Profesyonel

Profesyonel

Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya’nın devletin televizyonu BRT’de geçtiğimiz hafta içinde katıldığı bir programda spor basınına yönelik sarf ettiği sözleri izledikten sonra paylaşacağımızı yazmıştım önceki gün. Ben düşüncelerimi söylem

A+A-

 

 

Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya’nın devletin televizyonu BRT’de geçtiğimiz hafta içinde katıldığı bir programda spor basınına yönelik sarf ettiği sözleri izledikten sonra paylaşacağımızı yazmıştım önceki gün.

Ben düşüncelerimi söylemeden spor yazarlarının örgütlü olduğu dernek yani KTSYD, Enver Kaya’ya gerekli cevabı verdi.

Yeniden aynı konulara girecek değilim.

Ancak Kaya’nın üslubunu ve tavrını değiştirmesi lazım.

Bu yolsa spor basını ile yürüdüğünü anlaması lazım.

***

Programın sunucusu Raif Özgüren’in, nasıl oldu da Kaya’nın o sözleri sarf etmesine izin verdi anlayamadım. Hade izin verdi diyelim, hade kendi görüşüdür diyelim, kabul.

En azından spor basının özverisini, emeğini, aldığı eğitimi anlatsaydı Kaya’ya Özgüren, daha objektif olurdu.

Enver Kaya, Raif Özgüren’in spor basınına “cahil” hem de altı defa cahil demesi sırasında gülücükler dağıtmasına anlam veremedim doğrusu.

***

Spor yöneticiliği veya federasyon yöneticiliği dizi filmlerdeki ikinci sınıf karakter oyuncularının rollerine benzemez.

Asarım, keserim gibi gerçeği gördürmeyen egoyla, hodri meydan çekmekle, tehdit etmekle yöneticilik olmaz. 

***

Spor yazarı olarak birçok federasyonla ilgili haberler, yorumlar yapıyoruz. Haberle yorumu asla karıştırmama temel prensibimizdir. Haber başka yorum başka. Sorumlu olduğum bu gazetenin spor sayfalarında voleybol, basketbol, hentbol, atletizm kısacası tüm branşların haberlerini koymaya çalışıyoruz. Faaliyetlerini maçlarını, görüntüleyip kamuoyuna aktarıyoruz. Yorumlar ise tamamen kişileri bağlar.

15 yıl var ki bu meslekteyim, eleştirilen veya çözüm önerisinde bulunulan bir federasyonun başkanından spor basınına “cahil dediğine” tanık olmadım doğrusu.

Bu nedenle Enver Kaya’ya KTSYD’nin yaptığı açıklamayı bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.

“Spor örgütlerinin başında bulunan kişiler, söylemleri ve davranışları ile örnek olmak zorundadır.

Bulundukları makamın ağırlığına uygun davranış içerisinde olmak, her sorumlu kişinin, en önemlisi de bir başkanın önceliği olmalıdır.

Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya’yı özveri ile mesleklerini icra etme çabasındaki spor basınına karşı daha saygılı davranmaya davet eder, medya ilişkilerini önümüzdeki süreçte daha profesyonel bir yaklaşımla sürdürmesini temenni ederiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 495 defa okunmuştur