1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Programı titizlikle izliyoruz, ekonomi iyi”
“Programı titizlikle izliyoruz, ekonomi iyi”

“Programı titizlikle izliyoruz, ekonomi iyi”

“Önceliğimiz KKTC’nin sağlam ve sürdürebilir bir ekonomik yapıya ulaşması” diyen Atalay, ikinci üç yıllık program için uygulama kurullarının oluşturulduğunu ifade etti

A+A-

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,heyetler arası görüşmenin 2013- 2015 Ekonomik Kalkınma Programı’nın gözden geçirilmesi amacıyla yapılan ilk toplantı olduğunu ifade etti.

Temel olarak KKTC ekonomisinin nasıl kalkınacağı ve iki ülke arasında verimli şekilde devam eden işbirliğinin nasıl daha ileri götürülebileceğinin konuşulduğunu söyleyen Beşir Atalay, toplantıda devam eden tüm projelerin gözden geçirildiğini belirtti.
“Önceliğimiz KKTC’nin sağlam ve sürdürebilir bir ekonomik yapıya ulaşması” diyen Atalay, ikinci üç yıllık program için uygulama kurullarının oluşturulduğunu ifade etti.
“Programın uygulanmasını titizlikle takip ediyoruz” diye konuşan Atalay, programlar uygulandığında iyi sonuçlar alındığını söyleyerek, Türkiye’deki gelişmeleri örnek verdi.
Atalay, ilk program sayesinde KKTC’nin kriz yaşamadan yoluna devam ettiğini söyledi.
Esnaf odalarıyla imzalanan protokollere de değinen Atalay, temel amacın esnafa düşük maliyetli ve kolay şekilde kredi sağlanması olduğunu belirtti.
“KKTC halkının güçlü şekilde kendi ayakları üzerinde durduğunu görmek memnuniyet verici” diyen Atalay, KKTC ekonomisinin gelişmesi için her türlü katkıyı koyamaya hazır olduklarını ifade etti.
BAŞAK VE KOBİ KART

Başbakan İrsen Küçük ve TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık’ta basın toplantısı düzenlendi.
Toplantı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile esnaf örgütleri arasında imzalanan protokollerin ardından yapıldı.
Başbakan İrsen Küçük, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın gelişlerinde mutlaka ekonomik konularda KKTC’deki uygulama ve sorunların masaya yatırılmakta olduğunu belirterek, katkıları nedeniyle kendisine teşekkür etti.
Küçük, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın ile ilgili kuruluşlarla kendi üyelerine destek verebilmeleri ve banka mevzuatlarını ortadan kaldırabilmeleri için krediye daha kolay ulaşma imkanı sağlayacak protokoller imzalandığına işaret etti.
TC hükümetinden yeni bir talepte bulunduklarını vurgulayan Başbakan İrsen Küçük, “Onlardan olumlu yanıtlar aldıkça taleplerimizi de artırıyoruz” dedi.
Türkiye’de başarılı olan “Başak” ve “Kobi” kart uygulamasının KKTC’de de başlatılmasını talep ettiklerini kaydeden  Küçük, esnaf ve tarımla uğraşan kesimlere bu uygulama ile yüzde dört faizli krediler verilebileceğini, TC’de başarılı olan bu sistemle ilgili önümüzdeki günlerde olumlu gelişmeler olacağını umduklarını kaydetti.

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur