1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Meclisin RET cevabının ardından
Meclisin RET cevabının ardından

Meclisin RET cevabının ardından

AKEL, DİKO, EDEK, EVROKO, Çevreciler ve Kulias “HAYIR” dedi Disi, Avrupalılarla olan köprüleri yıkmamak için çekimser kaldı Anastasiadis meclis kararına saygı duyuyor

A+A-

Kıbrıs Rum Meclisi, dün akşam, Kıbrıs Rum bankalarındaki mevduatlardan kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısını reddederken, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Meclis’ten çıkan karara saygı duyduğunu belirtti.

Politis gazetesi “Hayır Dediler ve Allah Yardımcı Olsun... DİSİ Avrupalılarla Olan Köprüleri Tamamıyla Yıkmamak İçin Çekimser Kaldı... Saldırı... Ve Yanıt...Güçlü Hayır” başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Meclisi Genel Kurulu’nda AKEL, DİKO, EDEK, EVROKO, Çevreciler’den 36 Milletvekili ve bağımsız Milletvekili Zaharias Kulias’ın mevduatlardan kesinti yapılmasına ret oyu verdiğini, DİSİ’nin 19 Milletvekilinin ise çekimser kaldığını yazdı.

DİSİ’nin çekimser oy kullanma kararının, yasa tasarısının reddedilmesi ve kabul edilmesi önerilerinin de yapıldığı, parti Meclis grubu toplantısında oy birliğiyle alındığını kaydeden gazete, parti Başkan Vekili Averof  Neofitu’nun önerisiyle, partinin Nikos Anastasiadis’e kolaylık sağlaması ve Avrupalılarla olan köprüleri açık bırakma çabası içerisinde, çekimser kalmanın en akıllıca çözüm olacağına hükmedildiğini aktardı.
Gazete ayrıca, taktik amacıyla Neofitu’nun, toplantının ertelenmesini istediğini, ancak partilerin, yeni bir ertelemeye gidilmenin hiçbir yararının olmayacağını belirterek, Neofitu’nun isteğine karşı çıktıklarını da belirtti.

ANASTASİADİS KARARA SAYGI DUYUYOR

ANASTASİADİS’İN TEMASLARI

Simerini gazetesine göre Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Meclis’in mevduatlardan kesinti yapılması kararının ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in karar saygı duyduğunu dile getirdiğini ve şekillenen durumu ele almak üzere bugün siyasi parti liderleriyle görüşeceğini ifade etti.

ANASTASİADİS’İN DİĞER TEMASLARI

Gazete ayrıca Anastasiadis’in bugün, Kıbrıs Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos, Kıbrıs Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ile görüşeceğini, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğini ve Pazartesi gününden bu yanda Güney Kıbrıs’ta bulunan Troyka heyetini kabul edeceğini aktardı.

PARTİLERİN AÇIKLAMALARI

Politis gazetesi, dünkü “kritik” olarak nitelendirdiği toplantıda atmosferin gergin olduğunu, diplomatik dile açıklamalar yapıldığını ve karşılıklı atışmaların eksik olmadığını kaydetti.

AKEL ANASTASİADİS’İ ELEŞTİRDİ

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Meclis’teki konuşmasında Anastasiadis’in sorumluluklarına ve Avrupa politikalarına odaklandı.
Anastasiadis’in seçim öncesinde sahte umutlarla halkı uyuttuğunu, partileri görmezden geldiğini ve yönetime gelir gelmez, ilk dayanıklılık testinde başarısızla uğradığını söyleyen Kiprianu, tüm mevduatların tıraşlanmasının Rum önerisi olduğuna dair Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’nin tezinin dayanaksız olmadığını ifade etti.
Anastasiadis-Euro Gurubu anlaşmasının ardından bildikleri Güney Kıbrıs’ı unutmaları gerektiğini, çünkü finans sisteminin itibarını belirleyen üç temelin; saygınlık, güvenlik ve istikrarın yara alığını söyleyen Kiprianu, bazı önerilerde bulundu.

DİSİ’DEN AKEL’E YANIT

DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu ise konuşmasının büyük bir kısmını, Kiprianu’ya yanıt vermekle tüketti.
Önceki 5 yıllık felaket dolu yönetimden dolayı Güney Kıbrıs’ın bugün bu durumda bulunduğunu söyleyen Neofitu, ulusal çıkarla söz konusu olduğunda bile bazılarının kaygısının, partisel çıkarla olduğu eleştirisinde bulundu.
Tıraşlamayı, Euro bölgesinin temellerine “harakiri” olarak nitelendirerek Avrupalıların tutumuna ilişkin hayal kırıklığını gizlemeyen Neofitu, Anastasiadis’e yapılan şantajlardan şikayet etti.
Neofitu ayrıca, DİSİ’nin, Anastasiadis’in Brüksel’de verdiği sıkı mücadeleye saygından ötürü, ayrıca yurtdışıyla uzlaşı köprüleri kopmaması için tıraşlamayı reddetmeyip çekimser kaldıkları izahatında bulundu.

DİKO, EDEK, EVROKO, ÇEVRECİLER

DİKO Başkanı Marios Karoyan, AB’nin tutumunu protesto ederek, kendilerini deney hayvanı yapma hakkını kimseye vermediklerini ve vermeyeceklerini vurguladı.
EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Güney Kıbrıs’ın şantajlara boyun eğmemesi gerektiğini belirterek, Anastasiadis’i eleştirdi.
EVROKO Başkanı Dimitris Silluris ise, Almanya’ya eleştiriler yöneltip, yabancı mevduat sahiplerinin korunmasını isterken, Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis, enerji yönetimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

(tak/rb)

Bu haber toplam 1210 defa okunmuştur