Patlayıcı Alarmı

'Patlayıcı Alarmı'

RMMO'daki patlayıcı ve silahların durumunun incelenmesi için bir komite kurulması kararı aldındı

A+A-

Rum Savunma Bakanlığı’nın, Mari’deki deniz üssünde 13 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın ardından, RMMO’daki patlayıcı ve silahların durumunun incelenmesi için bir komite kurulması kararı aldığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “RMMO’da Patlayıcı Alarmı... Silah ve Patlayıcıların Depolanma Koşulları Mikroskop Altında” başlıkları altında verdiği haberinde elde ettiği bilgilere göre, komitenin; Savunma Bakanlığı, RMMO Başkomutanlığı, Polis, İtfaiye Hizmetleri, Maden Ocağı ve Gümrük Dairesi temsilcilerinden oluşacağını yazdı.

Çok üyeli komitenin patlayıcı ve silahların depolanma şartlarını teftiş etmek üzere tüm kışlalara gireceğini kaydeden gazete, Savunma Bakanı Dimitris İliadis’in, komitenin RMMO birimlerindeki patlayıcı ve silahların muhafaza koşullarına ilişkin rapor hazırlayıp kendisine sunmaları konusunda net talimatlar verdiğini aktardı.

Habere göre Komite, depo alanlarında saptanan eksiklik, yetersizlik ve ihmalleri bakanlığa iletme ve öneriler sunma sorumluluğuna da sahip olacak.

STROVOLO’DA TEHLİKELİ MADDE

Fileleftheros gazetesi Strovolo sanayi bölgesinde bir şantiyenin içerisinde, kamu güvenliğini tehdit eden tehlikeli maddelerin bulunduğunu yazdı.

Lefkoşa Kaymakamı’nın, Rum Başsavcısı Petros Kliridis ile bu konuda iletişime geçtiğini kaydeden gazete, Kliridis’in, kaymakama, kamu sağlığı açısından tehlikeli maddelerin bulunduğu düşünülen alanlarda araştırma yapmaya ve bunlara el koymaya yetkisinin olduğuna işaret ettiğini belirtti. Habere göre bu değerlendirme üzerine harekete geçilecek.

Gazete, öte yandan itfaiye biriminin, söz konusu şantiyeyi denetlediğini ve tehlikeli olarak değerlendirilen maddelerin saptandığını, ancak müdahalede bulunma yetkisinin kaymakamlık ve belediyede olduğunu kaydetti.

“LARNAKA DEVASA BOMBA ÜZERİNDE OTURUYOR”

Simerini gazetesi Larnaka’da, Dikelya sahil bölgesindeki, eski rafineri alanında sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) tesisleriyle birlikte bulunan yakıt depolarının, AB tarafından “tehlikeli” olarak değerlendirildiğini yazdı.

Haberi “Larnaka Devasa Bomba Üzerinde Oturuyor... Sıvılaştırılmış Petrol Gazı Tesisleri’nin Patlama Tehlikesi... Larnaka Belediye Başkanı ve AB Tehlike Çanlarını Çalıyor” başlıklarıyla veren gazete, Larnaka Belediye Başkanı Andras Mouseos’un sıvılaştırılmış petrol gazı tesisleriyle ilgili bir patlamanın olmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması için çalıştıklarını ifade etti.

Mouseos ayrıca yakıt depolarının, tehlike kuşağında bulunduğunu, ancak sıvılaştırılmış petrol gazı tesislerinde var olan tehlike derecesinde olmadığını belirtti.

ZAMAN TAKVİMİ HİÇ GELMEDİ...

Yakıt depoları ve sıvılaştırılmış petrol gazı tesislerinin bölgeden ne zaman kaldırılmasının planlandığı yönünde bilgiler isteyerek konuyu en az yüz toplantıda Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis’in önüne koyduğunu ifade eden Mouseos, Pashalidis’in, konuyu görüşmek ve tesislerin ne zaman kaldırılmasına başlanacağına ilişkin zaman takvimi vermek için kendisini 15 gün içerisinde toplantıya çağıracağını söylediğini, ancak bu zaman içerisinde Mari’deki patlamanın olduğunu söyledi.

Haberde, Larnaka Belediye Başkanı adayı Andreas Luruciatis’in de konuyla ilgilendiği ve Mouseos ile milletvekillerine mektup gönderdiği belirtildi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 549 defa okunmuştur