1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sağlık Bakanlığı: "Geçişlerle ilgili değişiklik yok"
Sağlık Bakanlığı: "Geçişlerle ilgili değişiklik yok"

Sağlık Bakanlığı: "Geçişlerle ilgili değişiklik yok"

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun daha önce geçişlerle ilgili kararların halen geçerli olduğunu açıkladı

A+A-

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun daha önce geçişlerle ilgili kararların halen geçerli olduğunu açıkladı.

"20 Kasım'da yayınlanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarına göre ada içi geçişler aşağıda belirtilen şekildedir ve herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Konuyla ilgili bugün basında yer alan haberler asılsızdır"  denilen açıklamada detaylar da hatırlatıldı. 

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarına göre Sinovac, Sinopharm veya Sputnik aşılarının yanı sıra EMA onaylı aşıları olan çift aşılı kişiler(Johnson& Johnson ise 1. Doz aşı), son doz aşılarından 14 gün sonra 7 günlük  negatif hızlı antijen testi veya PCR testi ile geçebilir. 

Yine aynı ve geçerli olan karar göre; aşısız kişiler 72 saat negatif hızlı antijen testi veya PCR testi (aşılanmamış işçiler ve sağlık amaçlı geçecek kişiler dahil) ile geçebilir.  

 

Yapılan açıklama şöyle: 

"Sağlık Bakanlığı Açıklama 

Ada içi epidemiyolojik durum değerlendirmesi neticesinde geçişlerde “SEVİYE 3” kuralları uygulanmaktadır. 

20 Kasım'da yayınlanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarına göre ada içi geçişler aşağıda belirtilen şekildedir ve herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Konuyla ilgili bugün basında yer alan haberler asılsızdır.  

 

ADA İÇİ SINIR GEÇİŞ KURALLARI 

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarına göre Sinovac, Sinopharm veya Sputnik aşılarının yanı sıra EMA onaylı aşıları olan çift aşılı kişiler(Johnson& Johnson ise 1. Doz aşı), son doz aşılarından 14 gün sonra 7 günlük  negatif hızlı antijen testi veya PCR testi ile geçebilirler. 

" Aşısız kişiler 72 saat negatif hızlı antijen testi veya PCR testi (aşılanmamış işçiler ve sağlık amaçlı geçecek kişiler dahil) ile geçebilirler.  

Ancak aşısız orta eğitim (ortaokul ve lise öğrencileri) ve Kato Pyrgos'ta ikamet eden kişiler, 7 günlük hızlı negatif antijen testi veya PCR testi ile geçebileceklerdir."

Bu haber toplam 1297 defa okunmuştur