1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Maskelere standart geliyor
Maskelere standart geliyor

Maskelere standart geliyor

Çin, hava kirliliğinde kullanılan maskelerin kalitesinde ulusal standart belirleyecek.

A+A-

 

 

Çin Standardizasyon İdaresi'nden yapılan açıklamada, bu yılın sonuna kadar, hava kirliliğinde kullanılan maskelerin üretiminde kalitenin yükseltilmesi için ulusal standart belirleneceği bildirildi.

Belirlenecek ulusal standart kapsamında üretilecek maskelerin, hava kirliliğinde oluşan zararlı partikülleri etkili bir şekilde filtreleyebilmesinin yanı sıra koruyucu niteliğinin, tasarımının ve üretiminde kullanılacak materyallerin belirleneceği kaydedildi.

Maskelerin, hava kirliliğini filtreleme özelliğine göre de ağır, orta ve hafif hava kirliliğinde takılacak maskeler olmak üzere üç çeşit olacağı aktarıldı. Hastalar ve çocuklar için de uygun maskeler üretilecek.

Çin'de hava kirliliğinin arttığı dönemlerde halk, genelde maske kullanarak sokağa çıkarken, hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü'nün güvenilir eşiğinin 15-20 katına kadar yükselebiliyor.

MERKEZİ HÜKÜMET PEKİN'DE HAVA KİRLİLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN FONLAMAYI ARTIRIYOR

Merkezi hükümet mayıs ayında ülkenin üç temel sanayi bölgesinde hava kirliliğiyle mücadele için 10 milyar yüen (1,6 milyar ABD Doları) tahsis edildiğini açıklamıştı. Pekin Çevre Koruma İdaresi, kentte hava kirliliğini azaltılması kapsamında, 2014 yılı için devlet fonundan bir milyar yüen ayrıldığını kaydetti. Pekin, geçen yıl aynı fondan 700 milyon yüen almıştı.

Çin hükümetinin, hava kalitesini yükseltmek amacıyla 2017'ye kadar havadaki zararlı partikül değerini ölçen PM 2,5 değerine göre, yıllık yüzde 25 azaltma hedefinin olduğu belirtiliyor.

Pekin belediyesinin, bu hedefe ulaşması için 2017'ye kadar 760 milyar yüen harcaması gerektiği ifade ediliyor.

Çin hükümeti, özellikle yıl başından bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. Ancak hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak büyük şehirlerinin birçoğu, aynı zamanda dünyanın en kirli şehirlerinin başında geliyor.

(AA)

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur