RMMO Komutanlığına Basiakulis atandı

RMMO Komutanlığına Basiakulis atandı

Rum Milli Muhafız Ordusu komutanlığına emekli Korgeneral Yeorgios Basiakulis atandı.

A+A-

 

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) komutanlığına emekli Korgeneral Yeorgios Basiakulis atandı.

Kıbrıs Rum radyosu, Basiakulis’in iki yıllığına RMMO komutanlığına atanması kararının Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında alındığını duyurdu.

Güney Kıbrıs hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos,Yeorgios Basiakulis’in göreve başlama tarihine Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in karar vereceğini söyledi.

Kasım 1957’de doğan Basiakulis, 1975’te girdiği Yunan Harp Okulu’ndan 1979’da topçu teğmen olarak mezun oldu. Milli Savunma Okulu ve Yüksek Harp Okulu’nda Temel ve İleri Topçu eğitimini tamamladı. Yunan Milli Savunma Genelkurmaylığı Savunma Politikası Müdürlüğü’nde kurmay, Batı Avrupa ve Avrupa Birliği’nin Brüksel’deki askeri kurmaylığında bilişim görevlisi ve ABD-Norfolk’ta SACT (Supreme Allied Command Transformation) NATO Karargâhı’nda ulusal temsilcilik görevinde bulundu. Yunanistan Milli Savunma Genelkurmaylığı’nda Kriz Yönetim Merkezi ve Topçu Okulu müdürlüklerinde bulundu. İngilizce biliyor.

Rum gazeteleri, Korgeneral Y. Basakulis’in Mart 2013 itibarıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından Yunanistan’ın AB’deki askeri ataşesi olarak Brüksel’e gönderildiği bilgisine yer verdi.

(tak)

Bu haber toplam 1192 defa okunmuştur