1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Moskova’dan olumsuz yanıt
Moskova’dan olumsuz yanıt

Moskova’dan olumsuz yanıt

Kıbrıslı Rumların, Rusya temasları iyi başlamadı

A+A-

Güney Kıbrıs’ın iflastan kurtulmak amacıyla Rusya’dan yeni kredi alınması için bu ülkede temaslarda bulunan Kıbrılsı Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris’in, sunduğu talebe, Moskova’dan olumsuz yanıt geldiği belirtildi.
Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Sarris, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada yeni kredi konusunda anlaşmaya varılamadığını ancak müzakerelerin sürdüğünü belirtti. Sarris, açıklamasında ayrıca Siluanov ile samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve Güney Kıbrıs’ın içinde bulunduğu zor durumu vurguladıklarını söyledi.
Sarris, bir çözüm bulunması için müzakerelere devam edileceğini de ifade etti.

“Hayır sonrasındaki gelişmeler”

Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Kıbrıs Rum Başkanlığı ile Merkez Bankası’nda, Meclis’in mevduatlardan kesinti yapılmasına yönelik yasa tasarısını ret etmesinin ardından şekillenen durumu idare etmek amacıyla sabahtan beri yoğun istişareler yapılıyor. İstişarelerin amacının ise daha önce mevduatların tıraşlanmasından elde edilmesi planlanan 5.8 milyar Euro’nun bulunmasıyla ilgili olduğu da belirtildi.
Bilindiği üzere Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, siyasi partileri bugün için toplantıya çağırmıştı.

Troyka Kıbrıs Rum başkanlık binasında
Troyka heyetinin, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmek amacıyla öğle saatlerinde Rum Başkanlık Köşkü’ne gittiği belirtildi. Kıbrıs Rum haber kaynakları, Troyka ile Anastasiadis arasındaki görüşmenin, Kıbrıs Rum Meclisi’nin “hayır” demesinin ardından çok önemli olduğuna da dikkati çektiler.
Haber kaynakları ayrıca Troyka heyetinin istişarelerde bulunmak amacıyla şu sıralar Meclis’te bulunduğunu da belirttiler.

Anastasiadis-Başpiskopos II.Hrisostomos görüşmesi

Kıbrıs Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ın kendi ayakları üzerinde durması, bankacılık sektörünün çökmemesi için Kilise mallarının Rum Yönetimi’nin emrinde olduğu söyledi.
Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Başpiskopos II.Hrisostomos bu açıklamayı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile sabahleyin gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptı.
Hrisostomos ayrıca durumu idare edilebilir olarak da nitelendirirken, Anastasiadis’in krizden çıkış için somut bir öneri üzerinde çalıştığını da ifade etti.

Anastasiadis-Fransa Cumhurbaşkanı ile telefonda görüştü

Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Kıbrıs RumYönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bu sabah, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.  Görüşme hakkında bilgi veren bir kaynak, görüşme sırasında Güney Kıbrıs’ın karşı karşıya kaldığı zorluklara bir çözüm bulunması için genel bir değerlendirme yapıldığını söyledi.
(tak)

Bu haber toplam 1255 defa okunmuştur