1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Reçetesiz"lere tepki büyüyor
Reçetesizlere tepki büyüyor

"Reçetesiz"lere tepki büyüyor

Dört birlik yaptıkları ortak yazılı açıklamada, değişikliğin, hiç bir yasal dayanağı olmadığına işaret etti.

A+A-

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği ile Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği, Sağlık Bakanlığı’nın vitaminler, bitkisel ilaçlar ve gıda takviyesi sayılan ürünlerin, eczanelerin dışında satılabileceği yönündeki kararını eleştirdi.

Dört birlik yaptıkları ortak yazılı açıklamada, değişikliğin, hiç bir yasal dayanağı olmadığına işaret etti.

Ülkede ilaçların kimler tarafından satılacağına dair yasaların net olduğu belirtilen açıklamada, kararın mevcut yasalara aykırı ve insan sağlığı bakımından ciddi sakıncalar taşıyan, riskli sonuçlar doğurabileceği iler sürüldü.

İnsan ve hayvan sağlığı açısından eczanelere satılan her türlü beşeri ve veteriner ilaçlarının reçeteyle verilmesinin önemli olduğunu vurgulanan açıklamada, yasaların güncellenmemesi nedeniyle birçok ilacın reçetesiz olarak alınabildiğine işaret edildi.

Açıklamada, antibiyotik, ağrı kesici tansiyon ilaçları ve daha birçok ilacın bu şekilde kullanımının ciddi sağlık sorunları yaratabileceğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç satışlarını düzenleyen yasa kapsamındaki listelerin yenilenerek günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi gerektiği kaydedildi.

Tıp ve ilaç sektöründeki gelişmeler nedeniyle çağdaş yasal düzenlemelere kavuşulması bakımından, Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde hazırlanmış ve beklemekte olan ilaçlarla ilgili yasanın ivedilikle Meclis’ten geçirilerek yürürlüğe girmesinin bir kere daha önem kazandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili olan yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması için yetkilileri göreve çağırır konuyla ilgili örgütler olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu bildiririz.”

(tak)

Bu haber toplam 1127 defa okunmuştur