1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mektup değil; telefon
Mektup değil; telefon

Mektup değil; telefon

Aleksander Downer’ın Güney’de rahatsızlık yaratan davranışları hakkında geçen Perşembe günü gönderdiği mektuba halen cevap almadı.

A+A-

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a; liderler yemeği ve Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Güney’de rahatsızlık yaratan davranışları hakkında geçen Perşembe günü gönderdiği mektuba halen cevap almadı. Ban’ın cevap mektubu göndermek yerine telefon görüşmesi tercih edebileceği haber verildi.

Politis “Mektup Yerine Belki Telefon... Downer’ın Reddi Kıbrıs Sorununu ve Müzakereleri 2015’e Atar” başlıklı haberinde Kıbrıs Rum hükümet kaynaklarının, Genel Sekreter’in Anastasiadis’e, yazılı olarak, 30 Mayıs tarihli (29 Mayıs olan tarih revize edildi) liderler yemeğinin Kıbrıs sorununun görüşülmeyeceği, tamamen sosyal bir yemek olacağı teyidinde bulunmasını çok zor gördüklerini yazdı.
Habere göre aynı kaynaklar Ban’ın Anastasiadis’e cevabının ve teyidinin; Anastasiadis’in Genel Sekreter’in şahsen teyit etmesi talebini karşılamak için BM Genel Sekreteri’nin ofisinden gelecek bir telefonla olacağına inanıyorlar.

“Downer’ın reddi Kıbrıs sorununu ve müzakereleri 2015’e atar”

Gazetenin atıfta bulunduğu diplomatik kaynaklar “er veya geç, meselenin kapanmış görülmesini, Anastasiadis’in yemeğe katılmasını, Downer’ın Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığı görevinde kalmasını” en olası senaryo görüyor.
Gazete, kaynaklarının, bu zıtlaşmanın hat safhaya varması ve Anastasiadis’in Downer’ın gitmesini resmen gündeme getirmesi durumunda Kıbrıs sorununun 2015’in ikinci yarısına kayacağını söylediklerine işaret etti, şunları ekledi:
“Çünkü yeni bir özel danışmanın, sorunun başlıklarını ve iki tarafın pozisyonlarını bilmeden Kıbrıs sorununun en üst görevini üstlenmesi mümkün değildir.
Başka kaynaklar gazetemize, Anastasiadis’in Aleksander Downer’ın uzaklaştırılmasını hedeflemediğini, niyetinin, Kıbrıs sorununda baş keman olarak kaldığına vurgu yapmak isteyen Avustralyalı diplomatın dizginlerini çekmek olduğunu söylediler.
Aynı kaynaklar Anastasiadis ile Downer arasındaki kimyanın mükemmel olduğuna, çatışmalarının elektrik şokundan kaynaklandığını belirttiler. Hükümet kaynakları Nikos Anastasiadis’in bardağını taşıran damlanın, BM’nin, liderler yemeğinde Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin de olup olmayacağını öğrenmekteki ısrarıydı. Bunu da, Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkisi olmayan bir kişiden öğrenmek istedi.”

Rompuy, Schulz ve Barroso ile görüşme
Gazete bu arada Güney Kıbrıs Başkanı Anastasiadis’in Brüksel’de olacağını ve AB Zirve toplantısı çerçevesinde Rompuy, Schulz ve Barroso ile yüz yüze görüşeceğini haber verdi. Anastasiadis’in gündeminde ekonomi (AB’den daha fazla ödenek elde etme) neredeyse tek konu olmasına karşın Kıbrıs meselesinin de ele alınmasının muhtemel olduğuna işaret etti.
Gazete TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan İrsen Küçük ile Kıbrıs sorununu ve özellikle, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin müzakerelerin geleceği konusunda kendisine söylediklerini görüşmek üzere bir haftaya kadar KKTC’ye geleceğini ancak erken seçimler nedeniyle Davutoğlu’nun ziyaretinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin artık müphem olduğunu yazdı. (tak)

Bu haber toplam 1195 defa okunmuştur