1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Piri Reis yenilendi
Piri Reis yenilendi

Piri Reis yenilendi

35 yaşındaki Koca Piri Reis Gemisi'nin sevk, enerji sisteminde 1,5 milyon liralık yatırımla modernizasyon çalışması yapıldı.

A+A-

Doğalgaz ve petrol arama ile fay hattı araştırmalarını sürdüren 35 yaşındaki Koca Piri Reis Gemisi'nin sevk, enerji sisteminde 1,5 milyon liralık yatırımla modernizasyon çalışması yapıldı.
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erdeniz Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Koca Piri Reis Gemisi'nin İstanbul Tuzla'daki tersanelerde yenilendiğini belirtti.
Sismik arama (deniz tabanının ve altının incelenmesi) yeteneği yüksek geminin ''yürüyen aksamını'' yenilediklerini anlatan Prof. Dr. Özel, ''Koca Piri Reis Gemisi'nin can, kan damarları değişmiş oldu, artık daha iyi performans bekliyoruz'' dedi.
Türkiye'de birçok ilke imza atan araştırma gemisi Koca Piri Reis'e çok iyi baktıklarını, gemiyi yenileyerek çalışmaları sürdürmeyi hedeflediklerini söyleyen Özel, yeni arama gemilerinin hizmete girmesinden mutluluk duyacaklarını ifade etti.
Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) 130 milyon dolara satın aldığı sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa ile Koca Piri Reis'in farklı çalışma sistemlerine sahip olduğunu da anlatan Prof. Dr. Erdeniz Özel, Koca Piri Reis'in petrol, doğal gaz gibi kaynakların bulunması konusunda ilk belirlemeyi yapabileceğini, Barbaros Hayrettin Paşa'nın ise ilk belirlemelerden sonra bölgede detaylı arama yapabileceğini ifade etti.
TÜRK KARASULARINDA PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMASI
Türk karasularında petrol ve doğal gaz aramasına ilişkin değerlendirmede bulunan Erdeniz Özel, ''Biz bu konuda hiçbir zaman umudumuzu kesmedik. Tetis kuşağında yer alan Türk denizlerinde petrol ve doğal gaz bulunabilir ve bu da aramalarla tespit edilebiliyor, sonuçlarını yavaş yavaş alacağız'' dedi.(aa)

Bu haber toplam 1121 defa okunmuştur