1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Özgürgün: Mektubunun detaylarını bilmiyoruz
Özgürgün: Mektubunun detaylarını bilmiyoruz

Özgürgün: Mektubunun detaylarını bilmiyoruz

Özgürgün, “Konu iki garantör ülke ve dağıtımı yapılan ülkeler arasında teati edilmiş ama ilgili bilgiler bizde yok.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları’ndan sonra Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Zorlu Töre söz aldı.

TÖRE: DÜNYA KAMUOYU KENDİ ÇIKARLARINI KORUMAK İSTİYOR

Töre, “Rumların Kıbrıs’ı Helen adası yapma isteğini ve Megalo İdea’yı anlamadan Kıbrıs meselesine çözüm getirmeye çalışmak çözülmeyi getirir” diyerek, dünyadaki tüm ülkelerin kendi çıkarını korumak istediğini söyledi.
Doğalgaz kaynakları gibi nedenlerle pek çok dünya ülkesinin Kıbrıs’la ilgilendiğini ifade eden Töre, dünya kamuoyunun istekleriyle hareket etmenin doğru olmadığını belirtti. Töre,  “Kıbrıslı Türklerin çıkarları nerde, onun hesabını yapmalıyız. Dünya kamuoyu kendi çıkarlarını savunuyor” şeklinde konuştu.
“Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı” diyen Töre, adada taksim durumunun devam ettiğini, iki toplumlu iki devletli anlaşmanın da taksim durumunu içerdiğini ifade etti.
Töre, Kıbrıs Türk halkının egemenliğini ön plana çıkarmaması halinde tarih sahnesinden silineceğini söyleyerek, dünya ülkelerinin adaletsiz şekilde davrandığını belirtti.
Kıbrıslı Rumların önceleri çok sayıda çözüm planını reddettiğini hatırlatan Töre, buna rağmen Kıbrıslı Türklerin KKTC idaresi ve Türkiye’yi suçlamaya devam ettiğini ekledi.

ÖZGÜRGÜN: “KAYNAK SIKINTISI VAR”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de, Dışişleri Bakanlığı’nın kaynak sıkıntısı yaşadığını belirterek, temsilcilik sayısının son 3-4 yılda iki kat arttığını ancak bütçenin gerilediğini kaydetti.
KKTC’nin dış temsiliyetinin önemine vurgu yapan Özgürgün, yeni açılan bazı temsilciliklerin maddi anlamda zor durumda olduğunu bildirdi.
Özgürgün, 22. temsilcilik olarak Suudi Arabistan’a izin alındığını, ancak hayat pahalı olduğu için bu bölgelere gidecek temsilci bulmakta zorlandıklarını kaydetti.


“MEKTUP KONUSUNDAKİ DETAYLARI BİLMİYORUZ”

Türkiye’nin Yunanistan ve 10 Avrupa Birliği üyesi ülkeye gönderdiği mektubun detayları konusunda bilgisi olmadığını da aktaran Özgürgün, “Konu iki garantör ülke ve dağıtımı yapılan ülkeler arasında teati edilmiş ama ilgili bilgiler bizde yok. Ancak çözüm için bahsedilen bir banka hesabı var. Aslında önerinin özünde çözümden önce de, sonra da kaynakların çözümün ihtiyaçları için kullanılması var” dedi.
“Rum tarafı ayak sürümeye meyillidir” diye konuşan Özgürgün, Kıbrıslı Rumların ekonomik krizi taktiksel şekilde kullandığını söyledi.
“Rumların da kaybedecek bir şeyleri olduğunu anlaması gerekir” diyen Özgürgün, Türkiye’nin çözüm için her şeyi ortaya koyduğunu kaydetti.
Konuşmaların ardından Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı onaylandı.
Genel Kurul’da daha sonra Dışişleri Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı ele alınarak tartışılmadan onaylandı ve Genel Kurul çalışmalarını tamamladı.
Meclis’in gelecek birleşimi perşembe günü yapılacak.

Bu haber toplam 1947 defa okunmuştur