1. HABERLER

  2. SPOR

  3. MOK tartışıldı
MOK tartışıldı

MOK tartışıldı

KKTC MOK, üyelerine bilgi verme ve daha iyi bir komite oluşturma adına dün bir açık oturum düzenledi. Oturuma katılan federasyon başkanları MOK’un yeniden yapılanması konusunda görüşlerini açıkladılar.

A+A-


Necmi Belge

Dün Futbol Federasyonu Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK) bir açık oturum düzenledi.
Milli Olimpiyat Komitesi, üyelerine bilgi vermek ve daha iyiyi yapabilme adına düzenlenen toplantıya KKTC MOK başkanı Serdar Savim ve yürütme kurulu üyeleri Atilla Mahmutoğlu, Dış İlişkiler Sorumlusu Sertaç Bozatlı ve Güner Burgul da katıldı. Toplantıya federasyonlar ilgi gösterdi.
Toplantıda sırası ile söz alan konuşmacılar MOK’un yeniden yapılanması konusundaki görüşlerini açıkladılar. İlk sözü alan MOK başkanı Serdar Savim, çalışmalar hakkında bilgi verirken, MOK’un en kısa zamanda yeniden yapılanmak için büyük gayret gösterdiğini ve 32 olan spor federasyonunun 25 artısının yeni oluşuma üye olduklarını açıkladı.
KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, MOK’un yeniden yapılanmasına tam destek vereceklerini ancak bu yapılanmanın ucu açık olmamasını ve en kısa sürede çalışmaların tamamlanması gerektiğini belirtti.
Sertoğlu’nun ardından söz alan KKTC MOK sözcüsü Aşkın Burcu, komitenin çalışmaları konusunda bilgi verdi ve kurulan hukuk komitesi ve akademisyenlerden oluşan bir kurulun bu konuda çalıştığını belirtti. Bu konuda verdiği örnekte kendisinin başkanı olduğu Bilardo Federasyonu’nun 2010 yılında Avrupa Bilardo Federasyonu’na Kıbrıslı Rumların baskısına rağmen üyeliklerinin kabul edildiğini, federayonların bu yolu örnek alabileceğini söyledi.
Yürütme kurulu üyesi, eski bisiklet federasyonu başkanı Güner Burgul da görüşlerini açıklarken, 1981 yılından itibaren Kıbrıslı Rumlar’ın müracaatlarından sonra o güne kadar uluslararası tanınmışlığı olan bisiklet, güreş, atletizm federasyonlarının üyeliklerinin düşürülerek bu üyeliklerin Kıbrıslı Rumlara verildiğini, 15 Kasım 1983’te KKTC’nin kurulması ile dışlanmanın kalıcı olduğunu söyledi.
Daha sonra söz alan Triatlon Federasyonu başkanı Ahmet Çelik, akademisyen Nazım Burgul, MOK fahri başkanı Omaç Başat, Üniversiteler Spor Federasyonu başkanı Beyhan Gürgöze, Futboltenisi başkanı Şevket Songur, KTSYD başkanı Ogün Genç Kaçmaz, KKTC MOK’un yeniden yapılanması konusundaki görüşlerini dile getirdiler.

Taekwondo’ya 100 bin TL verildi iddiası
Bu arada toplantıda yapılan bir açıklamada Başbakanlığın, Taekwondo Federasyonu’na Temmuz 2013 yılında yapacağı Dünya Şampiyonası için el altından 100 bin TL ayırdığı belirtildi. Bu açıklama salonda şok etkisi yarattı. Bu karara başta KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ile diğer federasyon başkanları büyük tepki koydu. Söz konusu federasyonun başkanlığının yeniden Eyüp Zafer Gökbilen tarafından yürütülmesinin bu paranın verilmesinde başlıca etken olduğu belirtilirken, aynı şekilde Dünya Şampiyonası yapmak isteyen Kickboks Federasyonu, Vücut Geliştirme Federasyonu ve Avrupa Şampiyonası düzenlemek isteyen Bilardo Federasyonu’na Başbakanlık’tan hiçbir yanıt verilmediği belirtildi. Spor Dairesi Dış İlişkiler Sorumlusu Sertaç Bozatlı’nın söz konusu 100 bin TL’nin verildiği konusunu teyit ettiği görüldü.

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur