1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mecliste yoğun gündem
Mecliste yoğun gündem

Mecliste yoğun gündem

Meclis Genel Kurulu saat 10.15’te Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

A+A-

Meclis Genel Kurulu saat 10.15’te Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’un gündeminde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından bir daha görüşülmek üzere Meclis’e gönderilen “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa ile Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi bulunuyor.

Toplantının başında Meclis Başkanı Siber, Cumhuriyet Meclisi II. Resim Koleksiyonu Sergisi’nin bugün saat 17.30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’de açılacağını anımsatarak, milletvekillerini sergiye davet etti.

KAMU ALACAKLARININ TAHSİLİYLE İLGİLİ TASARI KOMİTEYE GERİ ÇEKİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemleri yapıldı.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Başkanlık Divanı kararlarını onay ve bilgiye sundu.

İlk olarak Meclis’in Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılacak konferansa katılımına ilişkin kararı okundu. Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 25. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek “Duvarsız barışçı bir dünya” konulu etkiliğe CTP-BG Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in katılması oy çokluğuyla kabul edildi.

Daha sonra toplantının gündeminde bulunan Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’yle ilgili tezkere okundu.

KAMU ALACAKLARININ TAHSİLİYLE İLGİLİ TASARI KOMİTEYE GERİ ÇEKİLDİ

Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Yasa Tasarısı’nın yeniden değerlendirilmek üzere komiteye geri çekilmesine dair Başbakanlık tezkeresinin okunmasından sonra CTP-BG Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin başkanlık divanı katiplik görevinden istifa ettiğine dair yazısı okundu. CTP grubu, Özdenefe’nin yerine İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları’nı önerdi. Söz konusu öneri Perşembe günü oylanacak.

GÜNDÜZ VE SUCUOĞLU KOMİTE BAŞKANI OLDU

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanlığı’na DP UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz’ün seçildiği bilgiye getirildi.

Sayıştay Komitesi Başkanlığı’na ise UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Başkan vekilliğine DP-UG Milletvekili Fikri Ataoğlu’nun seçildiği de milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

MECLİSTE ÖNEMLİ GÜN

Meclis Genel Kurulu'nun gündeminde, İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa ile Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi bulunuyor.

(tak)

Bu haber toplam 1440 defa okunmuştur