1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mecliste yoğun gündem
Mecliste yoğun gündem

Mecliste yoğun gündem

Toplantının gündeminde 13 milletvekilinin güncel konuşma istemi bulunuyor.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 10.20’de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Toplantının gündeminde 13 milletvekilinin güncel konuşma istemi bulunuyor.

İlk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemleri bölümünde Ateşli Silahlar (Değişiklik) Yasa Tasarısı için oy çokluğuyla ivedilik kararı alındı.
Daha sonra Başkanlık Divanı kararlarına geçildi.

Meclis’in Avrupa Parlamentosu’nda (AP) görevlendirilen sürekli heyet üyelerinin değiştirilmesiyle ilgili karar onaylandı ve buna göre DP-UG Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un yerine Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu’nun atanması kabul edildi.

Daha sonra DP-UG’nin bazı komitelerdeki üyelerinin değiştiğine dair tezkereler okundu.

Hükümetin DP-UG kanadındaki değişim nedeniyle komitelerde yapılan değişikliklerle, Meclis Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi ile Anayasa Seçim ve Halkoylaması Yasası ve Siyasi Partiler Yasası değişiklikleri için oluşturulan geçici özel komiteye Mustafa Arabacıoğlu; Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, Çevre Komitesi Anayasa, Seçim ve Halkoylaması Yasası, Geçici Özel Komite üyeliklerine Hamit Bakırcı; İdari Kamu ve Sağlık İşleri ile AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Özel Komite’ye Hüseyin Avkıran Alanlı; Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi ile AB Uyum Yasalarını Hazırlamakla Görevli Geçici Özel Komite’ye ise Fikri Ataoğlu görevlendirildi.

DP-UG’nin Başkanlık Divanı’ndaki idari amiri görevini yürüten Özemir Berova’nın bakan olması nedeniyle yerine Hamit Bakırcı getirildi.

DP-UG Grup Başkan Vekilliği’ni bundan böyle Mustafa Arabacıoğlu ve Hüseyin Avkıran Alanlı’nın yürüteceği de milletvekillerinin bilgisine getirildi.
Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

(tak)

Bu haber toplam 1420 defa okunmuştur