1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Paşaköy'de kazılar Eylül sonu başlıyor
Paşaköy'de kazılar Eylül sonu başlıyor

Paşaköy'de kazılar Eylül sonu başlıyor

Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslı Rum üye Nestoras Nestoros, Paşaköy'de kayıplara ilişkin kazıların, eylül ayı sonunda başlamasının beklendiğini ifade etti.

A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslı Rum üye Nestoras Nestoros, “Aşşa”(Paşaköy) köyü dışındaki tellerle çevrili bölgenin batı bölümündeki kayıplara ilişkin kazıların, eylül ayı sonunda başlamasının beklendiğini ifade etti.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslı Rum üye Nestoras Nestoros’un, dün Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamalarına yer verdi.

Habere göre Nestoros açıklamasında, kayıplara ait kalıntıların, Ornithi köyündeki iki toplu mezardan “Aşşa” (Paşaköy) köyüne nakledildiğini ilişkin bilgilerin bulunduğu noktadaki kazıların eylül ayı sonunda başlamasının beklendiğini söyledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, söz konusu bölgede kazı planının olup olmadığı sorusu üzerine Nestoros, “Kayıp Şahıslar Komitesi’nin elinde bulunan tanıkların verdiği bilgilerin araştırılması için, söz konusu bölgeye ait daha önceki dönemlerden ve özellikle 1980-90 dönemlerinden uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları olsaydı, araştırma altındaki bölgede müdahalelerin yapılıp yapılmadığının ortaya çıkması için önceki dönemlerle karşılaştırılması açısından, daha iyi olurdu” diye konuştu.

Nestoros açıklamasında ayrıca olası gömü noktasının belirlenmesi için daha fazla tanık ifadesinin yardımcı olacağını belirtirken, kazıların daha iyi yönetilmesi amacıyla bölgede görsel inceleme yapılacağını da ifade etti.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun kayıplar konusunda dünkü açıklamasına da yer verdi.

 

foto arşiv

Bu haber toplam 2133 defa okunmuştur
İlgili Haberler