1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Onay 27’ye karşı 29 oyla sağlandı
Onay 27’ye karşı 29 oyla sağlandı

Onay 27’ye karşı 29 oyla sağlandı

Kıbrıs Rum Meclisi memorandum ve kredi anlaşmasını onayladı…

A+A-

Güney Kıbrıs’ın, Euro Grubu ve Avrupa Birliği (AB) Destek Mekanizması’ndan alacağı 10 milyar Euro’luk krediye ilişkin anlaşma ve memorandum, Kıbrıs Rum Meclisi tarafından onaylandı.
Güney Kıbrıs’ın, Euro Grubu ve Avrupa Birliği (AB) Destek Mekanizması’ndan alacağı 10 milyar Euro’luk krediye ilişkin anlaşma ve memorandum, dün saat 15.15 sıralarında Kıbrıs Rum Meclisi’nde görüşülmeye başlandı. Memoranduma “evet” veya “hayır” denileceği kritik oylama öncesinde, Kıbrıslı Rum milletvekilleri kendilerine tahsis edilen süre içerisinde Mecliste konuşmalar yaptı. 3 saatten fazla süren konuşmaların ardından, oylamaya geçildi.
Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre, Kıbrıs Rum Meclisi’nde öğleden sonra yapılan ve yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda, DİSİ, DİKO ve EVRO.KO milletvekilleri “evet”, AKEL ve diğer parti milletvekilleri “hayır” oyu verdi. Onay, 27’ye karşı 29 oyla sağlandı.

PROTESTO GÖSTERİSİ

Bu arada Kıbrıs Rum Meclisi binası önünde, memorandum ve kredi anlaşması aleyhinde büyük bir protesto gösterisi gerçekleştirildi.  Göstericilerin “Troyka Kıbrıs’tan Dışarı”, “Kıbrıs Manda Devleti Olmayacak” gibi sloganlar attı.
(tak)

Bu haber toplam 1831 defa okunmuştur