkat çekti.

ÖZDEĞİRMENCİ

DP Girne İlçe Başkanı Musfafa Özdeğirmenci ise Girne Akçiçek Hastanesi’nde yaşanmakta olan sorunlarla ilgili hükümeti eleştirdi ve hastanedeki mevcut sıkıntıların hükümetin devlete sahip çıkmadığının göstergesi olduğunu ifade etti.
“İnsan hayatına verilen değer buysa, bu ülkenin vatandaşı olarak partim adına Sağlık Bakanı ve hükümet edenleri kınıyorum. İktidar partisi kendi kurultay döneminde ülke genelinde 400’ü aşkın istihdam yaparken sağlık alanına hiç yapadı” diyen Özdeğirmenci, Girneli olarak Akçiçek Hastanesi’nin gerektiği şekilde hizmet vermesini istediğini söyledi.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de yaptığı konuşmada, hükümeti istifaya davet ederek, hükümetin “miladının” doldurduğunu ifade etti.
Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki eyleme destek vermeye devam edeceklerini  belirten  Cemal Özyiğit, muhalif partiler ve UBP içindeki  muhalif  grupla birlikte hükümeti  düşürmek için harekete geçeceklerini de söyledi.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş da yaptığı konuşmada,  Girne Akçiçek Hastanesi’nde başlattıkları eylemin, sağlık  alanında uzun yıllardır yaşanan  sıkıntıların bir  sonucu olduğunu kaydetti.
Sağlıkta yıllardır yeterli sayıda doktor ve hemşire istihdamı yapılmadığını  dile getiren Özkardaş, son yıllara kentin artan nüfus ve hasta sayısının 3 kat artmasına rağmen Girne Akçiçek Hastanesi’nde kardiyolog, radyolog  nörolog gibi yeterli sayıda hemşire de bulunmadığını  söyledi.
Hükümetin icraatlarıyla halkı sağlık ve eğitim alanlarında hizmeti özelden almaya zorlamaya ittiğini savunan  Özkardaş,  hükümetin  bir an önce  sorunlara çare bulmasını istedi.

ÇELER

TDP Girne İlçe Başkanı  Zeki Çeler ise, Girne Doktor Akçiçek Hastanesi’nde  yapılan eylemin her hangi bir özlük hakkı arayışı için değil,  halka daha  kaliteli hizmet  verebilmek için  yapıldığını belirterek,  parti olarak eyleme destek vereceklerini söyledi.

SINAY

CTP -BG Girne Milletvekili  Doktor Abbas Sınay da, açılan Kadın Doğum ve Cerrahi Servisi’nin kadro yetersizliği nedeniyle hizmet veremediğini anımsatarak,  kurultay döneminde  istihdam yapan rağmen hükümetin, Akçiçek Hastanesi’ne doktor ve hemşire istihdam etmemesini eleştirdi.

İZBUL

CTP –BG Girne Milletvekili Doktor Salih İzbul ise , hükümet ile Sağlık Bakanlığı’nın Girne Doktor Akçiçek Hastanesi’ndeki soruna duyarsız kaldığını ileri sürerek, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun “eylem siyasi” yönündeki   açıklamasının doğru olmadığını  kaydetti.

KELEŞOĞLU

DP  Girne  İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Girne Akçiçek Hastanesi  eski Başhekimi Dr. Baysan Keleşoğlu da eylemin siyasi bir eylem olmadığının altını çizerek, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere personel  istihdamı yapmadan servisler açmasını eleştirdi.
(tak)

Bu haber toplam 1468 defa okunmuştur