1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya’dan AB şartı
Rusya’dan AB şartı

Rusya’dan AB şartı

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Güney Kıbrıs’a, aldığı fon sağlama tedbirlerinin AB desteğini alması koşuluyla mali yardımda bulunacağı söyledi.

A+A-


Rusya, Yunanistan bankalarına yaptığı geri dönmeyen yüklü yatırımlar nedeniyle mali krize giren Güney Kıbrıs’ın, AB ile anlaşmaya varması halinde mali yardımda bulunabileceğini bildirdi.
Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Güney Kıbrıs’a, aldığı fon sağlama tedbirlerinin AB desteğini alması koşuluyla mali yardımda bulunacağı söyledi.
Medvedev, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ''Rusya'nın Güney Kıbrıs’a kapıyı kapatmadığını, 'hayır' demediğini'' vurguladı.
Medvedev, AB ile Güney Kıbrıs arasında kesin bir anlaşmaya varmak konusunda başarı sağlanmasının ardından bu ülkeye çeşitli yollarla destek verme konusunu görüşmeye hazır olacaklarını kaydetti.
Medvedev'in söz konusu açıklaması, Güney Kıbrıs’ın Maliye Bakanı Yannis Sturnaras'ın, bir anlaşma konusunda ümitleri boşa çıkmış olarak Rusya'dan ayrıldığı yönünde Rus internet gazetelerinde çıkan haberlerden sonra geldi.
Söz konusu haberlere göre, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bugün yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs yetkililerinin ''Bu ülke açıklarında yeni bulunan gaz yataklarından elde edilen gelirleri yönetmekle görevli devlete ait bir şirketin hisselerini almaya talip potansiyel yatırımcılar ikna edemediğini'' söyledi.
Haberlere göre Siliuanov ayrıca, Rus bankacılarının da, Güney Kıbrıs’tan gelen, bazı bankaların hisselerinin verilmesi teklifiyle ilgilenmediklerini kaydetti.
Barroso da yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs’ın yeni tekliflerinin henüz Avrupa Komisyonuna ulaşmadığını belirterek, tüm taraflardan, Kıbrıs Rum kesimi ve tüm Euro Bölgesi için iyi olacak hızlı bir çözüm bulmalarını istedi.
Güney Kıbrıs’taki bankalardaki tüm mevduatın üçte birlik bölümü Rus şirket ve şahıslara ait bulunuyor. Rus şirket ve şahıslarının Güney Kıbrıs’taki toplam mevduatlarının 20 milyar Euro’yu (yaklaşık 36,4 milyar TL) bulduğu tahmin ediliyor. TAK

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur