1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Mecliste yarım saat duramazsınız!"
Mecliste yarım saat duramazsınız!

"Mecliste yarım saat duramazsınız!"

Adem, Başbakan İrsen Küçük’e, “Size de söylüyorum, eğer bu yasa Meclis’ten geçirilmeye çalışılırsa iktidarınız yarım saat duramaz burada” dedi.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Yayın Yüksek Kurulu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı”nı oyçokluğuyla kabul etti.
Tasarının görüşülmesi sırasında, tasarıdan fazla Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapan her yolcu başına Değirmenlik Belediyesi’ne giden 5TL’lik kesintilerin kaldırılması için Meclis’e gönderilen yasa tasarısı tartıldı. Bu tasarı nedeniyle Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Hükümet’i eleştirerek, tasarıya karşı çıktı.
CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, bu yasa tasarısının asla Meclis’ten geçirilemeyeceğini ifade ederek, Başbakan İrsen Küçük’e, “Size de söylüyorum, eğer bu yasa Meclis’ten geçirilmeye çalışılırsa iktidarınız yarım saat duramaz burada” dedi.           
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise Değirmenlik Belediyesi’nden kesilecek 5 TL konusunda siyasi bir kasıt içerisinde olmadıklarını belirtti. Saner ayrıca mevcut Ercan’a değil, yeni Ercan’a yatırım yapılmasını istediklerini, bu kapsamda da en yakın zamanda pist ve tünelin yapılması için çalışmaların başlayacağını kaydetti.
CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, tasarının görüşülmesi sırasında söz alarak, UBP’nin son zamanlarda Kıbrıs Türk halkının onuruyla çok oynadığını ve halkın artık hükümeti böyle gördüğünü söyledi ve halkın kendi arasında UBP’ye karşı “çok renkli küfürler” ettiğini ifade etti.
Adem, UBP’nin içindeki sıkıntıların kendilerini ilgilendirmediğini, ancak bu çatışmaların Meclis’e yansımasıyla halkın da birinci derece sorunu haline geldiğini işaret ederek, bu çatışmaların halkın geleceğiyle oynanması anlamına geldiğini savundu.
UBP içi çatışmanın koltuk kapmak için yapıldığını söyleyen Adem, UBP’de yaşanan çatışmanın sadece koltuk için olduğunu, halk için yapılan bir çatışma olmadığını ifade etti. Adem, Meclis’in bu çatışmaya karıştırılmaması gerektiğini, UBP’nin artık oturup karar vermesi gerektiğini söyledi.
Adem, tüm sektörlerin çöktüğünü,  geri dönüş imkanının kalmadığını savunarak, ülke iradesinin de Türkiye’ye ve elçiliğe teslim edildiğini öne sürdü. Türkiye’den getirilecek suya Kıbrıslı Türklerin ağır  bedel ödeyeceğini iddia eden Adem, yerel yönetimlerin hizmetlerinin de artık Türkiyeli özel şirketlere teslim edilme aşamasına gelindiğini ileri sürerek, “Artık yeter bu kadar da olmaz” dedi.
UBP’nin yönetme becerisini tamamen elinden kaçırdığını, bu yüzden bütün partilerin bir araya gelerek erken seçim için tarih belirlenmesi gerektiğini ifade eden Adem, UBP’nin ülkedeki bu duruma ve halkın öfkesine rağmen nasıl burada oturduğunu anlayamadığını dile getirdi.
Adem, hükümete karşı eleştiriler ve suçlamalarda bulunarak, Hükümet’in artık özel şirketlere bile söz geçiremediğini dile getirdi.
Ercan Havalimanı’nda yapılan özelleştirmenin “tekel” yarattığını söyleyen Adem, özelleştirmenin ucuzlama değil, acayip bir pahalılaşma getirdiğini ifade etti. Şirketin hiçbir yatırım yapmadan vergileri artırdığını, herkese vergi koyduğuna dikkat çeken Adem, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in Ercan’da yolculardan alınan ve Değirmenlik Belediyesi’ne giden vergilerin kaldırılması açıklamasını eleştirdi.
Adem,  bu konuda Meclis Genel Kuruluna gönderilen yasa tasarısının Meclis’ten geçirilemeyeceğini vurgulayarak, Bakanlığın belediyeye giden paradan değil, başka yerden kesilerek bu sorunu çözmesi gerektiğini kaydetti.
CTP-BG’nin Değirmenlik ve 19 köyün cezalandırmasına izin vermeyeceğini, o yasa tasarısının Meclis’ten asla geçmeyeceğini, hatta bundan sonra uzlaşı olmadan hiçbir tasarının yasalaşamayacağını iddia eden Adem, uzlaşı yapılması gereken ilk şeyin de erken seçim tarihi olduğunu söyledi.
Hükümet’in artık iradesini yitirdiğini, UBP’nin kendi içinde birlik olmadığını öne süren Adem, Hükümet’in artık bundan sonra hiçbir girişim yapmaması gerektiğini, çünkü miadının dolduğunu söyledi.

(tak)

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur