1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. RA 25 Dünya’ya tanıtıldı
RA 25 Dünya’ya tanıtıldı

RA 25 Dünya’ya tanıtıldı

KKTC’nin enerjisini güneşten alan tescilli ilk yerli otomobili, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı.

A+A-Yakın Doğu Üniversitesi tarafından tasarlanan ve üretilen, KKTC’nin enerjisini güneşten alan tescilli ilk yerli otomobili, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı. Basın Toplantısına, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ve Yakın Doğu ailesi mensupları katıldı. Yakın Doğu Üniversitesi, Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, ülke adına ortak bir gururu yaşamak için toplanıldığını ifade ederken, Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen KKTC’nin enerjisini güneşten alan tescilli ilk yerli otomobilini “Güneş Tanrısı RA 25”i tanıtmaktan dolayı duyduğu mutluluğunu ifade etti.

Günsel: RA 25 South African Solar Challenge’da KKTC adına yarışacak…
Doç. Dr. Günsel, RA 25’in Ekim ayından gerçekleştirilecek olan South African Solar Challenge’da KKTC adına yarışacağını kaydederek, çeyrek asırda Yakın Doğu Üniversitesi’nin eğitim, teknoloji yanı sıra pek çok alanda bir çok başarı elde etmiş olduğunu vurguladı.

Araba ismini güneş tanrısı Ra ile YDÜ’nün 25. yılından aldı…
RA 25’in Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülkeyi ulaştırdığı noktayı göstermesi bakımından çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Günsel, aracın ismini güneş tanrısı Ra ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25. yılından almış olduğunu belirtti.

Gelecek nesil araç 135 Km. hıza ulaşabiliyor…
Doç. Dr. Günsel RA 25’in tamamen güneş enerjisi ile çalıştığını ifade ederken, 1800 W. Doğru akımlı bir motora sahip olduğunu ve 135 KM. Hıza ulaşabildiğini kaydetti. Üç tekerlekli olan RA-25, modern araçlarda kullanılan disk fren sistemi, direksiyon ve süspansiyon yapısı ile Formula-1 araçlarında olduğu şekilde dizayn edilmiş teknoloji harikası bir araç olduğunu ifade eden Doç. Dr. Günsel,  5 metre uzunluğunda, 1,8 metre genişliğinde olan bu gelecek nesil aracın yalnızca ileri ve geri olmak üzere iki vitesli kontrol paneli bulunduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Günsel, “Biz her adımımızı ülkemiz, insanımız, dünyamız ve en önemlisi insanlığın bütünü için atıyoruz. Güneş enerjisi ile çalışan ve çevre dostu RA-25’in ülkemizde kullanılmaya başlaması da Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülkemizin bilimine ve insanına katkıda bulunmasında ulaştığı lider rolünün bir göstergesidir” ifadelerini kullanırken, “RA-25’in Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek olan Dünya Rallisi’nde bayrağımızı gururla dalgalandıracağına inancımız sonsuzdur” dedi.

Yarışa Mercedes, Audi gibi dev araba üretici firmaları ile birlikte dünyanın önde gelen üniversiteleri katılacak…
Günsel “Mercedes, Audi gibi dev araba üretici firmalarının araçları ile birlikte dünyanın önde gelen üniversitelerinin araçlarının yarışacağı Johannesburg’dan başlayıp Cape Town’da sona erecek 2000 Km’lik rallide ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyor, RA-25’in ülkemizi çok başarılı bir şekilde temsil edeceğine, bayrağımızı gururla dalgarandıracağına ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden çok iyi bir sonuçla döneceğine inanıyorum” diye konuştu.

Ahmet Kaşif: “Azmin Zaferi”
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’in ardından konuşan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, herkesi selamlayarak konuşmasına başlarken, Yakın Doğu Üniversitesi’nin başarılarına işaret ederek “Azmin Zaferi” ifadesini kullandı. Bu gün yüne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir ilkin yaşandığını dile getiren Bakan Kaşif “bu ilki yaşarken bu ilki yaşatanları ve bu ilki yaşamamıza vesile olanları kutlamak istiyorum” dedi.

YDÜ’nün ürettiği araç ile KKTC’nin ismi, bayrağı ve plakası dünya liginde temsil edilecek…
RA 252in en önemli özelliğinin ilk defa bir uluslar arası yarışmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla ve plakasıyla yarışacak olmasıdır diyen Bakan Kaşir “ KKTC’nin 70 ülke içinde ismi anılacaktır. Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu aracı üretmesi sadece ülkemizde teknolojinin hangi noktalara ulaştığını göstermesi bakımından değil KKTC’nin ismini, bayrağını ve plakasını dünya liginde temsil etmesiyle de çok önemli bir dönüm noktasıdır” dedi. Ülkede henüz kalıcı bir anlaşma olmamasına rağmen YDÜ gibi güzide üniversitemizin girişimleriyle kendimizi ürettiğimiz araçlarımızla dünyaya tanıtıyoruz. KKTC plakasının uluslar arası bir yarışta yer almasının KKTC’nin isminin ve bayrağının orda olması anlamına geldiğini işaret eden Kaşif, Afrika’dan sonra Amerika’da da yapılacak olan yarışlara YDÜ’nün devletimiz adına KKTC plakasıyla katılmasının ülkede henüz kalıcı bir anlaşma olmamasına rağmen yavaş yavaş YDÜ gibi güzide üniversitemizin girişimleriyle kendimizi ürettiğimiz araçlarımızla dünyaya tanıtıyoruz diye konuştu.

Çalışırsak üretirsek dünyayla buluşmamızda hiç bir engel kalmayacaktır…
Kaşif “Nasıl ki daha önceleri KKTC’den mezun olan öğrencilerimize verilen diplomalar uluslar arası alanda bizi tanımayanlar tarafından tanındıysa,  yani eğitimin önündeki engeller kalktıysa, çalışırsak üretirsek dünyayla buluşmamızda hiç bir engel kalmayacağına ben inanıyorum” diye konuştu.

“ İnandık ve plakaladık, bir daha gerekirse bir daha yaparız”
Kaşif 48 saat gibi kısa bir sürede RA 25’i plakaladıklarını söyleyen Kaşif “ çünkü inandık çünkü güvendik ve dünya indinde kendi ismimizle kendi bayrağımız ve plakamızla yarışacağımız için kararlı davrandık ve aracı hemen pılakaladık , bir daha gerekirse bir daha yaparız” dedi. Konuşmasının sonunda emeği geçen herkesi kutlayan bakan Ahmet Kaşif “ inşallah bu güzel araç yarışta da ülkemize güzel başarılar getirir” diyen Kaşif “ tabi ki bu işin üstadı yakın doğunun başındaki isim onu da kutlamadan geçmek mümkün değildir. Suat hoca azimli ve inatçı birşeyi kafasına koyduğu her zaman yapmak için tüm enerjisini ortaya koyar onu da kutlarım. İnşallah ondan sonra gelecek nesiller de aynı şekilde aynı azimle devam ederler ve Yakın Doğu başarılarına başarı katar” diye konuştu.

Bu haber toplam 2622 defa okunmuştur