MÜLKİYETTE GELİŞME

MÜLKİYETTE GELİŞME

SAAT: 16:20 EROĞLU AÇIKLAMA · Rum tarafı ilk kez, Türk tarafının önerisi üzerine, mülkiyette, mülkiyetlerin çoğunluğunu, kurucu devletlerde olmasını kabul etti. · Ekim’e kadar, ‘yoğunlaştırılımış müzakereler’ ile devam

A+A-
KIBRIS HABER AJANSI (CNA)

BM Genel Sekreteri’nin Cenevre görüşmesinden sonra yaptığı açıklama 
 
BM Genel Sekreteri Ban -Ki Moon, Cumhurbaşkanı Demetris Christofias ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Derviş Eroğlu Perşembe günü Cenevre’de bir araya gelerek Kıbrıs sorunuyla ilgili doğrudan müzakerelerin yoğunlaşması gerektiği üzerinde durdular.

Cenevre’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Demetris Christofias ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Derviş Eroğlu arasında yapılan ve öğle yemeğinde devam eden görüşmeden sonra açıklamada bulunan Moon, görüşme sırasında müzakerelerin yoğunlaşması ve iki liderin BM Genel Sekreteri ile Ekim ayında New York’ta tekrar bir araya gelemeyi kararlaştıklarını açıkladı.

Bazı konuların hiç tartışılmadığını ifade eden Moon, bugünkü görüşmeyi faydalı ve verimli olarak niteledi. Moon, kapsamlı bir çözüme giden yolda var olan bazı zorlukları belirlediklerine işaret etti. Genel Sekreter devamla “müzakereleri önemli bir şekilde yoğunlaştırmamıza ihtiyaç olduğu gereği üzerinde durduk" dedi.

“liderlerde küçük ayrıntılar üzerinde değil nihai hedef üzerinde yoğunlaşmalarını” istediğine işaret eden BM Genel Sekreteri bugünkü görüşme havasının gayet olumlu olduğunu vurguladı.

“Sürecin Kıbrıslılara ait bir süreç olduğu gerçeğini paylaştığımı Sayın Hristofyas’a ve Sayın Eroğlu’na belirtim ancak buna paralel olarak müzakere sürecinde BM’in daha fazla rol almasına hazır olduğumu liderlere ilettim. İki liderin bu önerimi kabul ettiklerini size iletmekten çok memnunum” diyen Ban ki-Moon liderlerin yoğun bir müzakere sürecine girmeyi kabul ettiklerini ifade etti.

Moon, Cenevre’de Ocak ayında yapılan üçlü görüşmeden sonra iki liderinin çalışmalarına devam ettiklerini ancak çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Moon, iki tarafının Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması ve birleşik bir Kıbrıs’ı oluşması amacıyla detaylar üzerinde anlaşmaya varılmalarını taahhüt ettiklerine işaret etti. Moon, iki liderin amacı Kıbrıs sorununa en yakın zamanda kapsamlı bir çözümün bulunması olduğunu belirtti.

İki liderin doğrudan müzakerelerin yoğunlaşmasına karar verdiklerini tekrarlayan BM Genel Sekreteri, Ekim ayına kadar en önemli noktalarda bir anlaşmaya varılacağını dileğinde bulundu.

Moon, Ekim ayına kadar olumlu gelişmeler olması halinde kendisinin de BM Güvenlik Konseyine Kıbrıs sorunuyla ilgili sunacağı raporun olumlu olacağını belirtti.

Her iki tarafta da toplumun usandığını ifade eden Moon bundan dolayı da iki liderin daha heyecanlı olması çağırısında bulundu.  
 SAAT: 19:00


DEVLET AJANSI TAK'IN YORUMU: BM'DEN İKİ TARAFI MEMNUN ETME ÇABASI


BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, üçlü zirvenin ardından yayımladığı yazılı açıklamada, iki tarafı da memnun edecek ifadeler kullandı.

Ban Ki-Moon, müzakerelerde "güçlendirilmiş BM müdahalesi" önerdiğini ve tarafların bunu kabul ettiğini belirtirken, Rum tarafının hakemlik konusundaki endişelerini gidermek için "müzakerelerin Kıbrıslılar öncülüğünde ve sahipliğinde kalması gerektiğini kabullendiğini" dile getirdi.

BM Genel Sekreteri, yoğunlaştırılmış müzakereler sonrası ekim ayında New York'ta yapılacak yeni üçlü zirvenin ardından, Kıbrıs müzakerelerinin "tamamlanmaya yaklaşacağını" ve "nihai uluslararası konferans toplanması için taraflarla birlikte çalışmaya başlayacağını" belirtse de bu konuda tarih zikretmekten kaçındı.

Rum tarafı, Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafının şiddetle talep ettiği hakemlik ve takvime karşı çıkıyor.SAAT: 18:20

EROĞLU: “VERİMLİ VE BAŞARILI BİR TOPLANTI YAPTIK. ‘YIL SONUNA KADAR ANLAŞMA’ KONUSUNDA BİR DÜŞÜNCE HAKİM”

“ADIM ATTIK. ATTIĞIMIZ ADIMIN SÜRECE İVME KAZANDIRACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

“SÜRECİN NE ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİ DOLAYLI YOLDAN ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la verimli ve başarılı bir toplantı yaptıklarını; ‘yıl sonunda kadar anlaşma’ konusunda bir düşüncenin hakim olduğunu söyledi.

Bu görüşmeyle birlikte iki kesimliliğin anlamının mülkiyet açısından da netleşmiş olmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının toprak başlığını da, harita boyutuna girmeksizin, müzakere etme konusunda adım attığını, bunun da sürece ivme kazandıracağını düşündüğünü belirtti.

Ekime kadar yoğunlaştırılmış müzakere yapacaklarını, ardından New York’ta görüşeceklerini vurgulayan Eroğlu, "yani artık sürecin ne şekilde devam edeceği, önümüzdeki adımların ne olduğu, bütünüyle resmi açıklamaya girmese de dolaylı yoldan ortaya çıkmıştır. Genel Sekreter, Ekime kadar sürecek yoğun süreçte, ortaya çıkacak duruma bakacak, bir anlaşma olup olamayacağını görecek ve kendisine göre bir yol haritası belirleyecek ama her halükarda, yıl sonuna kadar anlaşma konusunda bir düşüncenin hakim olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre’deki üçlü zirveden sonra basına yaptığı açıklamada, görüşmede pozitif davranış içinde olduklarını, yaşayabilir anlaşma için pozitif görüşler ortaya koyduklarını ve Genel Sekreter tarafından ortaya konulan önerilerin tümüne olumlu yaklaştıklarını belirtti.

“GÖRÜŞEBİLİRİZ DEDİK”

Eroğlu, "Hristofyas, Mülkiyetle Toprağın ilintili olarak görüşülmesine karşı olduğumuzu sık sık tekrarlıyordu. Hem Genel Sekreterin son raporunda, hem de müzakerelerde, haritanın en son görüşüleceği mutabakatı vardı, Ama biz toprakta ilerleme olsun diye ‘kriterleri, toprağın diğer boyutlarını görüşebiliriz’ dedik" şeklinde konuştu.

“GENEL SEKRETER ULUSLARARASI TOPLANTIDAN BAHSETME İHTİYACI HİSSETTİ”

Başlıklarda yakınlaşma olduğu takdirde, Genel Sekreterin uluslararası toplantıdan bahsetme ihtiyacı hissettiğine işaret eden Eroğlu, Türk tarafının bunu Ocak görüşmesinde önerdiğini, bunun da kendileri açısından önemli olduğunu kaydetti.

Toprakta kriterlerinin belli olduğunu ifade eden Eroğlu, toplantıdan memnun olduklarını kaydetti, "görüşlerimize BM tarafından da sempati duyulmuştur" dedi.

Cumhurbaşkanı, "Bizim için önemli olan, bugünkü görüşmeden sonra, artık önümüzü görebilecek noktadayız" diye konuştu...

Bir soru üzerine, sürpriz önerileriyle "Türk tarafı toprak görüşmez” iddiasının ortadan kalktığını ifade eden Eroğlu, haritayı öneri dışında tuttuklarını, çünkü iki liderin bu konuda anlaşmış olduklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı, "Harita ancak son safhada, bütün başlıklarda mutabakata varınca görüşülebilir. Rum tarafının istekleri olabilir ancak bizim uğraşımız, Kıbrıs Türk halkının da kabul edebileceği bir anlaşmadır" dedi.

SAAT: 16:20

EROĞLU AÇIKLAMA

·        Rum tarafı ilk kez, Türk tarafının önerisi üzerine,  mülkiyette, mülkiyetlerin çoğunluğunu, kurucu devletlerde olmasını kabul etti.

·        Ekim’e kadar, ‘yoğunlaştırılımış müzakereler’ ile devam edeceğiz, Ekim’de  ise New York’ta tekrar bir araya geleceğiz

·         Müzakere sürecinin ne şekilde devam edeceği  ortaya çıkmıştır

(BRT)


BM GENEL SEKRETERİ BAN Kİ- MOON'UN AÇIKLAMASININ İNGİLİZCE TAM METNİ:

PRESS REMARKS FOLLOWING THE SECRETARY-GENERAL’S MEETING WITH THE GREEK CYPRIOT AND TURKISH CYPRIOT LEADERS
Geneva, 7 July 2011

Good afternoon,

I would once again like to thank Their Excellencies, Mr. Christofias and Mr. Eroglu, for accepting my request that they join me in Geneva today.  

This has been our third meeting together.  As you will recall, we met in New York in November 2010 and then again in Geneva in January of this year.

 I also spoke with Mr. Christofias and Mr. Eroglu in April when we decided it was best to take a little more time to advance the negotiations towards a comprehensive settlement before we met again.  

Both sides have worked steadily to take the negotiations forward since our meeting in January, but progress has been far too slow.

Some important areas have remained untouched. For this reason, today’s meeting has been useful and productive.  

We have identified some of the difficulties that are standing in the way of reaching a comprehensive agreement, and we have discussed the need to significantly intensify the negotiations.

 I have also raised with both the leaders the importance of looking ahead at the objective rather than focusing on the problem in minute detail.

The atmosphere today was quite positive. I was impressed with the commitment of both sides to agree on the details to create a united Cyprus.

Both leaders have made it clear that they are aiming to reach a comprehensive solution as soon as possible.

I stated to Mr. Christofias and Mr. Eroglu that while I agreed that the negotiations must be Cypriot-led and Cypriot-owned, I was prepared to offer an enhanced United Nations involvement, without prejudice to this central principle.

I am happy to report that both leaders have accepted my offer.

I also took the opportunity to remind both leaders of the parameters of the agreement that we are striving to reach as set out in relevant Security Council Resolutions.  

The leaders have agreed to enter into an intensive period of negotiations on the core issues when they return to the island.  

They will focus on finding a way through the difficult core issues.  

I have every expectation that by October the leaders will be able to report that they have reached convergence on all core issues, and we will meet that month in New York.  

This will take the Cyprus negotiations close to their conclusion and would allow me to give a positive report to the Security Council on the matter.

It would also pave the way for me to work with the parties towards convening a final, international conference.

I am also pleased to report that the leaders have agreed that they must begin to build support for a comprehensive agreement.  

On both sides the public has become weary.  Both leaders must renew hope and enthusiasm for a solution.  

They have acknowledged the need to begin to prepare their respective communities for the compromises required for a settlement and the prospect of living together in a united Cyprus.

Thank you.


 


SAAT: 15:45

 

EKİM'DEN SONRA 4. ZİRVE 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un katılımıyla Cenevre'de gerçekleştirilen üçlü Kıbrıs zirvesinden, temel anlaşmazlık konularında Ekim ayına kadar yoğunlaştırılmış müzakereler yapılması kararı çıktı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, zirvenin ardından Kıbrıslı liderleri yanına alarak yaptığı açıklamada, her iki tarafın çözüm konusundaki kararlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ban Ki-Moon, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ardından taraflarla New York'ta tekrar bir araya geleceğini söyledi ve devamında Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili nihai bir uluslararası konferans düzenlemeyi planladıklarını söyledi, ancak tarih vermedi.

Öte yandan Rum Radyosu, Reuters Haber Ajansı’na dayandırarak aktardığı haberinde, Ban’ın liderlere Ekim ayında New York’ta yapılacak yeni bir üçlü görüşmeye kadar aralarındaki farklılıkları aşmaları çağrısı yaptığını duyurdu


 

SAAT:15:30

 

CENEVRE ZİRVESİ AZ ÖNCE SONA ERDİ

AÇIKLAMALARIN AZ SONRA YAPILMASI BEKLENİYOR


15:00

BAN VE LİDERLER YEMEĞE GEÇTİ

Kıbrıs müzakereleri kapsamında liderlerin BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un katılımıyla Cenevre’de gerçekleştirdiği üçlü görüşmede saat 14.00 itibarıyla yemeğe geçildi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı  Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon saat 11.00’de Cenevre'deki BM Merkezi'nde bir araya gelmişti.

BM, Ban’ın toplantı sonrasında saat 15.15’te basın toplantısı yapacağını açıkladı. Rum Lider Hristofyas’ın saat 15.30’da, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ise saat 16.15’de basına açıklamalarda bulunması bekleniyor.
SAAT: 14:00

ORTAK AÇIKLAMA YOK

Cenevre’deki üçlü zirve sonrasında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile liderlerin ayrı ayrı basına açıklama yapacağı bildirildi.

BM Barış Gücü’nden yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri Ban saat 15.15’te basın toplantısı düzenleyecek.

Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas saat 15.30’da, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise saat 16.15’de basına açıklamalar yapacak.

 

 

 


SAAT:13:33

 

SÜRPRİZ ÖNERİ

 

Türk tarafı Cenevre’deki Kıbrıs üçlü görüşmesinde sürpriz bir öneriyi masaya koydu.

Öneriye göre Türk tarafı harita dışında toprak konusunu da görüşmeye hazır.

Kıbrıs Türk tarafının bugün  Cenevre’de başlayan üçlü görüşme sırasında harita konusu haricinde toprak konusunu da müzakere etmeye hazır olduğunu ortaya koyan ve Rum tarafını şaşırtan sürpriz bir öneri yaptığı öğrenildi.

Cenevre’den gelen haberlere göre Kıbrıs Türk tarafı harita müzakeresinin sürecin son aşamasında yapılacağının BM’nin son raporunda garanti altına alınması nedeniyle bugüne değin görüşülmemiş olan toprak başlığının diğer boyutlarını herhangi bir harita müzakeresine girmeden görüşmeyi teklif etti.

Üçlü görüşme için Cenevre’de bulunan yabancı diplomatik kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının bu hamlesinin, Rum tarafının “toprak başlığı görüşülmediği için ilerleme olmuyor” şeklindeki bahanesini elinden almaya yönelik olduğu ve Rum tarafını sıkıştırarak sürecin önünü açacağı değerlendirmesini yapıyor. (tak)


BM GENEL SEKRETERİ BAN, TARAFLARDAN SÜRECİ HIZLANDIRMALARINI İSTEYECEK

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile bugünkü görüşmesinde, Eylül 2008'de başlayan Kıbrıs müzakerelerini masaya yatırarak yeni yol haritası belirleyeceği bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, KKTC saati ile 11.00’de başlayan ve öğle yemeği dahil 5 saate yakın sürecek toplantıda, BM Genel Sekreteri Ban'ın müzakerelerin oldukça yavaş ilerlemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, taraflardan yeni bir yol haritasıyla süreci hızlandırmalarını talep etmesi bekleniyor.

Her iki liderle dün son bir durum değerlendirmesi yapan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, son 3 ayda müzakerelerin oldukça yavaşlamasından duyduğu hayal kırıklığını ifade ederek, süreci yeniden canlandırmak ve başarı şansını artırmak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti.

Üçlü zirve öncesinde yazılı açıklama yayımlayan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Kıbrıs Rum kesiminin AB'ye girişinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen kapsamlı çözüme hala ulaşılamamış olmasından duyduğu memnuniyetsizliği yansıttı.

Barroso, "Avrupa kıtasındaki en eski ihtilaflardan birisinin sona erdirilebilmesi için müzakerelerde yeni bir hamlenin zorunluluk arz ettiğini" vurguladı. Barroso, Kıbrıs liderlerine müzakereleri yoğunlaştırma, çözüme yönelik yeni adımları hızla atma çağrısında bulundu.

Bugünkü zirvede Türk tarafı, müzakere temposunun yoğunlaştırılması ve görüşmelerin takvime bağlanması gibi süreci ucu açık olmaktan çıkaracak somut kararlar bekliyor.

Rum tarafı ise müzakerelerde her türlü takvime ve hakemliğe karşı çıkıyor.

SAAT:11:55

Bir saattir süren görüşme öğle yemeğinde de devam edecek.

İki lider ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, saat 13:00’de yemeğe geçecek.

Görüşmenin uzaması bekleniyor.

Saat 16:30’de açıklama yapılması planlanıyor


SAAT 11:15

 

ZİRVE BAŞLADI.

BM Genel Sekreter Ban Ki-Moon ile Eroğlu ve Hristofyas arasındaki üçlü zirve başladı.

Liderler ve Ban, görüşmeye geçmeden önce el sıkışarak basına poz verdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’na görüşmede Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve 2. Sekreter Güneş Onar; Rum lidere de Başkanlık Komiseri Yorgo Yakovu ve müzakere heyeti üyesi Menelaos Menelau eşlik ediyor.

Görüşmede BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Lyn Pascoe, Kıbrıs İşleri’nden Sorumlu Özel Danışmanı Alexander Downer ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da hazır bulunuyor.

 

 


CENEVRE ZİRVESİ

Kıbrıs'taki iki toplum liderleri bugün Cenevre’de, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon gözetiminde bir araya geliyor. Zirve saat 11:00 başlıyor.

BAN 1 YIL SÜRE VERECEK

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Cenevre'de bugün yapılacak Kıbrıs müzakerelerinde taraflardan "bir yıl içerisinde bir anlaşmaya ulaşılmasını isteyeceği" bildirildi.

Reuters'ın haberine göre, adı açıklanmayan “görüşmelere yakın bir kaynak”, BM Genel Sekreteri’nin liderlerden “bir yıl içinde anlaşmaya ulaşılmasını” isteyeceğini söyledi ve “büyük resim yerine, detaylara daha fazla önem verilmesi gerektiğini” kaydetti. 


DOWNER ZİRVE ÖNCESİ LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Cenevre’de bugün yapılacak üçlü görüşme öncesinde BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüştü.

Zirveye hazırlık niteliğindeki görüşmelerle ilgili olarak Downer, müzakerelerin gerçekten canlandırmaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, başarıya ulaşılması amacıyla uluslararası örgütün (BM) bu yönde elinden geleni yapacağını vurguladı.


BAYRAK KRİZİ

CENEVRE - BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un katılımıyla bugün gerçekleştirilecek üçlü zirve için dün Cenevre'ye gelen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC bayrağı asmamakta direnen otelini değiştirdi.

Cenevre'ye gelişinde Intercontinental oteline yerleşen Eroğlu başkanlığındaki KKTC heyeti, otel yönetiminden kendilerine taahhüt etikleri şekilde KKTC bayrağını asmasını istedi.

Otel yönetimi, bu talebin hemen yerine getirileceğini belirtse de bayrağı asmaktan kaçındı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun talimatı üzerine heyet, girişine KKTC bayrağını asan Hilton oteline yerleşti.


“CENEVRE ZİRVESİNDEN ÇÖZÜM BEKLENMEMELİ”

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, Cenevre’de zirvesinden büyük bir beklentileri olmadığını,  burada önümüzdeki dönemdeki görüşme sürecinin planlanıp projelendirilebileceğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, bunun yanında tarafların, sorunu kilitleyen toprak, mülkiyet gibi konuların nasıl aşılabileceği konusunda görüşmede birbirlerine yapıcı önerilerde bulunmasını umut ettiğini de ifade etti.

Kıbrıs Rum tarafının 2012’nin ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağını hatırlatan Yorgancıoğlu, hem AB hem de Güney Kıbrıs’ın bu konuda beklentileri olduğuna işaret ederek, bunun hassas bir nokta olduğunu, özellikle dönem başkanı olarak Türkiye ile ilişkilerin nasıl gelişeceğinin önemli olduğunu kaydetti. Yorgancıoğlu, “Her iki tarafın da ‘kilit noktaları en az zararla nasıl aşabiliriz’ diye manevra yapma yeteneği göstermelerini umuyorum. Sorunun orada çözülmeyeceğini herkes biliyor ve böyle bir beklenti yok” diye konuştu.

 

 

ZİRVE İLE İLGİLİ TÜM GELİŞMELER  www.yeniduzen.com’da

 

 

 

 

Bu haber toplam 3653 defa okunmuştur