PROTESTO EYLEMİ

PROTESTO EYLEMİ

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, 20 Temmuz kutlamaları için yarın KKTC’ye gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “protesto etmek” için Hamitköy Çemberi’nde eylem yapacağını duyurdu. Saa

A+A-

 

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, 20 Temmuz kutlamaları için yarın KKTC’ye gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “protesto etmek” için Hamitköy Çemberi’nde eylem yapacağını duyurdu.

Saat 17.00’de başlayacak eyleme Birleşik Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi, E.K.İ.M. Kültür Merkezi, Barikat Gazetesi, Gelecek Gazetesi, Çağ-Sen, DAÜ-Bir-Sen, KTÖS ve Tıp-İş destek verecek.

Eyleme katılacak bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nda basın toplantısı düzenleyerek, tüm halkı yarınki eyleme davet etti.

BAYSAL

Basın toplantısında ilk sözü alan KTÖS Yürütme Kurulu Üyesi Besim Baysal, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “karşılamanın boyunlarının borcu olduğunu” belirterek, “Çocuklarımız ve gelecek nesiller, bu tavrı almayanlara gereken tepkiyi bugün değilse bile günü geldiğinde gösterecektir” dedi.

Baysal şöyle devam etti: “Yarın Hamitköy Çemberi’nde yapacağımız karşılamanın yıllarca devam eden aşağılamalara ve ekonomik paketlere karşı bir başkaldırı olarak algılanması ve tüm onurlu halkımızın orada olacağının bilinmesi gerekmektedir.”

İZCAN

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan da, Kıbrıs Türk halkının yok oluş süreci yaşadığını ileri sürerek, Türkiye’den nüfus aktarımıyla demografik yapının bozulduğunu, Kıbrıslı Türklerin azınlık haline getirilerek, kimliksizleştirildiğini ileri sürdü. İzcan, bazı kesimlerin “şükran yarışına” girdiğini söyleyerek, eleştirilerde bulundu.

“Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Tük halkına hakaretinin kabul edilemez olduğunu” kaydeden İzcan, Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkına nutuk atmadan önce, halktan özür dilemesi gerektiğini savundu.

KANATLI

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı da, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılacak karşılamanın “Türkiye’nin bir vilayetinde yapılıyor izlenimi verdiğini” iddia ederek, bunu eleştirdi.

Kanatlı, “Geleceğini bu coğrafyada gören herkesi yarınki eyleme davet ediyoruz” dedi.

ALKIM

KSP Genel Sekreteri Yusuf Alkım da, yarın yapılacak eylemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına yönelik olmadığına işaret ederek, Erdoğan’ın sadece TC devletinin bir temsilcisi olduğunu söyledi.

Eylemin, sadece Kıbrıslı Türklerin katılacağı bir eylem olmadığını ifade eden Alkım, “Bu eylem Türkiye’de demokrasi ve insanca bir yaşam için mücadele eden kesimlerle dayanışma içerisinde gerçekleşecek olan bir eylemdir” dedi.

Alkım tüm “onurlu” ve demokrat güçleri eyleme katılmaya çağırdı.

EYLEM

Barikat Gazetesi Temsilcisi Görkem Eylem de, yarınki eylemi Türkiye Hükümeti’ni “protesto etmek” amacıyla düzenleyeceklerini, Türkiye’nin ne para, ne paket, ne de memurunu istemediklerini belirtti. Eylem, yarınki eyleme tüm halkın davetli olduğunu söyledi.

RAHVANCIOĞLU

Baraka Kültür Merkezi temsilcisi Münür Rahvancıoğlu da, Türkiye Hükümeti’nin “baskı” politikalarına direnmek için yarınki eylemi düzenlediklerini ifade ederek, eylemin örgütlerin değil, tüm “onurlu” Kıbrıs Türk halkının eylemi olduğunu söyledi. Rahvancıoğlu, tüm halkı eyleme davet etti.

 

 

 

Bu haber toplam 2085 defa okunmuştur